Dosud nejdražší paměťové karty xD a Memory Stick dohánějí zbytek pelotonu

aktualizováno 
Majitelé digitálních fotoaparátů Fuji, Olympus či Sony mohou zajásat, jimi používané paměťové karty konečně zlevňují. V některých případech i o desítky procent. U pevných disků je situace méně dramatická, když se sleva jen výjimečně přehoupla přes 5 procent.
Ačkoliv se uplynulý měsíc nesl spíše ve znamení slev, objevilo se i množství produktů které mírně zdražily, překvapivě jsme některé z těchto zdražení zaznamenali u produktů s menšími kapacitami, které doposud neustále zlevňovaly.

Pevné disky

Zatímco minulé měsíce se v oblasti pevných disků daly označit za překotné, nyní nastala určitá fáze zklidnění. Ceny se výrazně nemění a ani nepřibývá tolik novinek. I přes tuto situaci se v cenících některých prodejců již objevil nový model disku Hitachi s 500GB kapacitou, Jeho cena se sice pohybuje kolem 16 000 Kč i s DPH, ale to nemění nic na tom, že se jedná první běžně nabízený model s touto kapacitou.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Velice vyrovnaný je souboj pevných disků v oblasti 80GB modelů. Až na Hitachi se ceny všech modelů pohybují těsně nad hranicí 1 400 Kč (cca 1 650 s DPH). Největší slevu v této oblasti jsme zaznamenali u přístroje z logem Western Digital, jehož cena se propadla o téměř 6 procent.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

U 120GB modelů je situace přesně opačná. Všechny modely až na jeden se již dostaly pod cenu 1 900 Kč ( cca 2 250 Kč s DPH). Tím osamoceným přístrojem je možná trochu překvapivě Hitachi, který byl u 80GB modelů nejlevnější. Jeho cena je o zhruba 10 % výše než u konkurence přesto, že zlevnil nejvíce.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Pevným diskům s kapacitou 160 GB vévodí Western Digital. Jeho cena je o přibližně deset procent nižší, než za kolik lze pořídit ostatní značky. Spolu se Seagatem od začátku ledna zlevnily o zhruba 3 procenta, zatímco Maxtor a Hitachi přidaly ke své předchozí ceně zhruba procento navíc.

Poměrně dobře se daří minulý měsíc uvedenému disku 'Seagate Barracuda 7200.8 s kapacitou 250 GB, jeho cena již stihla spadnout o cca 14 %, což je také největší sleva, kterou jsme u sledovaných modelů zaznamenali.

Pevní disky s rozhraním Serial ATA nyní téměř kopírují cenový vývoj u P-ATA modelů, jejich cena se tak stále pohybuje o 5- 10 % výše.

Paměťové flash karty

Tak velikou stíhací jízdu, jakou nyní předvádějí karty xD Picture Card (xD) a Memory Stick (MS), jsme tu měli naposledy, když se do prvních řad dral formát Secure Digital (SD). Pokud to výše uvedeným ještě chvíli vydrží a konkurence nezačne podobným způsobem zlevňovat také, tak by se do konce čtvrtletí mohly ceny vyrovnat.

Na zlevňování xD a MS modelů zatím příliš nereagoval formát Compact Flash (CF). Cena jeho modelů se od začátku roku příliš nezměnila. Největších slev dosáhly CF karty s kapacitou 128 a 2048 MB. V prvním případě je výše slevy téměř 3 procenta. Dvougigabytová flash pak stojí o více než pět procent méně než před měsícem. I proto si tato karta vede ve 128MB oblasti nejlépe a stejnou pozici má i u 256MB flash pamětí.

Graf vývoje cen 64MB paměťových flash karet

Poněkud razantněji se do slev obuly u formátu MultiMedia Card (MMC). O celých pět procent je například levnější 128MB MMC karta. Více než 3 % zase shodila 512MB MMC flash. Sice ani v jedné kategorii nejsou MMC karty nejlevnější, ale na druhou stranu si udržují kontakt s vedením.

Pokud se někde dá hovořit o velikých slevách, pak to zajisté bude u Memory Sticků (MS). Většina nabízených modelů zlevnila o více než 15 %, ale objevil se i rekordman se slevou 30 procent. Tím je 256MB MS model, který se tak během jednoho měsíce výrazně přiblížil vedoucí trojici. Ta je však ještě přeci jen daleko, takže nezbývá než doufat, že MS bude podobně zlevňovat i nadále.

Graf vývoje cen 128MB paměťových flash karet

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se Smart Media (SM) již nemusejí o nic snažit, výrobci a prodejci to vidí jinak. Cena 128MB SM karty se totiž dostala o 7 % níže, než za kolik bylo možno tuto flash paměť koupit na začátku ledna.

Zajímavé slevy jsme zaznamenali u karet Secure Digital (SD). Nejvíce si polepšil model s kapacitou 64 MB, který zlevnil o téměř 9 procent. O osm procent levnější než před měsícem je nyní 256MB SD karta. Tyto slevy vynesly formátu první místo u 64MB modelů a druhé místo v případě flash karet s kapacitou 256 MB.

Graf vývoje cen 256MB paměťových flash karet

Ještě více než u SD karet se zlevňovalo u formátu xD Picture Card (xD). Řekněme si na rovinu, že to potřeboval jako sůl. O 27 % jsou tak nyní levnější 64- a 256MB modely. Přesto mají stále co dohánět. Stejně tak 128MB xD karta, která je po měsíci levnější o přibližně 13 %.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...Najdete na iDNES.cz