Lékař - ilustrační foto

Lékař - ilustrační foto - Lékař - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Doba papírových receptů od lékaře skončí

  • 39
Konec zbytečného papírování a také alespoň částečný konec plýtvání s léky. To všechno by mohly přinést elektronické recepty. Pro pacienty by to bylo pohodlnější a zdravotní pojišťovny by ušetřily.

Má to jeden háček: na vytvoření systému se teprve začíná pracovat. „Potrvá to nejméně rok,“ říká náměstek ministra Pavel Hroboň.

Jak by to fungovalo? Lékař by recept sice vypsal, ale pacient už by jej do rukou nedostal. Předpis by lékař elektronicky odeslal do databáze, odkud by si ho v lékárně stáhli a pacientovi lék vydali. Lidé by tak mohli jít stejně jako dnes do kterékoli lékárny a navíc by jim doktor mohl poradit, kde dostanou lék nejlevněji. „Podobně to funguje ve všech vyspělých zemích Evropy,“ říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. „Má to tu výhodu, že se neplýtvá penězi ze zdravotního pojištění. Systém totiž hned vidí, že pacient stejný lék dostal předevčírem v jiné ordinaci a nemá smysl mu ho dávat znovu.“

Takové zdvojení léků, které pak končí v odpadkových koších prošlé a neotevřené, stojí jen Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ročně až deset procent ze všech výdajů. Což jsou desítky milionů korun.

A je tu ještě jedna věc: psychologický efekt. „Recept je pro Čechy cosi jako talisman, bez kterého si neumějí kontakt s lékařem představit,“ říká Adriana Krnáčová z organizace Transparency International, která se právě zabývá projektem transparentního zdravotnictví v Česku.

Kdyby proto byly recepty elektronické, lékaři doufají, že by jich ubylo. Češi totiž chodí k lékaři dvojnásob častěji, než je průměr zemí Evropské unie - patnáctkrát ročně. Přitom podle statistik končí přes devadesát procent návštěv lékaře právě vypsáním receptu.

Lékárníci chtějí proto změnit vyhlášku o elektronickém předpisu. Tu vytvořil exministr David Rath (ČSSD) a podle mínění Lubomíra Chudoby není dobrá. „Nepomáhá pacientům, jen umožňuje nemocnicím, které mají lékárnu, aby recept odeslaly rovnou tam. Pacient pak ztrácí možnost výběru,“ říká.
I ministerstvo zdravotnictví se změnou vyhlášky souhlasí. „Současná úprava není ideální už proto, že nemá oporu v zákoně,“ říká Pavel Hroboň.

,