Do roka budete za naše zprávy na internetu platit, oznámil Murdoch

  13:23aktualizováno  18:10
Společnost News Corp patřící mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi do roka zpoplatní všechny své zpravodajské internetové stránky. Podle Murdocha ji budou další firmy brzy následovat. Internet zcela zdarma je podle něj minulostí.

Mediální magnát Rupert Murdoch. | foto: Profimedia.cz

Ztráty skupiny News Corp donutily společnost přijít s radikálním řešením. Jako první na světě chce do dvanácti měsíců veškeré své internetové zpravodajství zpoplatnit. Murdoch vlastní mimo jiné: New York Post, The Sun, The Times a australské noviny Daily Telegraph a The Herald Sun.

"Hodláme vybírat poplatky za všechny své zpravodajské webové stránky. Věřím, že pokud budeme úspěšní, budou nás následovat další média," řekl podle ČTK Murdoch. "Kvalitní novinařina není levná," upozornil.

Přitom právě Murdoch byl prvním, kdo chtěl všechny své deníky již v roce 1997 převést i na internet. Tehdy však o zpoplatnění on-line verzí nebyla řeč. Čtěte Připravte si peněženku. Ten chlap v obleku je Murdoch a nebude to zadarmo.

"Jsme na začátku epochální debaty o hodnotě informací a je jasné, že současný model selhává," prohlásil Murdoch během tiskové konference v květnu. Současný bezplatný internet má podle něj dny sečtené. Dokazují to prý i dobré výsledky on-line verze deníku The Wall Street Journal, který Murdoch vlastní. Čtěte Magnát Murdoch zvažuje zpoplatnění internetových novin.

Podle Joshui Bentona, ředitele Nieman Journalism Lab na Harvardské univerzitě v USA, si i odpovědní lidé z médií uvědomují, že pouze příjem z on-line reklamy není pro provoz dostačující. 

Murdochem oznámené zpoplatnění se bude týkat především webových stránek novin a časopisů, jako je The Times a bulvární The Sun. Magnát má také podíl v americkém listu New York Post. V rámci vydavatelství a zpravodajské společnosti Dow Jones & Co se pak jedná především o Wall Street Journal, který se zaměřuje na ekonomické a burzovní zpravodajství. Přístup k některým informacím na Wall Street Journal je však placen již nyní.

Murdoch si je svým plánem poměrně jistý. "Během tří týdnů si 360 tisíc lidí stáhlo aplikaci pro iPhone, pomocí níž je možný přístup na on-line verzi Wall Street Journal. Ti již brzy budou za přístup platit," říká Murdoch.

Budeme platit i v Česku?

Nic není nemožné a českému internetu se zpoplatnění vyhnout nemusí. Již dnes existují stránky, za jejichž shlédnutí musíte zaplatit. Většinou se jedná o úzce specializované zájmové weby a samozřejmě pornoweby.  

"Dnes si to možná neumíme představit, ale až to přijde, budeme se divit, jak to někdy vůbec mohlo být jinak," říká o zpoplatnění internetového obsahu publicista a novinář Miloš Čermák. "Příchod placených zpráv může jasně oddělit kvalitní obsah od toho ostatního. Na jedné straně totiž existují zdroje obsahu a na druhé pak stránky, které z těchto zdojů pouze čerpají a svým způsobem na nich parazitují," vysvětluje Čermák. 

Místo na papíře budou noviny na elektronické čtečce

Murdochova společnost chce podle agentury AGI domluvit nové podmínky s firmou Amazon (internetový obchod amazon.com) na využití jejich čtečky elektronických knih a novin Kindle. Ta totiž umožňuje jednoduše řešený placený on-line přístup k aktuálním vydáním periodik News Corp.

Firma totiž podle svých slov není se současným kontraktem s Amazonem příliš spokojena a pokud se nedohodne na nových podmínkách, může se obrátit na konkurenční Sony, která nabízí druhou nejprodávanější čtečku.

Není bez zajímavosti, že Sony právě včera oznámila, že chystá novou elektronickou čtečku, která bude levnější než Kindle. Novinka by v základní verzi bez WiFi připojení měla stát pouhých 199 dolarů.

Připravte si peněženku. Ten pán se jmenuje Murdoch

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Nevěřte e-mailům ani z parlamentu: jak snadné je podvrhnout adresu?

Zfalšovat e-mail je překvapivě snadné

Okamurův e-mail byl podvržený, potvrdil mluvčí parlamentu. Vytvořen byl nástrojem na rozesílání falešných mailů....

Majitelé domén s koncovkou prvního řádu .cz si od ledna připlatí

CZ.NIC

Sdružení CZ.NIC, které se stará o doménu prvního řádu .cz, oznámilo zvýšení velkoobchodní ceny.

Tipy na zajímavé weby: srovnávač autoškol a kreativní nápady

Ilustrační snímek

S pomocí Autostudy.cz vyberete podle dat, referencí a fotografií nejlepší autoškolu. Díky Prolupen.cz můžete na...

Najdete na iDNES.cz