Na hodinách ukazujících čas do zániku lidstva vědci nastavili čas na 2,5 minuty do půlnoci. | foto:  Bulletin of the Atomic Scientists

Čas zániku lidstva se podle atomových vědců přiblížil dvanáctce

  • 431
Vědci z časopisu The Bulletin of the Atomic Scientist posunuli blíže ke dvanáctce ručičky speciálních hodin, jež mají odrážet závažnost hrozeb, které mohou zničit lidstvo. V přeneseném smyslu tak ukazují čas, který zbývá do apokalypsy.

Od roku 1953 nebyly hodiny označované jako Doomsday Clock (hodiny soudného dne) blíže dvanáctce než nyní.

Doomsday clock

Takzvané hodiny soudného dne (Doomsday Clock) vytvořili odborníci znepokojení použitím prvních atomových bomb v roce 1947. Tehdy byla minutová ručička, jejíž polohu vědci každoročně aktualizují, na poloze za sedm minut dvanáct. O umístění ručičky na hodinách rozhodují každý rok kromě odborníků na fyziku také ekologové a 15 nositelů Nobelových cen. Nejdále od zkázy, 17 minut, bylo lidstvo v roce 1991.

Hodiny, které vědci představili v roce 1947, mají poukazovat na hrozby, které mohou vést ke zkáze lidstva, především v důsledku jaderné války a/nebo ekologické katastrofy.

V roce 1953 vědci nastavili hodiny na pozici za dvě minuty dvanáct. To bylo poté, co Američané otestovali novou termonukleární bombu a Sověti na druhé straně vodíkovou bombu. Nyní je nastavený čas od dvanáctky dále, ale jen o půl minuty. Symbolické hodiny tak vydavatelé Bulletinu amerických jaderných vědců posunuli z předchozích tří minut o 30 sekund dopředu.

2. září 2014

Loni ponechali vědci ručičku na stejné pozici jako předloni, letos se ji rozhodli posunout blíže směrem k závěrečné hodině. Vyjádřili tím zvýšení hrozby, že lidstvo postihne apokalypsa.

„Je to historické. Ručička nebyla za posledních 64 let nikdy blíže půlnoci,“ uvedl fyzik a předseda představenstva bulletinu Lawrence Krauss.

26.ledna 2017 v 18:13, příspěvek archivován: 27.ledna 2017 v 08:15

Read the 2017 Doomsday Clock Statement: https://t.co/0tAZlY96Xw #DoomsdayClock https://t.co/exqw429cdM

„Když si připomínáme 70. výročí hodin, letošní nastavení se zdá mnohem naléhavější než obvykle. I kvůli tomu, jak se útočí na důvěryhodné zdroje informací, jak roste množství falešných zpráv a jaká slova používá nově zvolený americký prezident,“ vysvětluje ředitelka bulletinu Rachel Bronsonová .

Prezident Spojených států Donald Trump upoutal během předvolební kampaně pozornost vědců znepokojivými poznámkami o atomových zbraních a zpochybnil také výsledky výzkumů o klimatických změnách. „Ačkoli se teprve teď ujal funkce, jeho nevázané výroky, neochota naslouchat radám odborníků a pochybné nominace do jeho kabinetu zhoršily už tak špatnou mezinárodní situaci,“ stojí v prohlášení vědců.

K rozhodnutí posunout minutovou ručičkou vědce vedly kromě nástupu Trumpa také nárůst nacionalismu po celém světě, pochyby o budoucnosti jaderné dohody s Íránem, množící se kybernetické útoky i zvyšující se počet falešných zpráv na internetu.

,