Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Domácí kino bude reagovat na mávnutí ruky

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme kouzelné zrcadlo se zabudovaným mikrofonem a kamerou, které se prý již brzy stane centrem domácnosti. K vidění bylo i domácí kino reagující na pouhé mávnutí ruky. Vraťte se s námi na veltrh IFA do stánku společnosti Philips.

room hlavni | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Elektronické přístroje již nebudou emočně neutrální, účelově technické a technicky studené „krabice“. Budou působit na city, přizpůsobovat se našim náladám a respektovat přirozené chování.  Integrace techniky do všedního života nabírá nové obrátky. Alespoň podle výrobců.

Model, podle kterého používáme elektronické přístroje, je již mnoho let v podstatě stejný. Něco chceme či potřebujeme a k dosažení toho použijeme určité technické zařízení.

Ať už je to počítač či videopřehrávač, jeho použití je takřka vždy určitý boj proti přirozenosti. Důkazem budiž obsáhlé návody k použití a mnoho bezradných uživatelů.

To se však má brzy změnit. Své konání nebudeme přizpůsobovat požadavkům techniky, ale technika bude zcela respektovat naše přirozené chování. Svět elektroniky bude neoddělitelnou součástí světa přirozeného - o jeho použití nebudeme ani přemýšlet.

Stačí mávnout...

Řízení gesty, komunikace jedním prstem, reakce na aktuální náladu uživatele, posilování emočních vjemů... To jsou jen některé novinky, které se z vývojových laboratoří ženou do našich domovů.

Na IFA 2006 byl tento trend nejvíce patrný na expozici společnosti Philips. Marketingové označení zní "Sence and Simplicity", moje technické je "konvergence techniky do všedního života".

Kouzelné zrcadlo

Ve skrytém zákulisí, kam vpustili jen některé novináře a distributory, představil Philips zcela unikátní multimediální instalaci. Funkční prototypy byly dovezeny přímo z vývojových laboratoří společnosti.

Prvním "exponátem" byl plochý, do zdi zabudovaný dotykový displej, pomocí kterého lze například velmi jednoduše komunikovat s přáteli či rodinou.

Pomocí stylusu (speciálního pera) lze na obrazovku napsat vzkaz či zprávu, která se po dopsání sama uloží a transformuje do grafické podoby "lístku". Ten můžete prstem přetáhnout na drobnou fotografickou ikonu na horní straně displeje - a vzkaz je příjemci odeslán. Buďto doputuje na stejné zařízení, nebo jako e-mail, SMS nebo MMS.

V zrcadlu je instalovaná i kamera s mikrofonem, není proto problém poslat i obrazový či zvukový vzkaz. Vzkazy nemusíte ani odeslat, stačí je ponechat na ploše zrcadla pro ostatní členy rodiny.

Využití bezdrátových komunikačních technologií je samozřejmostí, zařízení je stále ve vývoji, nechme se překvapit, co všechno bude finální verze umět.

Stačí jen mávnout

Další součástí expozice bylo "maskované domácí kino" ovládané pohyby rukou.

LCD televizor ve vypnutém stavu ani jako zobrazovač nevypadá. Jedním mávnutím se motoricky otočí do vodorovné polohy, rozsvítí logo výrobce a zapne. Zároveň se na zadní zdi vyklopí do té doby zcela nenápadné reproduktory.
 

Obsluha celého kina, včetně menu na DVD disku, probíhá pouhými pohyby "tyčky", kterou vidíte v ruce prezentující osoby.
 
Pohyb registruje snímač schovaný pod stropem v rohu místnosti (vypadající jako malá webová kamera). Všechny součásti jsou koncipovány zcela nenápadně.
 
 
 
Posuďte sami - poznali byste v tomto vedle divanu stojícího sloupku (bez vysunutého disku) DVD přehrávač? Myslím, že se na odpovědi shodneme.
 
Pokojík plný emocí
 
O bundách se zabudovanými LED panely jsme již referovali. Tato technologie však má mnohem širší využití.
 
 
Slečna se právě pohybuje v "pokojíku budoucnosti". Všechny přístroje koncepčně zapadají do technického retrostylu v bílé barvě - včetně multimediálního centra a televizoru s pohybovým ovládáním. Elektronický je však i stolek s lampičkou, který na fotografii vidíte zcela vlevo.
 
 
V setmělém pokoji stačí mávnout nad stolkem rukou a pomocí barevného světla vytvořit atmosféru dle chuti. Prezentující slečna stolek rozzářila červeně, čiperný kolega zeleně a já (po úraze nadopovaný tišícími prostředky) chladnou modrou září.
 
Ambilight: barvy, barvy, barvičky
 
Rozmanité barvy zářily na expozici Philips doslova na každém kroku. O podsvětlení plochých zobrazovačů, které mění odstín dle reprodukovaného obrazu, tedy systému Ambilight, jsme již referovali.

