Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dostupná zrcadlovka míří mezi fotoamatéry

aktualizováno 
Nová zrcadlovka od Samsungu označená jako GX-1L představuje zajímavou verzi amatérské digitální jednooké zrcadlovky, protože jde o relativně malý a lehký přístroj, který nabízí dostatek funkcí (možná i pro náročnějšího digitálního fotografa), zároveň se však jeho cena pohybuje kolem 20 tisíc korun.

Než se pustíme do rozboru toho, co novinka umí, tak si rovnou musíme prozradit, že jde o převlečený Pentax (konstrukce ala digitální fotopřístroj *ist DS2). To ovšem běžného zákazníka nijak pálit nebude, a proto se pojďme podívat, co tedy fotoaparát nabízí. Model je vybaven CCD snímačem (o rozměrech 23,5 x 15,7 mm - odpovídá formátu APS), který obsahuje 6,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Snímky se ukládají v JPEGu, ale i v bezztrátovém RAWu na paměťové karty Secure Digital. Citlivost tohoto snímače lze manuálně nastavit na celkem pět hodnot: 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO.

Digitální fotoaparát Samsung GX-1L

Pokud jste majitelem pravé (DSLR) zrcadlovky s výměnnými objektivy, tak je určitě důležité vědět, jaké objektivy můžete vlastně s modelem použít. Tak tedy na tělo lze nasadit objektivy s bajonetem Pentax typu KAF2, KAF nebo KA a nový objektiv Schneider D-XENON. Fotopřístoj má v porovnání s 35mm fotoaparáty 1,5násobné zvětšení (tzv. ořezový faktor). GX-1L má pětibodový, širokoplošný systém automatického zaostřování s volbou AF s aretací nebo kontinuální AF, přičemž ostření bylo o něco pomalejší, než jsme u zrcadlovek zvyklí.

Digitální fotoaparát Samsung GX-1L

Solidní výbava

Novinka, jak se na správnou zrcadlovku sluší, nabízí všechny expoziční režimy – od automatiky přes poloautomatické režimy (A,S) po plný manuál – a využít můžete i řadu scénických režimů (Děti, Domácí mazlíčci, Světlo svíčky nebo Noční scéna). Zcela dostatečný je rozsah expozičních časů (od 1/4000 až do 30 sekund). Naopak spíše průměrná je na tuto kategorii rychlost sekvenčního snímání, protože zvládnete nasnímat sérii pěti snímků za sebou rychlostí až 2,5 (výrobce uvádí 2,8) snímků za sekundu (v JPEGu).

Digitální fotoaparát Samsung GX-1L

Teplotu bílé nastavíte pomocí osmi přednastavených hodnot nebo ji nastavíte i plně manuálně. Většinou automatika ale kalibrovala relativně přesně, samozřejmě například při umělém osvětlení přijde funkce Žárovka nebo Zářivka jistě vhod. Zabudovaný blesk, který lze vyklopit pouze v zapnutém stavu, má směrné číslo 15,6. Díky hot-shoe patici můžete připojit i externí systémové blesky, což využijete při náročnější fotografické práci.

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání
1,2 s

1,9 s

2,5 fps

Z údajů v tabulce vyplývá, že model je téměř tak rychlý (v provozu) jako dražší digitální zrcadlovky, pouze sekvenční snímání dosahuje jenom průměrné rychlosti. Zápis snímků na kartu byl svižný, také zpoždění spouště je minimální. Celkově model ovšem ostřil pomaleji především v horších světelných podmínkách.

Kvalita snímků

Při testování jsme používali setový objektiv D-Xenon 18-55/3,5-5,6. Ten je sice levný, ovšem pro náročnější fotografickou práci se příliš nehodí. Nemohli jsme totiž přehlédnout při širokoúhlém snímání soudkovitost a také mírnou vinětaci. Kresba snímků směrem od středu ke krajům ztrácela na ostrosti.

Digitální fotoaparát GX-1L - širokoúhlý snímek Digitální fotoaparát GX-1L - teleobjektiv
Odkaz vede na originální snímky (2,50 MB a 2,37 MB)

Model nabízí velmi široký rozsah citlivosti snímače, a tak jsme byli pochopitelně zvědaví, jak si poradil se šumem při vyšších hodnotách citlivosti. Překvapivě ještě hodnota 800 ISO je použitelná i při maximálním rozlišení snímků, což potvrzuje níže uvedená trojice výřezů z šestimegapixelových snímků (trojnásobné zvětšení). Postupně publikovány snímky při 200, 800 a 3200 ISO.

Digitální fotoaparát GX-1L - ISO 200

Digitální fotoaparát GX-1L - ISO 800

Digitální fotoaparát GX-1L - ISO 3200

Chromatická aberace se "vyskytovala" jenom minimálně, což je viditelné na tomto několikanásobně zvětšeném snímku.

Digitální fotoaparát GX-1L - Aberace

Zde jsou ukázky dalších ilustračních snímků.

Digitální fotoaparát GX-1L - Noční scéna Digitální fotoaparát GX-1L - Mimino
Odkaz vede na originální snímky (821 kB a 1,94 MB)

Digitální fotoaparát GX-1L - Hloubka ostrosti Digitální fotoaparát GX-1L - Blesk
Odkaz vede na originální snímky (598 kB a 2,24 MB)

Proč ho koupit?
nízká cena, rozsah citlivosti, malá spotřeba energie
Proč ho nekoupit?
nízká kvalita setového objektivu, méně intuitivní ovládání
Kdy?
duben 2006
Za kolik?
20 900 Kč (tělo + objektiv D-Xenon 18-55/3,5-5,6)

Závěr

Pokud jste dosud pouze přemýšleli o nákupu pravé zrcadlovky a odrazovala vás především vysoká cena, tak model GX-1L může být pro vás ideálním řešením. V testu jsme měli totiž výhrady především k setovému objektivu, ovšem optiku si můžete koupit kvalitnější kdykoliv, kdy se rozhodnete pro náročnější fotografování. Kvalita snímků je velmi solidní: úroveň šumu je až do hodnoty 800 ISO přijatelně nízká a potěšila nás také nízká energetická náročnost provozu. Jestliže vás zrcadlovka GX-1L zaujala, pak si ještě před nákupem nezapomeňte prohlédnout její "dvojče" u Samsungu, označené jako GX-1S. Tato prakticky identická digitální zrcadlovka disponuje kvalitnějším sériovým snímáním a má také více zaostřovacích bodů (už jedenáct). Musíte si ovšem na tuto krasavici připravit o necelé tři tisíce korun více.

 

Vyzkoušejte si katalog digitálních fotoaparátů.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

BEZE SLOV: Takto se u nás rozpadala totalita. Bití, vodní děla a svíčky

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii dosud neuveřejněných...

Z archivu fotografa Karla Bucháčka přinášíme sérii dosud neuveřejněných fotografií zachycující průběh klíčových...

DJI představilo maličkou 6K kameru pro filmaře

Nová 6K kamera Zenmuse X7.

Nová Zenmuse X7 je malá kamera s 35mm snímacím čipem a speciálním bajonetem pro sadu lehkých výměnných objektivů DJI....

Najdete na iDNES.cz