Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhá generace pamětí DDR vystrkuje růžky

aktualizováno 
Neuplynulo ani půl roku od oficiální standardizace nové generace DDR SDRAM pamětí a již byl představen první funkční systém, který DDR II paměti podporuje. Budeme používat tyto paměti ještě v tomto roce?
Když jsme na začátku jara psali o nově přijatém standardu pro druhou generaci DDR SDRAM pamětí, netušili jsme, že již za necelý půlrok bude představen první systém, který bude tuto novinku využívat.

Nikdo společnosti Samsung nevezme prvenství ve vyrobení prvního paměťového modulu se specifikací DDR II. Ten byl představen v květnu a jeho kapacita dosáhla 512 MB. První funkční systém však připravila společnost Micron. Vyrobila pro něj své 256 MB paměti, které však byly vloženy do speciální PCI karty a ne do klasických paměťových bank na základní desce.

Centrála splečnosti Micron v Boise, Idaho, USAPtáte se, proč bylo nutno použít takto speciální přístup? Odpověď je jednoduchá. Zatím neexistuje čipová sada, která by podporovala druhou generaci DDR SDRAM pamětí a tedy ani funkční slot, kam by mohly být paměti vloženy. Jak uvedl pro server ZDNet ředitel pro pokročilé technologie společnosti Micron pan Tony Lee, první PC s DDR II pamětmi prý umožní společnosti zkoušet výkonnost systému a různá nastavení. Vše ve spolupráci s výrobci čipových sad.

Přenosová rychlost pamětí standardu DDR II se bude odvíjet od rychlosti sběrnice. Základní sběrnicová frekvence 100 MHz přinese propustnost pamětí 400 Mb za sekundu x 2 (protože se v jednom cyklu se u DDR pamětí přenáší dva bity). To znamená, že se při rychlosti 400 MHz (což má být výchozí frekvence nové generace pamětí) zvýší propustnost až na 3200 Mb/s.

Dalším technologickým krokem vpřed u nových pamětí je snížení energetické náročnosti. Paměťové moduly standardu DDR II budou dle specifikace vyžadovat napětí 1,8 V. Tento požadavek výrobce základních desek splní s mnohem menším úsilím, než které je nucen v současnosti vynaložit na podporu aktuálních DDR SDRAM pamětí.

Kdy se objeví první systémy?

Kdo by však čekal, že se první základní desky objeví v prodeji dříve, než bylo plánováno, tedy před rokem 2003, asi bude zklamán. Vývoj ještě rozhodně není ukončen. Nejdříve budou muset producenti vytvořit optimalizované čipové sady, a pak bude nějakou dobu trvat, než se výrobcům motherboardů podaří tyto nové čipsety osadit do základních desek.

Samotný Micron počítá s tím, že bude mít první DDR II slot na motherboardu ke konci roku 2002. Lee dále předpokládá, v souladu s všeobecně známými plány, že se v druhé polovině roku 2003 začnou distribuovat první počítače a komponenty s podporou DDR II a pak bude trvat ještě přibližně rok, než se plně přejde na jejich hromadnou výrobu.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

Najdete na iDNES.cz