Dokonalý katalogizér médií: Where is it? 3.26 (recenze)

  • 5
Zorientovat se mezi desítkami či stovkami datových nosičů představuje časově velmi náročnou činnost. S pomocí bezesporu nejlepšího katalogizačního programu pro domácí použití, který si v dnešní recenzi představíme, bude nalezení libovolného souboru nebo vytištění dokonalého seznamu otázkou pouze pár vteřin.

Kapacita zálohovacích médií utěšeně roste a k nemalé spokojenosti zákazníků klesá nejen jejich cena, ale i cena mechanik určených k zápisu na tato média. Proto příliš nepřekvapí, že nějaká ta vypalovačka je dnes součástí většiny prodávaných počítačových sestav a zálohování desítek, stovek i více gigabajtů různorodých souborů se stalo koníčkem pro nejednoho počítačového uživatele.

Vlastníte-li i vy rozsáhlou sbírku například empétrojek, fotek z digitálu, filmečků v DivX, knížek v elektronické podobě, popřípadě jakýchkoliv jiných souborů na harddisku, disketách, ZIP, DVD nebo CD-R discích, potom se mnou určitě budete souhlasit, že úměrně s rostoucím počtem vlastněných souborů, se také zvyšuje doba potřebná k nalezení právě hledaného souboru. Nezřídka se také stává, že zcela v souladu s Murphyho zákonem, se požadovaná data nalézají na posledním médiu v řadě, případně na úplně posledním listu obsáhlého papírového seznamu. Přitom řešení je tak snadné, stačí použít tzv. katalogizační program, který orientací v rozsáhlých sbírkách maximálně usnadní a nalezení požadovaného souboru je s jeho pomocí otázkou zlomku vteřiny. Mezi absolutní špičku v katalogizačních programech pro domácí použití patří bezesporu sharewarový Where is it? Roberta Galleho, jehož poslední verzi si blíže představíme v dnešní recenzi.

whereisit

Standardní instalaci a registraci programu přeskočíme a budeme se rovnou věnovat jeho uživatelskému rozhraní, které bylo navrženo tak, aby bylo vhodné jak pro začínající uživatele, tak pro ostřílené veterány, kteří mají k dispozici bezpočet menu pro maximální přizpůsobení programu svým představám a potřebám. Součástí instalace je navíc i mnoho předdefinovaných nastavení, šablon a průvodců, takže během velmi krátké doby mohou s programem začít pracovat i uživatelé, pro které nastavování parametrů a bloudění mezi jednotlivými položkami ve zdánlivě nekonečné řadě menu představuje neřešitelný problém.

  whereisit

Jak je patrné z ilustračních obrázků doprovázejících tuto recenzi, grafické provedení uživatelského rozhraní programu vychází z osvědčeného designu Průzkumníka operačního systému Windows. Uživatel tak má všechny potřebné informace k dispozici v rámci jednoho okna, což znatelně urychluje vlastní práci s daty a ke zrychlení rovněž přispívají propracované definice klávesových zkratek pro vyvolání nejčastěji používaných funkcí a kontextové menu dostupné přes pravé myší tlačítko.

  whereisit

Postup při vytváření seznamu je velmi jednoduchý. Po nadefinovaní základních parametrů vlastního katalogu (popřípadě po natažení předdefinovaného nastavení) již stačí pouze vkládat do odpovídající mechaniky datové nosiče a program sám provede oskenování jejich obsahu a načtení jednotlivých položek do interního datového souboru. Where is it? nepoužívá rozsáhlé a komplexní databáze, ale všechny údaje ukládá do vlastního databázového formátu .ctf, který je maximálně optimalizován v zájmu rychlého přístupu k vyhledávaným informacích při zachování minimální velikosti souboru. Seznamy v tomto formátu lze snadno šířit a je možné je přečíst téměř na každém počítači jako textový dokument bez potřeby instalace vlastního programu.

  whereisit

Jednou z nejzajímavějších a nejužitečnějších možností je podpora popisových a thumbnailových plug-inů, umožňujících při načítání souborů ve známých formátech automaticky do katalogu doplnit popisy a u grafických formátů navíc i zmenšenou verzi obrázku (tzv. thumbnail). Například u MP3 souborů jsou kromě názvu souboru doplněny také informace z ID3Tagu, datová rychlost a vzorkovací frekvence. Pokud by to někomu náhodou nestačilo, tak si může sám nadefinovat vlastní plug-iny pro aktuálně nepodporované formáty a podělit se o ně s ostatními uživateli programu. Samozřejmostí je také podpora zapakovaných souborů ve všech standardních formátech, propracované vyhledávání, kontrola duplicity záznamů, řazení do kategorií, nastavování flagů, profesionální plně konfigurovatelný generátor seznamů s doplňkovým tříděním a možností exportu do mnoha externích formátů (HTML, ASCII, Excell, RTF) a mnoho dalšího.

  whereisit

O kvalitách programu svědčí celá řada prestižních cen, které za dobu své existence od roku 1997 posbíral. Dobrou zprávou pro všechny cizích jazyků neznalé uživatele je skutečnost, že díky velké popularitě se uživatelské prostředí dočkalo přibližně třiceti jazykových mutací, mezi kterými nechybí ani čeština. Vcelku rozsáhlý soubor nápovědy existuje bohužel pouze v anglické a německé verzi. Vzhledem k intuitivnímu uživatelskému rozhraní, jehož základní osvojení hravě zvládne i méně počítačově nadaný uživatel, to však nepředstavuje výraznější komplikace.

  whereisit

Where is it? ve verzi 3.26 je určený pro všechny aktuální verze operačního systému Windows a jeho skromným hardwarovým požadavkům vyhoví drtivá většina dnešních počítačů. Jak již bylo zmíněno v úvodu, jedná se o shareware s registračním poplatkem 39USD, který se na první pohled sice může zdát vysoký, ale zcela odpovídá nabízeným možnostem programu. Pro váhající uživatele je určena volně šířitelná demoverze, která však na rozdíl od plné verze obsahuje celou řadu omezení. Z nich za všechny jmenujme maximální kapacitu médií v rámci jednoho katalogu 2GB, možnost otevření pouze jednoho katalogu současně, absenci skriptů, nebo označení vygenerovaných seznamů vodoznaky neregistrované verze. Sháníte-li dokonalé řešení pro snadnou katalogizaci vašich dat, potom je Where is it? ve verzi 3.26 správnou volbou.


Témata: MP3, software