Domácí kino – zábava ve vašem obýváku

  • 61
Na sestavy domácího kina dnes v jednotlivých domácnostech narazíte stále častěji. Řada lidí navíc nákup podobného systému plánuje už kvůli klesajícím cenám elektroniky. Jaký model ale zvolit? Jak výhodně nakoupit a neprohloupit? Které systémy jsou nejlepší? Pomůžeme, poradíme.

Zábava už dnes není jen výsadou mladých lidí, stejně jako není dokonalý filmový zážitek výsadou moderních multiplexů. Špičkový obraz i zvuk totiž dokáží nabídnout i systémy domácího kina, které jsou v České republice stále oblíbenější.

Není to tak dávno, co bylo domácí kino výsadou "horních deseti tisíc". Ceny elektroniky ale rychle klesají a sestavy, které do obýváků přinášejí zážitky podobné těm z velkých kinosálů, jsou už mnohem dostupnější. Ty nejlevnější domácí kina (bez televize) se už dají pořídit za ceny těsně nad osm tisíc korun.

Moderní součást dneška
Ačkoliv by se mohlo dát, že hlavním lákadlem pro pořízení systému domácího kina je špičkový obraz, není to tak úplně pravda. Tím, co zákazníci vyhledávají, je totiž dokonalý prostorový zvuk. „Obraz a zvuk jsou v domácím kině rovnocennými partnery. Lidi láká vedle kvality obrazu DVD i možnost přenést prostorové ozvučení, plné působivých efektů, které znají z kin, do domácího prostředí,“ říká šéfredaktor odborného časopisu Video – Domácí kino Petr Žák.

Systém domácího kina Panasonic

Systémy domácího kina, které jsou nabízeny v hypermarketech, obsahují vše, co k dokonalé reprodukci filmů potřebujete. DVD přehrávač, zesilovač, pět krychlových reproduktorů zvaných satelity a subwoofer, který slouží k reprodukci basových tónů s minimálním zkreslením zvuku.

Tabulka technologických výrazů:

  • DPL - Dolby ProLogic – prostorový zvuk se čtyřmi výstupy (dva vepředu a vzadu, vlevo a vpravo) a subwooferem, zvuk na zadních kanálech je frekvenčně omezen do 7kHz.
  • DPL II – Dolby ProLogic II – zdokonalené DPL s plným frekvenčním rozsahem na zadních kanálech.
  • DD – Dolby Digital – prostorový zvuk s pěti výstupy (dva vepředu a vzadu vlevo a vpravo, jeden středový reproduktor přímo před vámi) a subwooferem.
  • DD EX – označení pro systém DD pracující s dokonalejším výstupem zvuku do zadních satelitů.
  • DTS – Digital Theatre Sound – zdokonalená technologie Dolby Digital, která nabízí lepší kvalitu zvuku a větší dynamiku rovnoměrně rozloženou na všech kanálech.
  • DTS ES – označení pro systém DTS pracující s dokonalejším výstupem zvuku do zadních satelitů.
  • Subwoofer – zařízení pro zdůraznění nízkofrekvenčních zvuků – basů (dunění, hřmění a podobně).
  • DVD přehrávače v systémech domácího kina umějí běžně spouštět hudební CD včetně zvukových nahrávek v populárním formátu MP3. A to i přes obrovská lobby vydavatelství, která nemají MP3 rády vzhledem k tomu, že se používá zejména k pirátskému kopírování hudby.

    „Nečekejte ale zázraky. Stereofonní reprodukce je skutečným prubířským kamenem systémů domácího kina – plnohodnotně nahradit klasickou stereofonní výbavu dokáží jen nejlepší a tedy i podstatně dražší sestavy. V takovém případě je třeba věnovat pozornost především výběru reprosoustav. Pokud mají zvuk v celé místnosti obstarat jen dvě malé bedničky satelitů se subwooferem, není to nic moc,“ upozorňuje Žák.

    Dokonalý zvuk i obraz, ale…
    Abyste si filmy v digitální kvalitě vychutnali co nejvíce, musíte si své domácí kino nejprve dobře postavit. Pro špičkový obraz je vhodná každá moderní plochá televize s úhlopříčkou 72 cm a vyšší. Pro dobrou reprodukci zvuku jsou vhodné reproduktory s výkonem od 35W, subwoofer a středový satelit bývají v sestavách většinou výkonnější.

    Při výběru reproduktorů je nutné brát v potaz velikost pokoje, v němž budete systém domácího kina provozovat. Pro běžnou místnost 5x4 metry postačí satelity s běžným výkonem 35W, čím je místnost větší, tím výkonnější reproduktory se doporučují.

    „Vyšší výkon není nikdy na škodu. Platí totiž, že čím více si zvuk zesílíte, tím většího zkreslení můžete na slabší aparatuře dosáhnout,“ popisuje odborník na digitální audio Josef Komárek.

    U systémů domácího kina se obvykle uvádí, jaký zvukový výstup podporuje. Vlastnit ale přístroj s podporou všech výstupních formátů je zbytečnost. „Většina DVD filmů na trhu je nahrána technologií Dolby Digital, posun k vyšším formátům bude jen pozvolný,“ míní Marek Hanáček z Warner Bros.

    Kolik to dělá, pane vrchní?
    Cenová skladba nabízených hotových systémů bez televize se pohybuje od osmi do šedesáti tisíc korun v závislosti na značce, kvalitě zvukového výstupu a množství podporovaných formátů.

    Tento článek byl publikován v nové rubrice MF DNES Svět online, která vychází každý pátek v sešitu B

    Platí ale, že i za ceny při nižší uvedené hranici najdete v nabídce hypermarketů či elektroprodejen kvalitní značkovou sestavu domácího kina. „Vyšší cenu nepoznáte na obrazu, ten je vždy výborný, s cenou se ale mění kvalita zvukového výstupu,“ tvrdí Žák. Dražší systémy mají výhodu zejména v tom, že kvalitněji reprodukují hudbu z CD a umějí ji převést ze stereo výstupu do všech reproduktorů.

    Hudebním fajnšmekrům se vyplatí poskládat si podobný systém z jednotlivých komponentů samostatně. K tomu stačí kvalitní DVD přehrávač, zesilovač a pořádné stojanové reproduktory. V tomto případě se ovšem výsledná cena sestavy pohybuje od 40 tisíc korun výše.

    Při výběru televize se vzájemné spolupráce obou zařízení není třeba obávat. Domácí kina bývají vybavena širokou škálou propojovacích kabelů, které dnes podporují všechny televizní přijímače na trhu.