Dolby digital ve dřevě

  5:00aktualizováno  5:00
Někdo si vystačí s integrovanou zvukovou kartou a jednoduchými reproduktory, jiný potřebuje ke svému štěstí malé domácí kino. Subwoofer a 5 reproduktorů od společnosti ABIT dokáže vytvořit zvukovou atmosféru kina bez větších problémů.
Společnost Abit je známá spíše produkcí základních desek, ale ani na poli zvukových zařízení se nenechává zahanbit. Na svém kontě má několik reproduktorových soustav a zvukové karty.

Pokud je člověk audiofil, nespokojí se s kdejakým výrobkem a je ochoten si za určitou kvalitu zaplatit. Patrně na přesně takové lidi myslela i společnost Abit při vzniku své SP-60 Dolby 5.1 reproduktorové soupravy, která se cenou kolem 8000 korun rozhodně neřadí mezi nejlevnější. V řadě SP jsou k dispozici ještě dva modely. Levnější SP-50 je v kovovém provedení a jeho výkon je 95 W a nejlevnější SP-51 v plastu s výkonem 45W.

Balení a vzhled

Zvuková sestava ABIT SP-60 Krabice s ABIT SP-60 Home Theater System obsahuje pět reproduktorů ve tvaru kostky, jeden masivní subwoofer, manuál, napájecí kabel a propojovací kabely k reproduktorům. Celé balení váží kolem 18 kilogramů, přičemž minimálně dvě třetiny této váhy pochází od subwoofru. Satelity mají černý dřevěný skelet se světlými boky, sytě modré reproduktorové kryty a na zadní straně dva pérové vstupy. Díky otvorům na zadní straně je lze připevnit na zeď. Samotný subwoofer má dva zvukové výstupy, kudy proudí basové tóny, jeden směrem dopředu a jeden do podlahy. Ovládací panel je umístěn u horní hrany a vzadu je prostor pro vstupní a výstupní konektory. Nejníže je položen konektor pro napájení, který je stejný jako pro počítače či monitory. Výše následuje vstup pro devítikanálový zvuk G9. Přímo nad ním jsou umístěny samostatné zvukové vstupy pro všech šest zařízení DVD zvuku a dva vstupy pro stereo. Vpravo jsou pak umístěny pérové svorky pro každý z pěti reproduktorů.

Vlastnosti

Ovládací panel na subwooferu Všechny důležitém součásti systému jsou umístěny v těle subwooferu. Je to především zesilovač, který všem pěti satelitům dokáže celkem dodat 100W výkonu (20 W pro jeden) a basovému reproduktoru 50 W. Ovládací panel obsahuje několik prvků. Zcela vpravo je umístěn spínač elektrické energie. Následují ovladače, jejichž aktuální nastavení se zobrazuje pomocí diod nad nimi umístěnými. Prvním tlačítkem je MUTE, kterým lze najednou ztišit celou soustavu. Další tlačítko je nazváno FUNCTION a dá se pomocí něj vybírat šest dalších vlastností, které buď mají vliv na hlasitost jednotlivých dílů systému, nebo zapínají DSP 3D efektu pro stereo vstup. Zesilovat samostatně lze pouze basový a centrální reproduktor, ostatní možnosti jsou určeny pro změny hlasitosti celého systému a souběžně předních nebo zadních reproduktorů.

Dle manuálu je frekvenční rozsah soupravy od 30 Hz po 30 kHz, což by mělo být dostatečné pro valnou většinu zvuků, které je lidské ucho schopno zachytit. Také hodnota odstupu signálu od šumu, která naznačí, nakolik je systém náchylný k vydávání různých šumů, je velice dobrá, jak u subwooferu, tak u reproduktorů se rovná 85 dB. Samozřejmostí u reproduktorů určených k počítači je magnetické odstínění.

Zvuk

Konektory na zadní straně Nejvíce si kvalitu zvuku člověk vychutná při kvalitní nahrávce určené přímo pro systémy 5.1. Ať se již jedná o DVD film se zajímavými zvukovými efekty, počítačovou hru či symfonickou skladbu, ze soupravy se line čistý a vyvážený zvuk. Basový reproduktor příjemně duní a satelity pracují dobře se středovými i vyššími frekvencemi. Ani zvýšení hlasitosti nepřináší žádné zkreslení a výraznější šum. Zkrátka v tomto případě se jedná zvukově o jedenu z nejlepších sestav určených k počítači, které jsme kdy měli šanci si poslechnout.

Hodnocení

Sestava pro všechny, kteří nemají příliš rádi kompromisy. Je samozřejmě potřeba si něco připlatit, ale za své peníze člověk získá zvukovou aparaturu, která má vysoký výkon, kvalitní zpracování a na počítačové poměry čistý zvuk. Pokud je počítač vybaven kvalitní zvukovou kartou, je toto řešení výbornou alternativou pro přehrávaní všech mediálních souborů a zvukových výstupů z počítače.

Zvuk: 49 bodů z 50 možných

Prozatím nepřekonaný zvuk celé soupravy je výborně sladěn, a je tak jedním z nejlepších pro systém domácího kina.

Vybavení: 13 bodů z 15 možných

Možná by slušelo k tak poměrně drahému systému přidat pár propojovacích kabelů pro DVD vstup.

Zpracování: 10 bodů z 10 možných

Provedení ve dřevě není opravdu co vytknout a masivní subwoofer může skvěle plnit svou funkci.

Cena: 9 bodů z 25 možných

Jedna z nejdražších zvukových souprav na našem trhu určená pro počítače.

Do testu zapůjčila společnost Levi.


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Česká firma má 3D tiskárnu s novou koncepcí a vlastní tiskové struny

Nová 3D tiskárna Original Prusa SL1 spolu s mycí a vytvrzovací stanici (vpravo).

Česká firma Prusa Research představila v New Yorku novou 3D tiskárnu, která používá systém stereolitografie.

Microsoft přestavil černé notebooky, počítač v displeji a sluchátka

Rodina novinek Surface pro rok 2018

Společnost Microsoft ukázala novou generaci počítačů Surface a překvapení k tomu - vlastní sluchátka.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz