Nabídka titulů za necelou tisícovku zní lákavě. Ale čestný doktorát za peníze

Nabídka titulů za necelou tisícovku zní lákavě. Ale čestný doktorát za peníze nemá žádný právní ani jiný význam. | foto: phdnow.us

Doktorský titul koupíte na webu za tisícovku. Bude vám k ničemu

  • 141
V Česku se tento rok opakovaně objevily objednávky "doktorského titulu" přes internet, někdy dokonce ve slevě za 990 korun. Jde však pouze o bezvýznamné označení, které nesvědčí o akademickém vzdělání. Říká jen, že jste malé americké církvi přispěli na provoz.

Jak byste reagovali, kdyby vám někdo dal vizitku a za jménem by bylo dr. h. c. (doctor honoris causa)? A co kdyby se podobným titulem honosil člověk ve svém životopise, pomohlo by mu to k získání místa, nebo uškodilo?

Vaše reakce by nepochybně závisela na tom, co o tzv. čestných titulech víte. Nejde totiž o titul akademický a v žádném případě nevypovídá o vzdělání. Univerzity a další organizace jej mohou udělovat podle libosti. Je navíc pravděpodobné, že udělený čestný doktorát je ve skutečnosti pouze zakoupený kus papíru. Jinými slovy - nemá žádnou vypovídající hodnotu.

Sleva na titul běží už od února a zlákat se jí nechalo přes 700 lidí. To přes půl milionu korun zaplacených za nesmyslný titul od instituce, která rozhodně není známá ničím jiným, než právě prodejem titulů.

Tak je tomu i u titulu, který nabízí jeden český slevový server za 990 korun. Jde o nabídku ve spolupráci s americkou organizací Miami Learning Church & Institute, která se evidentně specializuje na obchodování s čestnými doktoráty. O tom svědčí i vypovídající doména PhDnow.us. Mimochodem, doktorský titul Ph.D. organizace MLCI nenabízí a ani nabízet nemůže. Miamský institut nic nevyučuje, nemá studenty ani profesory, dokonce ani skutečné sídlo na Floridě.

Bezcenný titul, ale kvalitně vytištěný

Společnost MLCI je v USA registrována jako církev, a nemůže tedy udělovat akademické tituly. Může však udělovat čestné doktoráty, které slouží jako "odměna" za zásluhy v komunitě či určitém oboru. Zatímco většina univerzit má jistá (často velmi přísná) kritéria pro udělení čestného titulu, MLCI slibuje bezproblémové a automatické získání "čestného doktorátu" nebo "čestné profesury" do dvou dnů. Za tři tisíce korun dostanete diplom, který "je zpracovaný v profesionální tiskárně", a "jsou tedy mnohem kvalitnější a profesionálnější, než klasické z českých škol," uvádí dokonce česká verze stránek MLCI.

Na výběr je zde kromě čestného doktorátu i čestná profesura, případně kombinace obojího. Připomeňme, že MLCI není univerzita, nemá žádné studenty ani vyučující, a bezvýznamný titul uděluje výhradně "za zásluhy", tedy v tomto případě za peníze.

Ještě směšnější je možnost věnovat titul někomu jinému, a to bez jeho vědomí, což dále podtrhuje absurditu celé služby. Vybrat si navíc můžete z desítek "specializací", včetně astrologie, alternativní medicíny, ekonomického poradenství, ale třeba také ufologie, facebookového poradenství nebo paranormální ekonomie.

Jinými slovy jde o smyšlené a záměrně humorné obory, takže pokud byl dosud někdo na pochybách, může být v klidu - tyto "čestné tituly" opravdu nelze brát vážně v žádném slova smyslu. Jde přinejlepším o potvrzení toho, že jste organizaci darovali určitou sumu. Méně přívětivé, ale stále přiléhavé, by pak bylo srovnání s podobně drahými a nesmyslnými pozemky na Měsíci.

