Řada lidí si rovnou pořídila nový televizor

Řada lidí si rovnou pořídila nový televizor | foto: Profimedia.cz

Domažlické stál přechod na digitální TV v průměru téměř 3 000 Kč

  • 12
Průzkum společnosti GFK ukázal, že lidé na Domažlicku investovali v rámci přechodu na pozemní digitální TV vysílání 2 878 korun.

Každou domácnost na Domažlicku, která musela kvůli vypnutí letitého zemského analogového vysílání loni na začátku září investovat do nového způsobu příjmu TV signálu, stál tento přechod v průměru 2 878 korun. Na Ústecku, kde by měla být analogová TV v blízké době také vypnuta, by měla každá domácnost kvůli digitalizaci investovat zhruba o 600 korun více. Vyplývá to z údajů sdružení Digi Monitor a průzkumu agentury GfK, které dnes ČTK poskytl Český telekomunikační úřad.

Ve srovnání s rokem 2006 loni v obou oblastech několikanásobně stoupl prodej zařízení pro příjem digitální zemské televize. Ceny převaděčů signálu, označovaných jako set-top box, přitom meziročně klesly o desítky procent, vyplývá z průzkumu. Průzkum uskutečnila agentura GfK ke konci srpna a na počátku prosince na Domažlicku a na začátku září na Ústecku.

Tři čtvrtiny domácností na Domažlicku, které měly v souvislosti s vypnutím analogové zemské TV finanční výdaje, míní, že jejich výdaje odpovídaly tomu, co jim nová technika a služby přinesly, uvedlo sdružení.

Domažlicko se loni na začátku září stalo v souvislosti s nástupem digitálního rozhlasu v sousedním Bavorsku vůbec první oblastí v České republice, kde bylo tradiční letité zemské analogové vysílání vypnuto a nahrazeno jeho digitální formou.

Podle údajů sdružení se přechod od analogového zemského TV vysílání k digitálnímu zemskému nebo k jiné formě příjmu TV týkal 24.000 domácností, v nichž žije 59.000 obyvatel. Finanční výdaje spojené s přechodem mělo podle Digi Monitoru 72 procent z nich.

Lidé měli po vypnutí analogové TV několik možností. Buď si pořídili převaděč signálu, takzvaný set-top box, nebo o něco dražší televizor s již zabudovaným digitálním tunerem. Obyvatelé se také mohli rozhodnout pro placené služby satelitních, kabelových či internetových operátorů.

Průměrná cena set-top boxu přitom mezi lety 2006 a 2007 klesla o třetinu na 1823 korun z 2710 korun. Ceny nejlevnějších set-top boxů začínají zhruba na hranici tisíc korun. V roce 2007 se na Domažlicku prodalo 16.859 set-top boxů, zatímco o rok dříve to bylo pouze 2333. Jiných zařízení pro příjem digitální TV se loni prodalo 7121, rok předtím to bylo jen 475.

Necelý rok před vypnutím analogového signálu na Domažlicku byl tento typ příjmu televize hlavním pro 81 procent domácností, v listopadu 2007, tedy necelé tři měsíce po vypnutí, tento počet klesl na 50 procent. Naopak meziročně vzrostl počet domácností využívajících satelitní signál z 11 na 32 procent, u kabelových sítí byl nárůst ze šesti na sedm procent.

Další oblastí, v níž bude analogová TV vypnuta, bude zřejmě Ústecko, v němž bylo digitální zemské vysílání spuštěno loni v srpnu. V této oblasti se to podle Digi Monitoru týká 360.000 domácností, v nichž žije 840.000 lidí.

Průměrné předpokládané náklady každé domácnosti na Ústecku, která bude kvůli digitalizaci investovat do nového vybavení, budou podle sdružení činit 3521 korun. Tyto výdaje se týkají méně domácností než na Domažlicku, a to 39 procent, tedy asi 140.000.

Průměrná cena set-top boxu na Ústecku loni klesla na 1635 korun ve srovnání s 2346 korunami o rok dříve. Loni se na Ústecku prodalo 18.472 set-top boxů, zatímco v roce 2006 to bylo 4023. Jiných zařízení pro příjem digitální televize se v této oblasti prodalo loni 9758, zatímco předloni to bylo pouhých 621.

Analogové zemské TV vysílání bude postupně vypnuto v celé ČR a nahrazeno jeho digitální formou. Poslední analogový vysílač by měl být podle ČTÚ vypnut do 11. listopadu 2011.