DOPLNĚNO: FinePix S602Zoom - digitální dělo pro profíky i na doma (recenze)

aktualizováno 
Rozlišení až šest megapixelů, šestinásobný optický zoom, robustní vzhled, elektronický hledáček, automatika i plně manuální ovládání. Digitální zrcadlovka od Fuji pořizuje vynikající snímky za všech okolností, momentky z dovolené i fotografie pro seriózní práci.

FinePix S602Zoom můžeme zařadit do kategorie digitálních zrcadlovek. Tento prapodivný výraz znamená, že není použito průhledového zaměření ani klasického zrcadla, ale v hledáčku se nachází druhý LCD displej, na nějž je promítán snímaný obraz. Přístroj vzhledově vychází z přechozího modelu FinePix 6900, tělo přístroje je však ve všech ohledech robustnější. Liší se i rozmístění ovládacích prvků: spoušť nyní obepíná přepínač, jímž volíte mezi režimy snímání a prohlížení, případně můžete dát fotoaparátu "padla". Ovládání zoomu se nyní nachází na zadní stěně pod jog-dial prvkem, kterým vybíráte módy snímání.

FinePix S602Zoom

Objektiv, snímač
Fotoaparát je osazen desetiprvkovým objektivem EBC Fujinon s vynikající světelností F2.8, nabízející 6x zoom (ekv. ohniskové vzdálenosti ke kinofilmu 35-210 mm). Optika disponuje dvěma režimy pro detailní fotografii: klasické Makro snímá předměty ve vzdálenosti 10-50 cm, Super Makro pak již od 1 cm! Kromě automatického zaostřování lze přepínačem na boku aktivovat prstenec na objektivu a ostřit ručně - pomocníkem je indikace na displeji. Srdcem fotoaparátu je Super CCD čip třetí generace s rozlišením 3,1 megapixelu (2048x1536 bodů), jenž však díky odlišnému uspořádání světlocitlivých buněk a za pomoci interpolace produkuje obraz s rozlišením až 6 MP, tedy 2832x2128 bodů. Nový čip nabízí při obvyklé práci citlivost od 160 do 400 ISO. Za špatných světelných podmínek lze fotit i s citlivostí 800 nebo 1600 ISO v megapixelovém rozlišení 1280x960 bodů. V závislosti na rozlišení čipu lze optické přiblížení doplnit až 4,4x zoomem digitálním.

FinePix S602Zoom

Média
S602Zoom je svým způsobem revoluční, neboť jako jeden z mála fotoaparátů umožňuje ukládat snímky na dvě různé paměťové karty. Můžeme jej vybavit buď SmartMedia kartou či médiem CompactFlash Type II, a to včetně gigabytového IBM Microdrive. Karty nelze používat současně, aktivní úložný prostor je třeba zvolit v menu.

Fotka na šest způsobů
FinePix nabízí širokou škálu metod pořizování obrázků, jimiž uspokojí náročného i dovolenkového fotografa. Může pracovat buď v plné automatice, režimu scény (portrét, krajina, sport, noční snímek, černobílá fotografie), programovém módu (automatika s možností korekce), s prioritou clony (f/2.8 - f/11), času (3s - 1/1000s) či plně manuálním ovládáním, kdy lze nezávisle měnit oba parametry. Velmi sympatická je na displeji přítomnost expozimetru, jenž vypovídá o možném podexponování či přeexponování fotografie.

FinePix S602Zoom

Hromy, blesky
Interní blesk FinePixu lze použít i při focení předmětů v Makro režimu. Díky výklopnému řešení a umístění v nejvyšším možném bodě mu dlouhý objektiv nestíní ani při snímání objektů z velmi malé vzdálenosti. Nelze jej už ale použít v módu Super Makro. Blesk může pracovat v automatickém režimu pouze v případě, že je automatikou řízena i samotná expozice. V dalších módech lze zvolit blesk vynucený, s redukcí jevu červených očí, případně u obou variant pomalou synchronizaci např. při večerních snímcích. Bez patice pro externí blesk se náruživý fotograf neobejde a samozřejmě nechybí ani zde.

