Dolby Atmos

Dolby Atmos | foto: Dolby

Dolby chce zpět váš obývák. Kvůli Atmos jej naplníte reprosoustavami

  • 106
Zvuk jako v nejlepších kinech by měl i do obývacích pokojů přinést zvukový formát Dolby Atmos. Skutečně třídimenzionální zvuk má ohromit lokalizací ruchů a přirozeným prostorem. Vyžaduje však nový AV receiver a doplňkové reprosoustavy. Přehrávače mohou zůstat.

Zvukový formát zdobící nejlepší kamenná digitální kina se stane dostupným i pro instalace domácích kin v obývacích pokojích. Dolby doufá, že tím oživí zájem o domácí multikanálovou reprodukci, o kterou v uplynulých letech výrazně klesl zájem a často je nahrazována virtuálními efekty kompaktních „soundbarů“.

Na kanály se již nehraje

Dolby Atmos na rozdíl od svých předchůdců opustil koncepci předem definovaných zvukových kanálů. Dnes nejrozšířenější prostorové formáty Dolby Digital, DTS (včetně jejich pokročilejších derivátů EX, ES ...) a Dolby TrueHD ve svém datovém proudu nesly zvukové stopy šesti kanálů, do kterých zvukaři ve studiu pevně rozdělili jednotlivé ruchy, zvuky a hudební doprovod tak, aby odpovídal jejich představám, nebo reprodukované realitě.

Zvuková lokalizace se určovala především poměrem hlasitostí reprodukce ruchu z jednotlivých kanálů, z čehož posluchačův mozek odvodil, odkud zvuk zazněl. A to pochopitelně jen v jedné horizontální rovině - zda výstřel padl ze zadního-pravého-horního, nebo zadního-pravého-dolního rohu, nemáte šanci poznat. 

Dostupnost v ČR

Komponenty se systémem Atmos i Blu-ray disky s potřebnou stopou se na český trh teprve chystají.

A právě tím se Dolby Atmos nejvíce liší. Jeho datový proud obsahuje informace o lokalizaci až 128 zvukových „objektů“, a které reprosoustavy je jak zahrají, to určuje až dekodér v AV receiveru podle konkrétní konfigurace a poslechového prostoru. Zvukový prostor je tak vždy „ušit na míru“ danému kinu.

Systém navíc počítá s využitím alespoň jednoho páru stropních reprosoustav, které jsou právě podstatné pro lokalizaci ruchů ve vertikálním směru. Zvuk tak již lze v prostoru lokalizovat víceméně třídimenzionálně, přesnost samozřejmě záleží na počtu instalovaných reprosoustav a preciznosti nastavení celého poslechového systému.

Nový receiver a více reprosoustav

Na začátek dobré zprávy. Dolby počkalo s uvedením nového prostorového formátu do domácností až na chvíli, kdy bude co poslouchat. Již zhruba 150 filmových titulů má zvukovou stopu kódovanou systémem Atmos a bez větších změn ji lze použít i pro vydání na BD discích. Jeho metadata budou součástí Dolby TrueHD streamu, a proto jej dokáže přečíst a v podobě čistých dat odeslat většina dnešních Blu-ray přehrávačů a multimediálních center. Pro přenos stačí HDMI 1.4 kabel.

Takto zakódovaná zvuková stopa je navíc zpětně kompatibilní se staršími zvukovými dekodéry. Ty přidanou datovou vrstvu ignorují a signál zpracují jako běžné Dolby True HD.

AV receiver Denon pro ozvučení Dolby Atmos.

Pro využití potenciálu Dolby Atmos tak potřebujete kompatibilní AV receiver, například X5200W od Denonu nebo TX-NR1030 od Onkya. Druhý zmíněný výrobce jej dokáže pomocí aktualizace firmware doplnit i do stávajících receiverů střední třídy (které mají výkonové zesilovače alespoň pro devět kanálů), jako je TX-NR737. V ojedinělých případech, jako u high-endového receiveru Yamaha RX-Z11, který sice na Atmos připraven není (model vznikl v roce 2008), ale má 11 výkonových zesilovačů, bude možné nechat zvuk dekódovat v novém Blu-ray přehrávači a poté jej jako 12 LPCM kanálů přenést přes HDMI do receiveru, který se postará o jejich zesílení a reprodukci. 

U reprosoustav jsou možnosti pestřejší, pokud jste spokojeni se svojí stávající 7.1 sestavou, můžete ji jen doplnit o nejméně dva další efektové reproduktory, které budou namontovány ke stropu. Pro optimální výsledky potřebujete mít pod stropem reprosoustavy čtyři, každou v jednom rohu poslechové místnosti. Pokud u stropu reproduktory nechcete, můžete si pořídit speciální soustavy určené přímo pro Dolby Atmos kina, které mají přídavný reproduktor umístěný na vrchní stěně ozvučnice a ty pak hrají odrazem o strop. Příkladem budiž SC-EFS73 od společnosti Pioneer.

Reprosoustavy Pioneer pro Dolby Atmos ozvučení.

Zajímavou kompromisní volbou bude kupříkladu „all-in-one“ systém Onkyo SKS-HT678, jehož řídící jednotka Dolby Atmos dekóduje a reproduktory jej „odrazovým“ způsobem reprodukují.

Kdo chce tolik reprosoustav?

Ochota rozmístit po obýváku šest nebo osm reprosoustav za poslední roky velmi klesla. Vidět je to i u výrobců, kteří nabízejí stále více modelů soundbarů (zvukových projektorů) s virtuálním prostorovým zvukem, zatímco nabídky komponentů pro čistě multikanálovou reprodukci procházejí spíše opatrným evolučním pokrokem.

Chtít po zákaznících namontovat dvanáct (konfigurace 11.1) nebo třináct (konfigurace 11.2) reprosoustav je nejspíše odvážné, možná dokonce pošetilé. Dolby Atmos však nyní míří především na nejnáročnější zákazníky, kteří domácímu kinu mohou vyhradit samostatnou místnost a touha po dokonalém poslechovém zážitku převáží náklady a komplikace s takovou instalací spojené.

Je otázkou, jak rychle budou tituly s Atmos zvukovou stopou vycházet na Blu-ray discích a kdy se na český trh dostane patřičně vybavená elektronika.

Co si myslíte o Dolby Atmos v obývácích?

celkem hlasů: 1699

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 31. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Prostorový zvuk mne nezajímá, stačí mi stereo.
Prostorový zvuk mne nezajímá, stačí mi stereo. 752
Rád bych si jej pořídil, ale tolik reprosoustav instalovat nebudu.
Rád bych si jej pořídil, ale tolik reprosoustav instalovat nebudu. 685
Konečně pořádný prostorový zvuk, v dohledné době si pořídím.
Konečně pořádný prostorový zvuk, v dohledné době si pořídím. 182
U filmů mi stačí virtuální prostorový zvuk ze soundbaru.
U filmů mi stačí virtuální prostorový zvuk ze soundbaru. 80