Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dočkáme se už brzy věčné baterie?

aktualizováno 
Tři zajímavé objevy se odehrály na poli nanotechnologií. Uhlíkové nanotrubičky se podařilo roztáhnout do podoby dlouhých drátů, objevují se další projekty umožňující díky nanotechnologiím chladit procesory počítačů, na obzoru by pak mohl být i elektrický článek disponující obrovskou životností.

Britští vědci z laboratoří cambridgeské univerzity zaznamenali významný úspěch na poli materiálového inženýrství - podařilo se jim roztáhnout uhlíkovou nanotrubičku do podoby "drátu". Experiment se uskutečnil za teplot okolo 1 000 C, nanotrubička byla přitom natažena do délky až 100 metrů. Materiál tím sice ztratil své nejcennější vlastnosti, totiž vysokou elektrickou vodivost a pevnost, podle vědců však jde jen o první pokus a na obzoru jsou vylepšené výrobní postupy, které umožní unikátní vlastnosti uhlíkových nanotrubiček zachovat i za těchto podmínek. Jako jedna z aplikací nové technologie se rýsují například letadla, jejich trup by byl vyztužen podobnými "dráty".

Nanochlazení

Další objev z oblasti nanotechnologií, který by mohl mít praktické využití v počítačovém průmyslu, představuje myšlenka využít proudění molekul vzduchu; to má být důsledkem ionizace vzduchu, kterou primárně vyvolají dvě elektrody z uhlíkových nanotyčinek. Vědci z Purdue Univerzity (Indiana) věří, že stávající laboratorní experimenty brzy dospějí k technologiím použitelným pro chlazení procesorů. Současné aktivní větráky na procesorech jsou hlučné a nepříliš efektivní; chlazení vodou sice obě tyto vlastnosti do značné míry zlepšuje, je však uprostřed elektricky vodivých systémů zase náročné konstrukčně.

Chlazení rychle proudícími molekulami vzduchu za pomocí miniaturních elektrod by mělo být stejně výkonné jako v případě vody, ovšem bez souvisejících potíží. Ionizované molekuly vytvářejí v podstatě stejný efekt, jaký známe v makroskopickém měřítku u bouřkových mraků. Pohyb iontů v elektrickém poli způsobuje kolize s neutrálně nabitými molekulami, což způsobuje proudění vzduchu. Na rozdíl od desítek kilovoltů nutných ke vzniku vzdušných proudům v bouřkových mracích si však výzkumníci v popsaném případě vystačili se stovkou voltů. V budoucnu by pak díky miniaturním rozměrům celého zařízení mohly být tyto "chladiče" integrovány přímo na povrch čipů. Na podobném projektu pracuje i společnost Intel, která taktéž počítá s využitím nanotechnologií pro chlazení procesorů.

Chytrá baterie

V Bellových laboratořích se ve spolupráci s firmou mPhase Technologies zrodila myšlenka vyvinout nový typ baterie, disponující velmi vysokou životností a vysokým výkonem. "Chytrá baterie," jak byl prototyp pojmenován, je založena na objevu technologie umožňující získat v miniaturním měřítku kontrolu nad interakcemi mezi povrchy pevných látek a kapalin. V praxi by to mohlo znamenat, že chytré baterie budou aktivovány až v okamžiku požadavku na odběr energie, což by mohlo vést k potenciálně takřka nekonečné životnosti takového článku. V klidu by totiž aktivní části článku mohly být zakryty miniaturními kapičkami, které by minimalizovaly interakce s okolím. Podrobný popis této myšlenky a související technické podrobnosti lze najít na této adrese.

Článek byl připraven ve spolupráci s časopisem Computerworld.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz