Dopustilo se Electrocity klamavé reklamy s nabídkou CD-R médií za 6 korun?

  0:01aktualizováno  0:01
Velká konkurence v oblasti prodeje spotřební elektroniky a hrozba nové „štiky v rybníce“, nutí některé společnosti, aby přitvrdily ve svých reklamních akcích. Neměly by však překračovat hranice etiky.

Žijeme ve světě, ve kterém jsou naše spotřebitelská rozhodnutí ve větší či menší míře ovlivňována reklamou. Nic proti reklamám, ale asi by neměla dělat z člověka „blbce“. Tak jsme si totiž připadali poté, co jsme na jednu zareagovali a jali se propagované zboží zakoupit.

Výhodné CD-R médium za 6 korun

Možná jste si také již všimli akční nabídky společnosti Europe Technics s.r.o, která provozuje síť obchodů Electrocity. V rámci této nabídky je v prodejnách v Praze a Mladé Boleslavi nabízeno několik vybraných produktů za více než zajímavou cenu. Nás z této akce zaujal prodej CD-R médií Platinum (výrobce Ritek Co.) v plastové krabičce s kapacitou 700 MB v ceně šest korun, a tak jsme se jali zjistit, zda jsou ještě v některé z pražských prodejen k dispozici.

Odpověď všude - "Nemáme“

Vzhledem k tomu, že akce probíhala již několik dnů, rozhodli jsme se, že nejdříve do prodejen zavoláme. Příliš nás nepřekvapilo, že ve všech námi kontaktovaných obchodech Eurocity jsme se dozvěděli, že omezené množství nabízených produktů v akci bylo téměř ihned vyprodáno, ale že očekávají další dodávku. Potud by bylo vše v pořádku. Firma prostě investovala své prostředky na marketing do vytvoření dumpingových cen omezeného počtu akčních výrobků.

Nám to ale nedalo a vydali jsme se podívat do nám nejbližší prodejny společnosti Europe Technics s.r.o. se na vlastní oči přesvědčit, zda v některém regálu nenalezneme nějaké zatoulané médium za 6 korun. Po vstupu do prodejny jsme poměrně záhy nalezli polici s prázdnými CD-R a CD-RW nosiči.

Podfuk?

Jaké bylo naše překvapení, když jsme na jednom regálu zahlédli známý obal námi hledaných CD-R médií, dokonce se zdálo, že je jich zde více než 150 kusů. Trochu jsme zapochybovali, že bychom se trefili, přesně do dodávky nových akčních výrobků. A bohužel jsme měli pravdu. Při pohledu na cenovku jsme propadli pocitu, že si z nás někdo vystřelil. Balení toho samého CD-R média Platinum, jehož cena byla podle reklamy a letáků šest korun, se na prodejně z neznámých důvodů změnila na více než 20 korun. Vzhledem k tomu, že šlo o balení po deseti kusech, přesahovala celková suma částku 200 korun. Zeptali jsme se tedy obsluhujícího personálu, zda nemají u těchto médií špatnou cenovku. Jedním z prodavačů nám však bylo sděleno, že se akční cena vztahuje pouze na jednotlivá média a ne na desetikusové packy. Jinými slovy to znamená, že v okamžiku, kdy někdo kompetentní rozbalí balení po deseti, klesne cena jednoho CD-R o přibližně 14 korun. Sen o levných médiích se tak rozplynul a my si odnášíme další neblahou zkušenost s reklamními akcemi.

Nekalá soutěž?

Dopustila se firma nekalé soutěže v rámci paragrafu 45 obchodního zákoníku, který hovoří o klamavé reklamě? Jeho znění je následující: 

"(odstavec 1) Klamavou reklamou je šíření údajů o vlastním nebo cizím podniku, jeho výrobcích či výkonech, které je způsobilé vyvolat klamnou představu a zjednat tím vlastnímu nebo cizímu podniku v hospodářské soutěži prospěch na úkor jiných soutěžitelů či spotřebitelů.
(odstavec 2) Za šíření údajů se považuje sdělení mluveným nebo psaným slovem, tiskem, vyobrazením, fotografií, rozhlasem, televizí či jiným sdělovacím prostředkem.
(odstavec 3) Klamavým je i údaj sám o sobě pravdivý, jestliže vzhledem k okolnostem a souvislostem, za nichž byl učiněn, může uvést v omyl
.“

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: inspirace videovýlety nebo sdílený skicář

Ilustrační foto - výlety

Nemusíte nic hledat a plánovat, abyste zažili hezký výlet. Skoro dvě stovky výletů pro inspiraci najdete ve...

Legální manipulace voleb: politici v USA kreslí šílené mapy, aby vyhráli

Jak lze legálně ovlivnit volby ve svůj prospěch? V Americe používají...

Technologie zasahují do života často nečekaným způsobem. Fascinující a zároveň odstrašující ukázkou je americké...

Facebook zablokoval desítky účtů kvůli volbám ve Spojených státech

Rodiče dostanou přístup k facebookovému účtu své mrtvé dcery.

Společnost Facebook zablokovala celkem 115 účtů na svých sociálních sítích Facebook a Instagram. Důvodem bylo podezření...

Najdete na iDNES.cz