Titul nesmíte používat jako akademický a nesmíte jím mást

Pokud by si někdo přeci jen chtěl takový "doktorát" koupit, měl by vědět, že jeho "použití" je značně limitováno (omlouváme se za nadměrné množství uvozovek, ale u tohoto "titulu" to jinak nejde, pozn.red.).

Titul může osoba používat u svého jména, ovšem nikoli tak, aby evokovala akademické vzdělání. Ostatně i MCLI a podobné pochybné instituce vydělávající na titulech si pro jistotu kryjí záda a zdůrazňují, že uživatel titulu je zodpovědný za to, že je bude používat tak, aby titul nemohl být zaměněn za titul akademický - především tak, že uvede vždy titul, disciplínu, ve které ho "získal" a instituci, která mu ho udělila. Zapomeňte také na to, že byste titulem ohromili třeba v občance.

Ukázka diplomu z MLCI potvrzující titul "honoris causa"

I kdybychom tedy přistoupili na to, že podobné čestné doktoráty mají jakýkoli význam (samozřejmě kromě toho, že je to povedený byznys), jejich "držitelé" je nesmějí používat tak, aby jimi mátli. Ale je jasné, že právě proto si titul za tisíc a více korun většina lidí kupuje. Chtějí působit vzdělanější, než jsou. Chtějí budit dojem společenského uznání a statusu. Ovšem u každého, kdo ví, jak to s podobnými tituly chodí, vzbudí spíše podezření či opovržení.

Češi jsou posedlí tituly

Pěkný paradox objeví pozorný čtenář přímo na stránkách MLCI, které informují o tom, co to vlastně čestný titul je: "Čestný titul si nelze koupit, je pouze propůjčen za zásluhy o rozvoj dané církve." Ano, to se píše na stejné stránce, která obsahuje tlačítko "koupit titul".

Stránka je v české, anglické a polské verzi, což dále potvrzuje, že jde především o způsob, jak vydělat na české posedlosti jakýmikoli tituly. Snad i podobné koupené tituly přispějí k tomu, že se v Česku bude klást větší důraz na to, která univerzita titul udělila, než na titul jako takový.

Web MLCI provozuje zřejmě Čech, Richard Kilián, který se ovšem v reportáži ČT označil pouze za prostředníka. Je nicméně uveden i jako majitel domény phdnow.us. Na stránky také umístil vyjádření, kde mimo jiné uvádí, že "začínající církev si chce prodejem titulů vydělat na svoji činnost." Na naše dotazy nereagoval a kontakt na stránkách je nedostupný.

"Čestné tituly nečestně"

Ohledně koupených titulů je v Česku známý především případ Milana Kindla, kterého nechvalně proslavila aféra na plzeňské právnické fakultě. Kindl si za nemalé sumy koupil řadu svých titulů a zaplatil také nemalé částky za to, aby byl vyhlášen například mužem roku.

Od února si podle veřejných statistik koupilo titul ve slevě již přes 700 lidí, a lze tak říci, že přinejmenším v tom je "církev" MLCI úspěšná. Dokonce se objevily podobné spolky, které se snaží jejich - nepochybně výhodný - model "podnikání" napodobit.

Je těžké posoudit, co je smutnější. Zda to, že někdo takové podnikání rozjede, že si někdo takový "titul" koupí, nebo že někdo takový titul může brát vážně.

Doufáme, že pro kohokoli, kdo si přečetl tento článek, bude samotné uvedení titulu "honoris causa" důvod spíše ke zvýšené ostražitosti a dalšímu prověření.

Aktualizace 10:40: Richard Kilián ani správce stránky (pokud jsou to různé osoby) nám zatím neodpověděli na naše mailem zaslané otázky. Telefonní číslo uvedené na stránkách je nefunkční, mobilní kontakt na majitele domény (dohledaný pomocí služby WhoIs) byl nedostupný. Pokud vyjádření dostaneme dodatečně, do článku jej doplníme.