Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dejte „osmičkám“ na frak. Doplňky pro Windows 8 jsou zde

aktualizováno 
S příchodem finální verze nového operačního systému Windows 8 se vyrojily rovněž aplikace, které usnadňují a zpříjemňují jeho použití a doplňují jej o zajímavé funkce. Některé jdou proti vývoji a snaží se funkčně napodobit starší systémy.

Polaďte si Windows 8 | foto: Profimedia.cz

Start8

Možná nejvíce diskusí se již od první testovací verze Windows 8 vede o chybějícím tlačítku Start a stejnojmenné nabídce programů a funkcí, která rovněž z nejnovější verze Windows zmizela. Tento problém ovšem můžete snadno vyřešit pomocí jednoduché aplikace Start8. Tento doplněk rozšíří možnosti ovládání Windows 8 o nabídku Start v podobě známé z Windows 7, tedy včetně možnosti vyhledávat v instalovaných programech, používat seznamy naposledy otevřených souborů a dalších užitečných funkcí.

Start8 doplní do Windows 8 tlačítko Start a stejnojmennou nabídku funkcí, bez

Start8 doplní do Windows 8 tlačítko Start a stejnojmennou nabídku funkcí, bez které se ortodoxní uživatelé nemohou obejít.

Start8 stahujte ze Slunečnice zde (2,2 MB, freeware).

Skip Metro Suite

Další často diskutovanou vlastností Windows 8 je dlaždicové rozhraní Metro (kterému se ovšem již nesmí říkat Metro), do kterého se počítač s novým operačním systémem automaticky přepíná po každém startu. Existuje několik způsobů, jak Metro při spouštění obejít a rovnou si nechat zobrazit klasickou pracovní plochu, ovšem pokud nechcete psát skripty nebo pátrat po dalších možnostech, bude pro vás ideální volbou použití doplňku Skip Metro Suite.

Prostřednictvím čtyř jednoduchých předvoleb umí Skip Metro Suite nejen přeskočit úvodní Metro rozhraní, ale také deaktivovat nabídky, které se zobrazují po najetí myší do rohů pracovní plochy Windows 8. Pomocí tohoto doplňku, instalovaného společně s aplikací Start8, se tedy významně přiblížíte k vydařené ergonomii práce s Windows 7, ale nepřijdete o další inovace moderního operačního systému Windows 8.

Skip Metro Suite umí také deaktivovat i další funkce, vhodné spíše pro počítače s dotykovou obrazovkou.

Skip Metro Suite stahujte zde (0,4 MB, freeware).

8GadgetPack

Již ve Windows 7 Microsoft do jisté míry upozadil možnost používat miniaplikace na pracovní ploše operačního systému, velkou novinku předcházející verze Windows Vista. Ve Windows 8 chybí miniaplikace úplně, ovšem pouze do té doby, než si instalujete doplněk 8GadgetPack. Pak si můžete i ve Windows 8 zobrazit panel s hodinami, předpovědí počasí nebo informacemi o využití výkonu vašeho počítače. Podobně jako v předchozích verzích Windows si i v nastavení doplňku 8GadgetPack můžete snadno určit, které miniaplikace budou aktivní.

8GadgetPack vrátí na pracovní plochu Windows 8 nejen postranní panel s hodinami

8GadgetPack vrátí na pracovní plochu Windows 8 nejen postranní panel s hodinami a dalšími funkcemi, ale rovněž i oblíbené miniaplikace.

8GadgetPack stahujte zde (12 MB, freeware).

WinTuning 8

Optimalizační nástroj WinTuning 8 nabídne přístup k desítkám nastavení operačního systému Windows 8, které nenajdete v Ovládacích panelech. Mimo to umí nástroje WinTuning 8 zrychlit start počítače, odstranit nepotřebná data a opravit problémy vzniklé při používání počítače. Možnosti přizpůsobení vzhledu a funkcí operačního systému Windows 8 zahrnují úpravu nastavení pracovní plochy, kontextových nabídek, průzkumníka nebo hlavního panelu.

WinTuning 8 obsahuje i nástroje na diagnostiku hardwarové výbavy počítače a optimalizaci využití dostupných zdrojů. Všechny změny provedené v nastavení operačního systému pomocí programu WinTuning 8 lze navíc snadno vrátit zpět.

WinTuning 8 je nástroj na úpravu skrytých nastavení operačního systému,

WinTuning 8 je nástroj na úpravu skrytých nastavení operačního systému, specializovaný na nové Windows 8.

WinTuning 8 stahujte zde (27,3 MB, trialware).

Win+X Menu Editor

Nové Windows 8 sice nemají nabídku Start, na kterou jsme zvyklí z mnoha předchozích generací tohoto operačního systému, ale zato disponují novou nabídkou funkcí, vyvolávanou kombinací kláves Win­+X. Standardně nelze položky této nabídky upravovat, ovšem jednoduchý doplněk Win+X Menu Editor vám takovou možnost poskytne. Snadno si můžete vytvářet nové skupiny zástupců aplikací a doplnit jimi užitečnou nabídku pro rychlé spouštění oblíbených funkcí.

Win+X Menu Editor vám pomůže upravit položky nového menu Windows 8,

Win+X Menu Editor vám pomůže upravit položky nového menu Windows 8, vyvolávaného klávesovou zkratkou Win+X.

Win+X Menu Editor stahujte zde (4,9 MB, freeware).

Používáte už nové Windows 8? Vylepšili jste si funkce nejnovějšího operačního systému Microsoftu užitečnými doplňky? Podělte se o svoje tipy a zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

Tipy a triky pro Windows 10

Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

Najdete na iDNES.cz