Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dobrý voják Švejk v MP3 (recenze)

  0:30aktualizováno  0:30
Díky formátu MP3 si můžete na jediném CD poslechnout v mistrné interpretaci Jana Wericha kompletní nahrávku Osudů dobrého vojáka Švejka, která kdysi naplnila 17 dlouhohrajících desek. Co vlatně na CD najdete, kde jej pořídíte a kolik stojí? Čtěte dál ...
Když jsme se před časem zmínili v přehledu MP3 zajímavostí o vydání zvukové nahrávky Osudů dobrého vojáka Švejka v MP3 formátu, vzbudilo to značný ohlas čtenářů. Proto jsme se rozhodli na tento u nás ojedinělý vydavatelský počin podívat blížeji, přestože již od jeho vydání uběhly dva roky. Nahrávka pochází z katalogu Supraphonu, v jehož licenci ji vydala firma D-Data, která se jinak zabývá poskytováním komplexních služeb v oblasti výpočetní techniky.

ikona

Přitažlivost této zvukové nahrávky populárního satirického románu je znásobena mistrnou interpretací Jana Wericha. Již způsob vzniku nahrávky byl ojedinělý. Nahrávka, která v částečně zkrácené formě pokrývá celou knihu, vznikala s dlouhými přestávkami od roku 1953, kdy Werich namluvil první části románu, až do roku 1969, kdy byla dokončena. Obdobně zdlouhavé bylo i její vydávání. Kompletně byla vydána jen jednou, na sedmnácti gramofonových LP deskách, které vycházely od roku 1977 až do roku 1986. Jiná edice zatím nebyla k dispozici. Supraphon (resp. Bonton) zpřístupnil na dvou CD pouze vybrané části mnohahodinového záznamu.

Ojedinělé je i poslední vydání, které vám chceme představit. Využívá populární kompresní metody MP3, díky níž bylo možné celého zvukového Švejka umístit na jediné CD. Porovnáním s potřebným počtem gramofonech desek jasně dokládá výhody komprimace zvuku.

Technologie CD-ROM s pojená s počítači umožnila vytvořit ze zvukové nahrávky multimediální projekt spojující obraz a zvuk. Na CD je umístěn program, který se automaticky spouští po vložení CD do jednotky počítače. Z jeho menu si můžete vybrat přehrávání jednotlivých kapitol. Zabudovaný přehrávač poskytuje základní ovládání a zobrazuje čas nahrávky. CD se tak může vychutnat každý uživatel, i zcela neobeznámený s MP3 problematikou a bez MP3 softwaru. Přehrávači lze vytknout pouze nepřítomnost ovládání hlasitosti a to, že v něm nelze přehrát Švejka v celku, pouze jednotlivé kapitoly.

Obrazovou část multimediální prezentace tvoří ilustrace Josefa Lady, které jsou dnes s Haškovým románem neodmyslitelně spojeny. Barevné kresby jsou převzaty v podobě, jež tvořila doprovod ke knižnímu vydání z roku 1955. Obrázky (mimochodem používají také komprimaci - JPEG), se průběžně mění tak, aby odpovídaly reprodukovanému ději. Zájemci si mohou všechny obrázky prohlédnou v galérii ilustrací, celkově je na CD 178 barevných Ladových ilustrací.

K poslechu CD tedy nepotřebujete (kromě Windows) žádný program, ale MP3 soubory i obrázky v adresářích si samozřejmě můžete poslouchat a prohlížet samostatně v jiných přehrávačích (prohlížečích), bez použití doprovodného multimediálního programu.

Tím se dostáváme k technické stránce edice ve formátu MP3. Jednotlivé kapitoly tvoří osmnáct MP3 souborů s datovým tokem 32 kbit/s, vzorkovací frekvencí 22 kHz, mono. Jedenáct hodin a čtyřicet minut nahrávky se tak vešlo do MP3 souborů o celkové velikosti 161 MB Všechny soubory obsahují podrobný popis v ID3 tagu (zde si ovšem neodpustíme drobnou výtku, neboť v jednom souboru autoři překřtili Wericha na Josefa).

Zvolený komprimační poměr a vzorkování rozhodně nejsou ideální. Mluvené slovo obecně sice neklade na záznam a reprodukci velké nároky, ale rozhodně by neškodilo zvolit kvalitnější komprimaci. Vzhledem k tomu, že obrázky zabírají jen 38 MB, zbývá na CD dostatečný prostor pro MP3 s mnohem lepšími parametry. Místo toho vydavatel nabízí bonus - dvě klasické zvukové stopy se dvěma vybranými kapitolami románu v délce 32 minut. Kompaktní disk lze tak částečně využít i v obyčejných CD přehrávačích. Tento zvukový nosič si však bezesporu kupují lidé s počítačem, kteří by se bonusu klidně vzdali.

Původní závislost komprese MP3 na počítačích začíná být minulostí. A boom MP3-CD přehrávačů dělá dnes z toho CD zajímavou nabídku i pro majitele těchto přístrojů. Díky "bonusu" se jedná o Mixed Mode CD, které kombinuje zvukové stopy s daty (první stopa jsou data), s čímž by si přehrávače měly umět poradit.

Opravdu výjimečný vydavatelský počin firmy D-Data je nutno velmi ocenit. Na našem trhu jinak narazíte jen na CD-ROMy s pochybnými výběry MP3 souborů různého původu. Přestože zvukové nahrávky mluveného slova se u nás zatím neprosadily tak masově jako v USA, kde jsou tzv. zvukové knihy velmi populární, je jasné, že jim komprimační zvukové formáty dávají obrovský impuls do budoucnosti. Padá zásadní omezení zvukových knih - velká délka, jež vyžaduje velké množství zvukových nosičů, zpravidla magnetofonových kazet. Doufejme, že i u nás Švejk nezůstane osamocenou první a zároveň poslední vlaštovkou. CD-ROM seženete v každém kvalitním internetovém obchodě s CD za příznivou cenu 360 Kč.


Vydavatel: D-data, spol. s r.o.
Website: www.d-data.cz
Rok vydání: 1998
Cena: 360 Kč

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Luxusní sluchátka BeoPlay H9i potěší zvukem, ale v létě se mění v saunu

Bang&Olufsen H9i

Krásná, dobře hrající, ticho tvořící a v chladnějším období i pohodlná sluchátka. To jsou ve zkratce nová H9i od...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz