Drobeček se sedmimegapixelovým srdcem

  • 9
Malý černý digitální fotoaparát nenechá nikoho na pochybách, že může být se svým uživatelem téměř pořád. Nízká hmotnost, malé rozměry však nejsou jediné přednosti testovaného modelu. Co se naopak Nikonu nepovedlo?
Model 7600 je, co se týká designu, typickým zástupcem řady Coolpix a v řadě 4600, 5600, 7600 a 7900, představuje spolu s posledně jmenovaným fotoaparátem modely s nejvyspělejším snímačem této série.

Přestože je novinka skutečným kapesním drobečkem, tak působí bytelně až nerozbitně především díky kovovému tělu. Za vystouplý úchop (grip) na pravé straně se model dobře drží při fotografování, a také se velmi snadno ovládá. Bude vám k tomu stačit jedna ruka.

Design

Na horní straně najdete nepřehlédnutelně velké tlačítko spouště (namáčknutí je dobře znatelné) a malý zapínač/vypínač modelu.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix 7600

Centrem ovládání je ovšem otočné kolečko na zadní straně, které je polozapuštěné do těla modelu, takže se ovládá shora palcem. Pomocí tohoto kolečka si navolíte čtyři asistenční programy (například noční režim), režim snímání nebo videozáznamu a přes označení Scene se dostanete k dalším přednastaveným scénám.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix 7600

Jinak zadní straně dominuje 1,8 palcový barevný LCD zobrazovač, který má ovšem zbytečně nízké rozlišení - pouhých 85 000 pixelů, což je již na zobrazování bohužel znát (zrnitý obraz, pomalé překreslování). Využít při zaměřování scény ovšem můžete i optický hledáček.

Vlastnosti

Snímač tohoto fotoaparátu obsahuje 7,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Maximální rozlišení snímků tedy je 3072 x 2304 bodů a pouze v této velikosti lze snímek uložit ve dvou kompresních poměrech (High a Normal). Snímky ve formátu JPEG nebo videozáznam se ukládají buď přímo do vnitřní 14 MB paměti anebo na paměťové karty Secure Digital. Objektiv Nikkor ED disponuje trojnásobným optickým zoomem - toto přiblížení můžete ještě vynásobit o maximální čtyřnásobný digitální zoom. V Makro režimu lze snímat objekty dostatečně ostře již od čtyř centimetrů.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix 7600

Velice kvalitní jsou i parametry videozáznamu: v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů zvládá model natáčet rychlostí až 30 snímků za sekundu. Délka videa je omezena pouze kapacitou paměťové karty. V průběhu záznamu můžete navíc opticky zoomovat, využít můžete také elektronickou redukci vibracím, která má nahradit mechanický stabilizátor. Videozáznam je ozvučený, model můžete tedy použít i jako diktafon.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix 7600

Fotoaparát je expoziční automat, ovšem k dispozici je kromě korekce expozice (v rozsahu +- 2EV) také celkem 15 přednastavených scén (například Noční krajina, Protisvětlo nebo Panorama s asistencí).

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix 7600

Teplotu bílé lze nastavit nejenom pomocí několika přednastavených hodnot, ale také manuálně. Model je ovšem vybaven i několika funkcemi, jež nejsou právě obvyklé: například funkce D-Lighting (která opraví snímek tak, že zachová jasné oblasti stejně jasné, zatímco v tmavších částech snímku se automaticky zvýší jas a zvýrazní se detaily). Za pozornost stojí také režim Face-priority AF (priorita zaostření na obličej), který umožňuje pořizovat dostatečně ostré portréty. Specifikace zde.

Digitální fotoaparát Nikon Coolpix 7600

Kvalita fotografií

Snímky pořízené při maximální citlivosti (200 ISO) jsou již výrazněji zašuměné, na druhou stranu v drtivé většině případů automatika nastavuje citlivost na 50 ISO.

Nikon 7600 - noční snímek
Odkaz je na originální snímek (2,37 MB)

Nikon 7600 - aberace

Také jsme pozorovali, že kresba fotografií bývá někdy ne zcela ostrá při snímání vzdálených a málo kontrastních ploch.

Nikon 7600 - den
Odkaz je na originální snímek (2,55 MB)

Nikon 7600 - den max. zoom
Odkaz je na originální snímek (2,56 MB)

Na snímcích jsme pozorovali soudkovitost. Některé fotografie byly lehce nedoostřené, zejména při snímání na nejdelší ohnisko.

Nikon 7600 - akční snímek
Odkaz je na originální snímek (2,4 MB)

Rychlost modelu

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšleno rychlost pořízení prvního snímku po zapnutí přístroje. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit druhou fotografii. Sekvenční foto testuje údaj o rychlosti snímání v rámci kontinuálního fotografování sekvence snímků. Zoom udává rychlost, za jakou je schopen aparát přejít z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti. Údaje jsou v sekundách nebo snímcích za sekundu (fps).

Start Druhé foto Sekvenční snímání Zoom
3,1 s

4,3 s

2 fps

1,7 s

Rychlostně patří 7600-ka spíše k horšímu průměru: exponovat po startu modelu můžete přibližně za 3,2 sekundy, zpoždění spouště je s namáčknutím minimální, ovšem bez namáčknutí až 0,4 sekundy. V exteriéru ostřil model velmi svižně, při snímání v interiérech už to bylo horší.

Model umí snímat i v dávkách: v základním režimu lze nasnímat sérii až 14 snímků za sebou rychlostí 1,3 snímku za sekundu – my jsme naměřili 10 snímků za 8 sekund (v maximálním rozlišení jsme dosáhli rychlostí dva snímky za sekundu pro celkem čtyři snímky za sebou). V režimu Multi-shot pak dokonce 16 snímků rychlostí 1,6 snímku za sekundu (což naměřeným hodnotám v praxi přibližně odpovídalo).

Proč ho koupit?
Sada přednastavených scén, parametry vidoezáznamu
Proč ho nekoupit?
Nelze manuálně nastavit citlivost snímače + malý rozsah citlivosti
Kdy?
již v prodeji
Za kolik?
12 390 Kč s DPH
Závěr

Model je určen pro méně náročné digitální fotografy nebo pro začátečníky. Přesto je vybaven několika velmi zajímavými funkcemi, které vám pomohou udělat kvalitní fotografie nebo natočit videozáznam. To potvrzují například funkce D-Lighting, Face-priority AF nebo třeba redukce vibrací při natáčení videa.


Témata: design, DigiFoto, JPEG, Nikon, Srdce