Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Domácí kino bude reagovat na mávnutí ruky

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme kouzelné zrcadlo se zabudovaným mikrofonem a kamerou, které se prý již brzy stane centrem domácnosti. K vidění bylo i domácí kino reagující na pouhé mávnutí ruky. Vraťte se s námi na veltrh IFA do stánku společnosti Philips.

room hlavni | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Elektronické přístroje již nebudou emočně neutrální, účelově technické a technicky studené „krabice“. Budou působit na city, přizpůsobovat se našim náladám a respektovat přirozené chování.  Integrace techniky do všedního života nabírá nové obrátky. Alespoň podle výrobců.

Model, podle kterého používáme elektronické přístroje, je již mnoho let v podstatě stejný. Něco chceme či potřebujeme a k dosažení toho použijeme určité technické zařízení.

Ať už je to počítač či videopřehrávač, jeho použití je takřka vždy určitý boj proti přirozenosti. Důkazem budiž obsáhlé návody k použití a mnoho bezradných uživatelů.

To se však má brzy změnit. Své konání nebudeme přizpůsobovat požadavkům techniky, ale technika bude zcela respektovat naše přirozené chování. Svět elektroniky bude neoddělitelnou součástí světa přirozeného - o jeho použití nebudeme ani přemýšlet.

Stačí mávnout...

Řízení gesty, komunikace jedním prstem, reakce na aktuální náladu uživatele, posilování emočních vjemů... To jsou jen některé novinky, které se z vývojových laboratoří ženou do našich domovů.

Na IFA 2006 byl tento trend nejvíce patrný na expozici společnosti Philips. Marketingové označení zní "Sence and Simplicity", moje technické je "konvergence techniky do všedního života".

Kouzelné zrcadlo

Ve skrytém zákulisí, kam vpustili jen některé novináře a distributory, představil Philips zcela unikátní multimediální instalaci. Funkční prototypy byly dovezeny přímo z vývojových laboratoří společnosti.

Prvním "exponátem" byl plochý, do zdi zabudovaný dotykový displej, pomocí kterého lze například velmi jednoduše komunikovat s přáteli či rodinou.

Pomocí stylusu (speciálního pera) lze na obrazovku napsat vzkaz či zprávu, která se po dopsání sama uloží a transformuje do grafické podoby "lístku". Ten můžete prstem přetáhnout na drobnou fotografickou ikonu na horní straně displeje - a vzkaz je příjemci odeslán. Buďto doputuje na stejné zařízení, nebo jako e-mail, SMS nebo MMS.

V zrcadlu je instalovaná i kamera s mikrofonem, není proto problém poslat i obrazový či zvukový vzkaz. Vzkazy nemusíte ani odeslat, stačí je ponechat na ploše zrcadla pro ostatní členy rodiny.

Využití bezdrátových komunikačních technologií je samozřejmostí, zařízení je stále ve vývoji, nechme se překvapit, co všechno bude finální verze umět.

Stačí jen mávnout

Další součástí expozice bylo "maskované domácí kino" ovládané pohyby rukou.

LCD televizor ve vypnutém stavu ani jako zobrazovač nevypadá. Jedním mávnutím se motoricky otočí do vodorovné polohy, rozsvítí logo výrobce a zapne. Zároveň se na zadní zdi vyklopí do té doby zcela nenápadné reproduktory.
 

Obsluha celého kina, včetně menu na DVD disku, probíhá pouhými pohyby "tyčky", kterou vidíte v ruce prezentující osoby.
 
Pohyb registruje snímač schovaný pod stropem v rohu místnosti (vypadající jako malá webová kamera). Všechny součásti jsou koncipovány zcela nenápadně.
 
 
 
Posuďte sami - poznali byste v tomto vedle divanu stojícího sloupku (bez vysunutého disku) DVD přehrávač? Myslím, že se na odpovědi shodneme.
 
Pokojík plný emocí
 
O bundách se zabudovanými LED panely jsme již referovali. Tato technologie však má mnohem širší využití.
 
 
Slečna se právě pohybuje v "pokojíku budoucnosti". Všechny přístroje koncepčně zapadají do technického retrostylu v bílé barvě - včetně multimediálního centra a televizoru s pohybovým ovládáním. Elektronický je však i stolek s lampičkou, který na fotografii vidíte zcela vlevo.
 
 
V setmělém pokoji stačí mávnout nad stolkem rukou a pomocí barevného světla vytvořit atmosféru dle chuti. Prezentující slečna stolek rozzářila červeně, čiperný kolega zeleně a já (po úraze nadopovaný tišícími prostředky) chladnou modrou září.
 