Zcela subjektivně musím podotknout, že je sledování takto vybaveného zobrazovače opravdu příjemné a pozitivní vliv na vnímání obrazu výrazný.
 
   
   
 
Naprostou novinkou je však využití technologie Ambilight v herní počítačové sestavě.
 
Pařani, hrajte všemi smysly
 
Představen byl i soubor technologií určený pro herní sestavy - souhrnně označený jako amBX. Ten kombinuje osvětlení Ambilight s dvojicí ventilátorů a vibrační podložkou pod ruce.
 
 
 
Během hraní vám tak - v závislosti na aktuální situaci ve hře - fouká vítr do vlasů, pokoj hraje všemi barvami a ruce se chvějí při střelbě.
 
 
Ambilight světla jsou zabudovaná v satelitních reprosoustavách (zatím jen ve 2.1 setu, 5.1 se teprve chystá) a barevně reagují na obraz na monitoru. Fungují se všemi hrami.
 
 
Funkce dvojice ventilátorů a vibrující podložky je jasná, avšak tato musí být podporována samotnou hrou. Na začátku prezentace byly k dispozici čtyři amBX kompatibilní herní tituly, na konci IFA jich mělo být celkem deset.
 
    
 
Novinky v obrazech
 
 
Slečna na obrázku drží digitální rámeček na fotografie "FotoFrame" - stačí je do něj nahrát a vybrat režim zobrazení, případně interval slideshow. Test připravujeme.
 
 
Další dívka se chopila nového univerzálního dálkového ovladače s dotykovým displejem a mnoha pokročilými funkcemi. Obsahuje databázi kódů přístrojů od různých firem a nabízí vždy jen ta tlačítka, která lze použít.
 
 
 
Jinou slečnu jsme přistihli, kterak v pracovní době hraje závody aut na velkoplošném 3D displeji. Prostorový efekt byl při přímém pohledu velmi výrazný.
 
 
Tato hosteska prezentovala možnosti nového VoIP telefonu pro službu Skype. Vyznačuje se tím, že funguje i bez počítače - software Skype je obsažen přímo v telefonu.
 
   
 
VoIP aparát je k mání i ve verzi pro Windows Live Messenger.
 
 
Představení největšího LCD televizoru na světe jsme již avizovali. 100 palcový (254cm) macek disponuje technologiemi PixelPlus a Ambilight Full Surround. Jen pro doplnění uvádíme, že největší komerčně prodávanou plazmu, kterou koupíte i u nás, nabízí Samsung a její úhlopříčka měří úctyhodných 103 palců (261 cm).
 
 
Viděli jsme také prototyp multimediálního centra "Media centre", který je připraven i na Windows Vista. Disponuje i Blu-Ray vypalovačkou. V nabídce nechybí ani Blu-ray rekordér a přehrávač, či HD set-top-boxy pro pozemní, satelitní i IP vysílání.
 
 
Nechyběly ani inovované produkty řady Streamium. Hudební server s 80GB pevným diskem je schopný vysílat až 5 různých hudebních streamů (do pěti různých přehrávačů). Sám převede hudební CD do MP3, tyto soubory dokonce nahraje i do vašeho přenosného přehrávače. Systém lze nastavit tak, že vás může hudba i sledovat. Pokud posloucháte v obývacím pokoji a chcete totéž slyšet i v kuchyni - není problém. Stačí dva stisky tlačítka a hudbu máte, kde chcete.
 
 
Philips nově prodává i širokou škálu příslušenství, včetně kabelů ve třech kvalitativních třídách.
Různé třídy a druhy kabelů jsou pro snazší orientaci v regálech barevně rozlišovány. Nikdy mne nenapadlo, jaká je balení produktů věda.
 
Tímto článkem jsme chtěli zběžně představit produkty a technologie, které na IFA 2006 společnost Philips prezentovala. K mnohým z nich se jistě vrátíme v podrobných recenzích, jakmile budou uvedeny na trh.


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Zakázat, povolit, zakázat. Plány na zbraně musely znovu z internetu

Před navržením Liberatoru Defense Distributed vytvořila návrhy na výroby 3D

Soud v USA předběžným opatřením zabránil zveřejnění digitalizovaných plánů na výrobu zbraní. Dokumenty si však stačily...

Slavný humanoidní robot končí. Asimo dirigoval orchestr a spadl ze schodů

Humanoidní robot Asimo je první dvounohý chodící robot.

Firma Honda se rozhodla, že již nebude dále vyvíjet svého populárního dvounohého robota Asimo. Využije však zkušenosti...

Hodinky po dědovi jsou jako napínavá detektivka. Nikdy do nich nefoukejte

Hodinky Doxa

Víte, že uvnitř hodinek nebývají diamanty, i když je to na nich „napsáno“? A proč myslíte, že se do hodinek nesmí...

Najdete na iDNES.cz