Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dobrý voják Švejk v MP3 (recenze)

  0:30aktualizováno  0:30
Díky formátu MP3 si můžete na jediném CD poslechnout v mistrné interpretaci Jana Wericha kompletní nahrávku Osudů dobrého vojáka Švejka, která kdysi naplnila 17 dlouhohrajících desek. Co vlatně na CD najdete, kde jej pořídíte a kolik stojí? Čtěte dál ...
Když jsme se před časem zmínili v přehledu MP3 zajímavostí o vydání zvukové nahrávky Osudů dobrého vojáka Švejka v MP3 formátu, vzbudilo to značný ohlas čtenářů. Proto jsme se rozhodli na tento u nás ojedinělý vydavatelský počin podívat blížeji, přestože již od jeho vydání uběhly dva roky. Nahrávka pochází z katalogu Supraphonu, v jehož licenci ji vydala firma D-Data, která se jinak zabývá poskytováním komplexních služeb v oblasti výpočetní techniky.

ikona

Přitažlivost této zvukové nahrávky populárního satirického románu je znásobena mistrnou interpretací Jana Wericha. Již způsob vzniku nahrávky byl ojedinělý. Nahrávka, která v částečně zkrácené formě pokrývá celou knihu, vznikala s dlouhými přestávkami od roku 1953, kdy Werich namluvil první části románu, až do roku 1969, kdy byla dokončena. Obdobně zdlouhavé bylo i její vydávání. Kompletně byla vydána jen jednou, na sedmnácti gramofonových LP deskách, které vycházely od roku 1977 až do roku 1986. Jiná edice zatím nebyla k dispozici. Supraphon (resp. Bonton) zpřístupnil na dvou CD pouze vybrané části mnohahodinového záznamu.

Ojedinělé je i poslední vydání, které vám chceme představit. Využívá populární kompresní metody MP3, díky níž bylo možné celého zvukového Švejka umístit na jediné CD. Porovnáním s potřebným počtem gramofonech desek jasně dokládá výhody komprimace zvuku.

Technologie CD-ROM s pojená s počítači umožnila vytvořit ze zvukové nahrávky multimediální projekt spojující obraz a zvuk. Na CD je umístěn program, který se automaticky spouští po vložení CD do jednotky počítače. Z jeho menu si můžete vybrat přehrávání jednotlivých kapitol. Zabudovaný přehrávač poskytuje základní ovládání a zobrazuje čas nahrávky. CD se tak může vychutnat každý uživatel, i zcela neobeznámený s MP3 problematikou a bez MP3 softwaru. Přehrávači lze vytknout pouze nepřítomnost ovládání hlasitosti a to, že v něm nelze přehrát Švejka v celku, pouze jednotlivé kapitoly.

Obrazovou část multimediální prezentace tvoří ilustrace Josefa Lady, které jsou dnes s Haškovým románem neodmyslitelně spojeny. Barevné kresby jsou převzaty v podobě, jež tvořila doprovod ke knižnímu vydání z roku 1955. Obrázky (mimochodem používají také komprimaci - JPEG), se průběžně mění tak, aby odpovídaly reprodukovanému ději. Zájemci si mohou všechny obrázky prohlédnou v galérii ilustrací, celkově je na CD 178 barevných Ladových ilustrací.

K poslechu CD tedy nepotřebujete (kromě Windows) žádný program, ale MP3 soubory i obrázky v adresářích si samozřejmě můžete poslouchat a prohlížet samostatně v jiných přehrávačích (prohlížečích), bez použití doprovodného multimediálního programu.

Tím se dostáváme k technické stránce edice ve formátu MP3. Jednotlivé kapitoly tvoří osmnáct MP3 souborů s datovým tokem 32 kbit/s, vzorkovací frekvencí 22 kHz, mono. Jedenáct hodin a čtyřicet minut nahrávky se tak vešlo do MP3 souborů o celkové velikosti 161 MB Všechny soubory obsahují podrobný popis v ID3 tagu (zde si ovšem neodpustíme drobnou výtku, neboť v jednom souboru autoři překřtili Wericha na Josefa).

Zvolený komprimační poměr a vzorkování rozhodně nejsou ideální. Mluvené slovo obecně sice neklade na záznam a reprodukci velké nároky, ale rozhodně by neškodilo zvolit kvalitnější komprimaci. Vzhledem k tomu, že obrázky zabírají jen 38 MB, zbývá na CD dostatečný prostor pro MP3 s mnohem lepšími parametry. Místo toho vydavatel nabízí bonus - dvě klasické zvukové stopy se dvěma vybranými kapitolami románu v délce 32 minut. Kompaktní disk lze tak částečně využít i v obyčejných CD přehrávačích. Tento zvukový nosič si však bezesporu kupují lidé s počítačem, kteří by se bonusu klidně vzdali.

Původní závislost komprese MP3 na počítačích začíná být minulostí. A boom MP3-CD přehrávačů dělá dnes z toho CD zajímavou nabídku i pro majitele těchto přístrojů. Díky "bonusu" se jedná o Mixed Mode CD, které kombinuje zvukové stopy s daty (první stopa jsou data), s čímž by si přehrávače měly umět poradit.

Opravdu výjimečný vydavatelský počin firmy D-Data je nutno velmi ocenit. Na našem trhu jinak narazíte jen na CD-ROMy s pochybnými výběry MP3 souborů různého původu. Přestože zvukové nahrávky mluveného slova se u nás zatím neprosadily tak masově jako v USA, kde jsou tzv. zvukové knihy velmi populární, je jasné, že jim komprimační zvukové formáty dávají obrovský impuls do budoucnosti. Padá zásadní omezení zvukových knih - velká délka, jež vyžaduje velké množství zvukových nosičů, zpravidla magnetofonových kazet. Doufejme, že i u nás Švejk nezůstane osamocenou první a zároveň poslední vlaštovkou. CD-ROM seženete v každém kvalitním internetovém obchodě s CD za příznivou cenu 360 Kč.


Vydavatel: D-data, spol. s r.o.
Website: www.d-data.cz
Rok vydání: 1998
Cena: 360 Kč

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Apple kupuje Shazam, iTunes se naučí rozpoznávat hrající hudbu

Aplikace Shazam

Apple chce své služby obohatit o prvky rozšířené a virtuální reality a koupě Shazamu je logickým krokem - aplikace...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Najdete na iDNES.cz