Domácí síť od Edimaxu

  • 5
K propojení více jak dvou počítačů, tedy k vytvoření počítačové sítě je potřeba několik věcí. První z nich jsou síťové karty a kabely. Druhou je bod, přes který budou počítače komunikovat. To vše je součástí produktu, který vám chceme představit.
Nevím, jestli jste někdy museli řešit problém s propojením několika počítačů, a zda jste se zajímali, na kolik vás to tak může přijít. Výběr je poměrně bohatý. Můžete volit mezi bezdrátovou technologií nebo levnějším kabelovým propojením. My jsme měli možnost pracovat s produktem nazvaným Network Starter Kit společnosti Edimax, který je k dostání za přibližně 3000 korun.

Balení

Část balení Edimax Network Starter KitÚhledná krabička s plastikovým ouškem v sobě skrývá šest věcí. První je průvodce instalací, který má český překlad. Jsou zde krok po kroku, v nejpoužívanějších operačních systémech, představeny jednotlivé úkony, potřebné k zdárnému sestavení vlastní sítě. Dále je v balení disketa s ovladači, dva pětimetrové síťové kabely, dvě PCI síťové karty, či chcete-li adaptéry podporující přenosy 10 i 100 Mbit za sekundu. Posledními dvěma produkty v krabici jsou HUB a elektrický adaptér, který jej napájí.

HUB neboli rozbočovač je zařízení, ke kterému se sbíhají všechny kabely a je tak centrálním bodem, přes který probíhá veškerá komunikace. Tento rozbočovač má celkem šest konektorů RJ 45. Z toho se jich však dá najednou využít pět. Pracuje s protokolem Fast Ethernet, a využije tedy přenosovou rychlost 100Mbit za sekundu.

Instalace

Hub má celkem šest RJ 45 zdířekPo vložení obou karet do počítače jsme je propojili pomocí dodaných síťových kabelů s rozbočovačem, který jsme připojili na adaptér elektrické zásuvky. Síťové kabely lze v tomto druhu sítě, který se nazývá peer to peer, připojit pouze do otvorů označených 1-5. Po zapnutí počítače proběhla bezproblémová instalace, během které jsme zadali automatické rozpoznávání sítě. Vzhledem ke skutečnosti, že rozbočovač podporuje pouze Fast Ethernet (100Mb za sekundu), bude automaticky vybrána právě tato rychlost přenosu. V počítači je potřeba nainstalovat přes menu ovládací panely sítí: klienta sítě Microsoft, sdílení souborů a tiskáren a protokol NetBEUI. Tento protokol umožňuje identifikaci jednotlivých počítačů. Nyní jsme již mohli počítače používat jako malou domácí síť. Pokud bychom chtěli připojit další počítač stačila by nám síťová karta a kabel.

HUB a jedna ze síťových karetDalší využití této malé sítě je v možnosti rozšíření stávající počítačové sítě o další prvky. V tom případě se výstup sítě, která má být rozšířena, připojí do zdířky označené Uplink, čímž se blokuje páté připojení a je tak dispozici rozšíření pouze pro čtyři počítače. Toto je systém sítě klient/server. Na rozdíl od peer to peer, kde jsou všechny počítače na stejné úrovni, je v síti klient/server přesně vymezena pravomoc jednotlivých počítačů. Přičemž díky serveru mohou jednotlivé připojené počítače (klienti) sdílet data a periferie (tiskárna, skener, a pod.) a popřípadě i připojení k internetu.

Práce se zařízením

Síťový adaptérObě síťové karty mají dvě diody, které umožňují kontrolu provozu. První je určena pro spojení s přenosovou rychlostí 10 Mb za sekundu. Pokud svítí, informuje o spojení mezi rozbočovačem a síťovou kartou, blikání oznamuje přenos dat. Druhá dioda informuje o propojení protokolem Fast Ethernet, funkce diody zůstávají stejné. V podstatě to znamená, že pokud vám nesvítí nebo nebliká ani jedna z diod, síť nepracuje.

HUB má celkem 7 diod. Prvních pět je přiřazeno jednotlivým portům a svítí či blikají zeleně. Ty mají naprosto shodné funkce jako diody na síťové kartě. Rozbočovač pracuje na 100 Mb za sekundu, a tak se nezobrazuje propojení protokolem Ethernet, které používá pomalejší rychlost 10 Mb za sekundu. Další zelená dioda informuje o napájení HUBU, tedy zda je zapojen do sítě. A konečně poslední sedmá má za úkol žlutě oznamovat problémy připojených adaptérů nebo sítě.

Závěr

Tento balíček je určen pro základní propojení několika počítačů a řeší tak problém, který může nastat v domácnosti či malé kanceláři, kde je požadavek na sdílení zařízení, diskového prostoru, nebo jiných věcí. Je to také poměrně rychlé řešení rozšíření stávající sítě.

Produkt zapůjčila společnost Actebis.