Druhá generace pamětí DDR vystrkuje růžky

  • 1
Neuplynulo ani půl roku od oficiální standardizace nové generace DDR SDRAM pamětí a již byl představen první funkční systém, který DDR II paměti podporuje. Budeme používat tyto paměti ještě v tomto roce?
Když jsme na začátku jara psali o nově přijatém standardu pro druhou generaci DDR SDRAM pamětí, netušili jsme, že již za necelý půlrok bude představen první systém, který bude tuto novinku využívat.

Nikdo společnosti Samsung nevezme prvenství ve vyrobení prvního paměťového modulu se specifikací DDR II. Ten byl představen v květnu a jeho kapacita dosáhla 512 MB. První funkční systém však připravila společnost Micron. Vyrobila pro něj své 256 MB paměti, které však byly vloženy do speciální PCI karty a ne do klasických paměťových bank na základní desce.

Centrála splečnosti Micron v Boise, Idaho, USAPtáte se, proč bylo nutno použít takto speciální přístup? Odpověď je jednoduchá. Zatím neexistuje čipová sada, která by podporovala druhou generaci DDR SDRAM pamětí a tedy ani funkční slot, kam by mohly být paměti vloženy. Jak uvedl pro server ZDNet ředitel pro pokročilé technologie společnosti Micron pan Tony Lee, první PC s DDR II pamětmi prý umožní společnosti zkoušet výkonnost systému a různá nastavení. Vše ve spolupráci s výrobci čipových sad.

Přenosová rychlost pamětí standardu DDR II se bude odvíjet od rychlosti sběrnice. Základní sběrnicová frekvence 100 MHz přinese propustnost pamětí 400 Mb za sekundu x 2 (protože se v jednom cyklu se u DDR pamětí přenáší dva bity). To znamená, že se při rychlosti 400 MHz (což má být výchozí frekvence nové generace pamětí) zvýší propustnost až na 3200 Mb/s.

Dalším technologickým krokem vpřed u nových pamětí je snížení energetické náročnosti. Paměťové moduly standardu DDR II budou dle specifikace vyžadovat napětí 1,8 V. Tento požadavek výrobce základních desek splní s mnohem menším úsilím, než které je nucen v současnosti vynaložit na podporu aktuálních DDR SDRAM pamětí.

Kdy se objeví první systémy?

Kdo by však čekal, že se první základní desky objeví v prodeji dříve, než bylo plánováno, tedy před rokem 2003, asi bude zklamán. Vývoj ještě rozhodně není ukončen. Nejdříve budou muset producenti vytvořit optimalizované čipové sady, a pak bude nějakou dobu trvat, než se výrobcům motherboardů podaří tyto nové čipsety osadit do základních desek.

Samotný Micron počítá s tím, že bude mít první DDR II slot na motherboardu ke konci roku 2002. Lee dále předpokládá, v souladu s všeobecně známými plány, že se v druhé polovině roku 2003 začnou distribuovat první počítače a komponenty s podporou DDR II a pak bude trvat ještě přibližně rok, než se plně přejde na jejich hromadnou výrobu.