Manuální expozice ISO 160, f9, 1/500s
Manuální expozice ISO 160, f9, 1/500s (2048x1536, 546 kB)

Filmy
Další z vymožeností nového Super CCD čipu je možnost snímat pohyblivé video. Myslím tím skutečně plynulý pohyb, a nikoliv cukaturu s frekvencí 10 snímků za sekundu. S602Zoom dokáže zaznamenat video se zvukem ve formátu Motion-JPEG (QuickTime) při 30 snímcích/sec. ve dvou rozlišeních: QVGA 320x240 nebo VGA 640x480.

Denní snímek bez zoomu - náhled Denní snímek s optickým zoomem - náhled
Denní snímek bez zoomu (2048x1536, 535 kB)      Denní snímek, optický zoom (2048x1536, 524 kB)

Práce
Doufám, že se nikoho nedotkne formulace, že s tímto přístrojem je prostě radost pracovat. Fotoaparát se dobře drží (dvě ruce jsou podmínkou), všechny funkce jsou na dosah. Zvláště profesionálové ocení pohodlné ovládání, množství režimů, možnosti manuálního nastavení a zobrazování veškerých informací o expozici. Pro změnu drtivé většiny parametrů není nutno chodit do systémového menu, jsou okamžitě dostupné pomocí kombinace tlačítek a klávesy Shift. Fotoaparát nabízí jak kontinuální snímání, tak i bracketing - záznam tří snímků s různě odstupňovanou expozicí.

Optický+digitální zoom Interiér, blesk s redukcí červených očí
Optický+digitální zoom (2048x1536, 602 kB)      Blesk s Red-Eye redukcí (2048x1536, 547 kB)

Příslušenství
Téměř na závěr jsem si nechal bundlované vybavení fotoaparátu. Kromě hordy manuálů a kabelů k USB rozhraní a televizi dostanete také řemínek na cesty, čtyři tužkové baterie a CD-ROM. Na něm se nacházejí firemní ovladače a dále QuickTime, VideoImpression pro jednoduchý střih videa, grafický editor Adobe Photo Deluxe 4.0 a software Adobe ActiveShare pro tvorbu virtuálních alb a sdílení fotografií na internetu. Nedílnou součástí je také SmartMedia karta - naneštěstí pouze s kapacitou 16 MB. V nejvyšší kvalitě 6 MP ve formátu TIFF se na ni nevejde vůbec nic, snímek zabere 18 MB. Vzhledem k nadupanosti fotoaparátu je to bohužel šetření na nesprávném místě.

Noční snímek Režim Makro
Noční snímek (2048x1536, 546 kB)      Režim Makro (2048x1536, 542 kB)

Výkon
FinePix S602Zoom si rozhodně dovolím doporučit všem, kteří se o digitální fotografii seriózně zajímají. Výtečně fotí i na automat, ale jeho potenciál využijete teprve v okamžiku, kdy si začnete hrát s manuální expozicí. Fotografie jsou velmi věrné, vynikajících výsledků jsme dosáhli i při snímání za špatných světelných podmínek - při vysoké citlivosti pracoval Noise Reduction filtr na jedničku. Vážené čtenářstvo ráčí posoudit z přiložených snímků. Možnost připojit externí zábleskové zařízení posouvá přístroj do vyšších sfér. S602Zoom je jednoduše fotoaparát pro každou situaci za velice slušné peníze. Na trhu je sice již několik měsíců, ale díky svým kvalitám tu zcela jistě ještě dlouho zůstane.

Režim Super Makro
Režim Super Makro (2048x1536, 443 kB)

K testu zapůjčila společnost FUJIFILM CZ.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Canon představil utajované novinky. Po 30 letech zásadně inovuje EOS

Canon EOS R

Společnost Canon představila novou řadu plnoformátových bezzrcadlovek EOS R. Je to poprvé po třiceti letech od uvedení...

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

GoPro má v nové generaci legendární kamerky Hero 7 superstabilizaci

Hero 7 Black je doposud nejvýkonnější kamerka firmy GoPro.

GoPro přichází s kamerkou, která má vestavěnou stabilizaci. Ta podle firmy v podstatě odstraňuje nutnost používat...

Najdete na iDNES.cz