DOPLNĚNO: RIAA vám již možná „hackla“ PC

  • 31
Podle prohlášení skupiny s názvem Gobbles disponuje RIAA technologií, která dokáže ve vašem počítači vyhledat multimediální soubory a jejich seznam následně odeslat do centrály RIAA. Každý MP3 soubor prý může být potenciální trojský kůň.

RIAA může využít, či již možná využívá technologii umožňující vkládat do MP3 souborů speciální kód, jenž by měl bez uživatelova vědomí dovolit získávat data z jeho počítače. Tuto zprávu včera publikoval server The Register.

Informace byly získány z e-mailové konference „Bugtrag“. Zde hackerská skupina GOBBLES prohlašovala, že byla před několika měsíci najata jimi provozovaná společnost GOBBLES Security organizací RIAA k tomu, aby vymyslela, vytvořila a připravila k užívání technologii, která by mohla být v budoucnosti využita pro boj proti uživatelům nelegálních nahrávek.

GOBBLES v příspěvku informují, že dokud nezačali s organizací RIAA spolupracovat, dokázala tato pouze pasivně monitorovat provoz na výměnných P2P sítích. Software od GOBBLES má však společnosti RIAA umožnit kontrolovat většinu uživatelů takových sítí. Jejich nápad totiž tkví v infikování MP3 souborů kódem, který má v napadeném počítači nashromáždit seznam multimediálních souborů. Tuto informaci pak má na speciální hromadný požadavek, který má být distribuovatelný přes P2P sítě, zašle na počítače organizace RIAA, kde budou uchovány.

Paranoie zdar

Také se vám zdá poněkud podivné, že by RIAA chtěla seznam všech multimediálních souborů, které můžete mít na svém pevném disku? Vždyť každý člověk má právo vytvořit si legální zálohu svých nahrávek. To již při případném soudním projednávání protipirátské kauzy bude možná mít RIAA větší šanci na úspěch screenshot obrazovky se soubory, které uživatel nabízí ke stažení přes P2P síť.

Také tvrzení lidí z GOBBLES o tom, že jejich software předčil svou funkčností všechna očekávání a že je již téměř 95 % všech uživatelů P2P sítí infikováno, se může zdát jako nadsazené.

Otázkou tedy především zůstává, nakolik lze věřit prohlášení skupiny hackerů, či někoho, kdo se za ně vydává. RIAA by možná potřebovala spíše poradit, jak lépe zabezpečit své stránky. Zrovna tento víkend se zase někomu podařilo umístit tam vlastní, pozměněný text. Zdá se také nepravděpodobné, že by si RIAA dovolila umisťovat do cizích počítačů spyware (program, který špehuje vaši činnost na počítači). Je ale možné, že společnost opravdu takovou technologií disponuje, ale spíše ji nikdy nevyužije, protože by mohla být velice snadno obviněna z nekalých praktik.

DOPLNĚNO RIAA označila zprávu od sdružení GOBBLES za hoax, tedy za záměrně lživou informaci.