Ambilight: barvy, barvy, barvičky
 
Rozmanité barvy zářily na expozici Philips doslova na každém kroku. O podsvětlení plochých zobrazovačů, které mění odstín dle reprodukovaného obrazu, tedy systému Ambilight, jsme již referovali.

Zcela subjektivně musím podotknout, že je sledování takto vybaveného zobrazovače opravdu příjemné a pozitivní vliv na vnímání obrazu výrazný.
 
   
   
 
Naprostou novinkou je však využití technologie Ambilight v herní počítačové sestavě.
 
Pařani, hrajte všemi smysly
 
Představen byl i soubor technologií určený pro herní sestavy - souhrnně označený jako amBX. Ten kombinuje osvětlení Ambilight s dvojicí ventilátorů a vibrační podložkou pod ruce.
 
 
 
Během hraní vám tak - v závislosti na aktuální situaci ve hře - fouká vítr do vlasů, pokoj hraje všemi barvami a ruce se chvějí při střelbě.
 
 
Ambilight světla jsou zabudovaná v satelitních reprosoustavách (zatím jen ve 2.1 setu, 5.1 se teprve chystá) a barevně reagují na obraz na monitoru. Fungují se všemi hrami.
 
 
Funkce dvojice ventilátorů a vibrující podložky je jasná, avšak tato musí být podporována samotnou hrou. Na začátku prezentace byly k dispozici čtyři amBX kompatibilní herní tituly, na konci IFA jich mělo být celkem deset.
 
    
 
Novinky v obrazech
 
 
Slečna na obrázku drží digitální rámeček na fotografie "FotoFrame" - stačí je do něj nahrát a vybrat režim zobrazení, případně interval slideshow. Test připravujeme.
 
 
Další dívka se chopila nového univerzálního dálkového ovladače s dotykovým displejem a mnoha pokročilými funkcemi. Obsahuje databázi kódů přístrojů od různých firem a nabízí vždy jen ta tlačítka, která lze použít.
 
 
 
Jinou slečnu jsme přistihli, kterak v pracovní době hraje závody aut na velkoplošném 3D displeji. Prostorový efekt byl při přímém pohledu velmi výrazný.
 
 
Tato hosteska prezentovala možnosti nového VoIP telefonu pro službu Skype. Vyznačuje se tím, že funguje i bez počítače - software Skype je obsažen přímo v telefonu.
 
   
 
VoIP aparát je k mání i ve verzi pro Windows Live Messenger.
 
 
Představení největšího LCD televizoru na světe jsme již avizovali. 100 palcový (254cm) macek disponuje technologiemi PixelPlus a Ambilight Full Surround. Jen pro doplnění uvádíme, že největší komerčně prodávanou plazmu, kterou koupíte i u nás, nabízí Samsung a její úhlopříčka měří úctyhodných 103 palců (261 cm).
 
 
Viděli jsme také prototyp multimediálního centra "Media centre", který je připraven i na Windows Vista. Disponuje i Blu-Ray vypalovačkou. V nabídce nechybí ani Blu-ray rekordér a přehrávač, či HD set-top-boxy pro pozemní, satelitní i IP vysílání.
 
 
Nechyběly ani inovované produkty řady Streamium. Hudební server s 80GB pevným diskem je schopný vysílat až 5 různých hudebních streamů (do pěti různých přehrávačů). Sám převede hudební CD do MP3, tyto soubory dokonce nahraje i do vašeho přenosného přehrávače. Systém lze nastavit tak, že vás může hudba i sledovat. Pokud posloucháte v obývacím pokoji a chcete totéž slyšet i v kuchyni - není problém. Stačí dva stisky tlačítka a hudbu máte, kde chcete.
 
 
Philips nově prodává i širokou škálu příslušenství, včetně kabelů ve třech kvalitativních třídách.
Různé třídy a druhy kabelů jsou pro snazší orientaci v regálech barevně rozlišovány. Nikdy mne nenapadlo, jaká je balení produktů věda.
 
Tímto článkem jsme chtěli zběžně představit produkty a technologie, které na IFA 2006 společnost Philips prezentovala. K mnohým z nich se jistě vrátíme v podrobných recenzích, jakmile budou uvedeny na trh.Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Robot „pejsek“ už si umí otevřít dveře. Podívejte se na jeho předchůdce

Hele kámo, můžeš mi pomoct?

Americká společnost Boston Dynamics se pochlubila novým trikem. Jejich robopes Spot Mini si už umí sám otevřít dveře...

Zmatené asistentky již nakupovat nebudou. Pokyny z televize Amazon zastaví

„Alexo, objednej mi domeček pro panenky!“ smál se moderátor Jim Patton ze...

Hlasové uživatelské rozhraní digitálních asistentek zatím poslechne kohokoli, například vtipálka v televizním vysílání....

Najdete na iDNES.cz