Dolar klesá a ceny s ním. O kolik budou počítače a jejich komponenty levnější?

  • 17
Možná jste již zaznamenali, že v minulém roce posílila česká koruna z necelých 38 korun za jeden dolar na hodnoty kolem 30 CZK/USD. Jak se tento propad projevil na cenách počítačů a dalších komponent? Jak se projeví současný pokles hodnoty dolaru? Zeptali jsme se několika firem.
Pokud sledujete naše pravidelné páteční cenové přehledy, nemohla vám uniknout skutečnost, že ceny počítačových komponent a periférií ve své většině z dlouhodobého hlediska klesají. Možná sledujete i vývoj hodnot různých měn na finančních trzích. Pak jste mohli zjistit, že za minulý rok poklesl kurz amerického dolaru vůči české koruně o více než 20 % a v poklesu pokračuje i nadále. Pokusili jsme se zjistit, jakým způsobem se odráží vývoj devizového kurzu na cenách počítačů, komponent a periferií na českém trhu. Jak rychle dokáží některé společnosti reagovat na výraznější změny na finančních trzích?

Dolar klesal a ceny s ním

V průběhu minulého roku se cena jednoho amerického dolaru pohybovala přibližně mezi 38 a 30 korunami. V přiloženém grafu, který ukazuje vývoj kurzu podle údajů České národní banky, si můžete tento vývoj prohlédnout podrobněji. Vyplývá z něj, že americký dolar neustále vůči české koruně oslabuje.

Vývoj kurzu CZK/USD v roce 2002 

Tento trend přetrvává i v novém roce. Nyní kurz jednoho dolaru osciluje kolem 29 korun. Přepokládali jsme, že takový vývoj se bude muset samozřejmě projevit i v cenách počítačových komponent a počítačů, které se z nich vyrábějí. Z našich cenových přehledů vyplývalo, že změny kurzu se odráží v koncových cenách IT produktů jen minimálně a firmy se spíše řídí podle momentální politiky toho kterého výrobce.

Jak reagují čeští distributoři?

K tomu, jaký vliv má vývoj kurzu na ceny u společnosti AutoCont, se pro ČTK vyjádřila tisková mluvčí firmy Lucie Šejnová: „Kvůli oslabování kurzu amerického dolaru vůči koruně klesly v loňském roce koncové ceny počítačů v ČR přibližně o 20 procent. Klesaly jak ceny počítačů, tak monitorů a dalšího zboží z informačních technologií.“ O dalším vývoji Šejnová dále uvádí: „Podobně budou ceny počítačů s určitým zpožděním reagovat i na případné další oslabování dolaru. Doba zpoždění přitom závisí na velikosti zásob nakupovaných komponent jednotlivých výrobců.“ Na náš dotaz o rychlosti reakce AutoContu na vývoj kurzu tisková mluvčí odpovídá: „Na kurz dolaru reagujeme týdenní cenou – změna cen komponent je každý týden. Například cena počítače OfficePro i Alivio kopíruje průběh kurzu dolaru. Tzn. počítače zlevnily o 20 % za posledních 12 měsíců. Ceny měníme stále.“

Podobným způsobem reagoval na náš dotaz i vedoucí product manager společnosti ProCa. K rychlosti reakce firmy na kursové změny uvádí: „Záleží na komoditě. Na rychle obrátkové komodity typu CPU, paměti a HD je to vlastně okamžitě. Na běžné zboží, je to cca 2týdenní cyklus. Samozřejmě, pokud zareaguje konkurence, nemáme jinou možnost než se přizpůsobit.“ Na otázku, zda měl větší vliv na pokles ceny vývoj kurzu či spíše politika výrobců, dále odpovídá: „To je těžké říci. Spíše to vnímám jako součást nějakého celkového trendu poklesu cen. Vývoj kurzu tyto cenové změny zpomaluje, případně zrychluje. Ale samozřejmě nejvýrazněji se to projevuje na nejdražších a nejobrátkovějších komponentech. Takže určite HD, CPU, monitory.“

Ve společnosti Mironet jsme oslovili pana Horkého, který má na starosti nákup. Ten k uvedené problematice uvedl: "Mnohem výrazněji než kurz koruny se na celkové ceně odráží technologický vývoj. Například LCD panely jsou nyní o 30- 40 % levnější, přičemž většinu tohoto poklesu má na svědomí technologický vývoj. Případné posilování kurzu koruny a následné zlevňování produktů probíhá spíše směrem ke koncovým prodejcům, na kterých záleží, zda se o tento zisk podělí se zákazníkem. Většinou se tak k zákazníkovi dostane jedna třetina z poklesu ceny, který je důsledkem posilování koruny.“ Co se týká změn cen, které budou částečně i v důsledku změny kurzu koruny, od února se lze u Mironetu těšit například na levnější tonery a grafické karty.

Ceny kopírují především politiku výrobců

Jak z výše uvedených skutečností vyplývá, změny cen i na českém trhu se spíše než vývojem kurzu koruny vůči dolaru řídí technologickým pokrokem a cenovou politikou výrobců. U některých společností je to dáno i tím, že obchodují v Euro, jehož vývoj byl v poměru k USD více stabilnější.

Obecně jsou k cenovým reakcím na vývoj kurzů devizového trhu náchylnější produkty, které se řadí mezi rychloobrátkové, jako jsou paměti, procesory, pevné disky apod.