Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhý opravný balíček pro Windows XP je hotov. Obejdete se bez něj?

aktualizováno 
Společnost Microsoft ukončila úpravy nového opravného balíčku a předala jej do výroby. Každý kdo to myslí s bezpečností svého počítače a s jeho bezproblémovým chodem vážně by jej neměl minout. Co od něj očekávat?

Doplněno: SP2 pro Win XP se dočkal na poslední chvíli dalšího odložení. Více zde. 

Dlouho očekávaný a několikrát odložený druhý servisní balíček (SP2) pro operační systém Windows XP se dočkal své finální verze a tento týden bude vypuštěn do světa. Obsahuje nejen věci, na které jsou již zákazníci Microsoftu u podobných aktualizací zvyklí, ale také množství zcela nových prvků.

Vývoj SP2

Nový servisní balíček měl původně spatřit světlo světa již minulý rok a podle prvních plánů měl obsahovat běžné věci, které lze v takových balíčcích od Microsoftu najít. Tedy souhrn všech dosavadních oprav a možná některé nové, update ovladačů a pár kosmetických změn systému. O tom, že SP2 bude spíše upgrade systému, tak jak to provedl Microsoft s Windows 98 povýšenými na 98SE (Second Edition), se začalo spekulovat především s oddalováním nástupce Windows XP a tlakem na politiku bezpečnosti.

Je přitom možná trochu paradoxní, že se na oddalování Longornu (kódové označení pro další generaci OS Windows pro desktopy) podepsala výraznou měrou právě práce na SP2. Na jeho vývoj totiž byla převelena právě řada pracovníků, kteří se zabývali Longhornem.

Právě dnes se SP2 vydávává do světa, když již od 2. srpna není na webu Microsoftu k dispozici testovací SP2. Na internetu by finální tzv. RTM (release to manufacturing, vydání do výroby) verze SP2 měla být k dispozici do konce tohoto týdne.

Jak se k SP2 pro Win XP dostanete?

Počet zakoupených licencí operačního systému Windows XP po celém světě se pohybuje vysoko nad 200 milióny kusů. Valnou většinu těchto počítačů nyní čeká instalace SP2. Cesty tohoto balíčku k zákazníkovi budou různé. Lidé s rychlým připojením budou moci využít především inovované služby Windows Update a dalších možností jak získat SP2 přímo z internetu. Ti méně šťastnější si pak budou muset počkat až budou vyrobeny první CD disky s tímto balíčkem a z nich si SP2 nainstalovat. Jen ve Velké Británii předpokládá Microsoft, že vydá zhruba milión CD s tímto software. V Česku se dá očekávat, že bude k dispozici počet takových CD řádech 100 000.

Kde bude moci český uživatel SP2 získat nám vysvětlil David Bačovský, který v ČR zastává pozici Windows Client Product Manager. „Prostřednictvím downloadu přes Windows Update, Microsoft download centra a MSDN. Dále si uživatel si bude moci přes Windows Update objednat zcela zdarma zaslání CD s Windows XP Service Pack 2 (CD mu bude doručeno bez jakýchkoliv poplatků). Zmíněné nosiče budou také přiloženy do časopisů Chip, PC World, PC Revue v rámci jejich 11. čísla. Tato CD budou k dispozici také na Invexu 2004 a dalších akcích společnosti Microsoft a ve vybraných maloobchodních prodejnách.“ Uživatelé s přenosným PC s podporou Wi-Fi budou mít podle Bačovského možnost downloadu přes Wi-Fi vybrané hotspoty (v tuto chvíli KFC, Shell, jedná se o dalších místech). „A samozřejmě v nových počítačích a v balení Windows XP od října 2004,“ uzavírá tento manažer. Česká lokalizace Windows XP Service Pack 2 bude k dispozici v první polovině září 2004.

Kompletní balík SP2 bude mít velikost zhruba 270 MB, ale každý systém z něj využije jen určitou část. Ti kdo se tedy chystají SP2 stahovat z internetu se nemusejí obávat, že budou muset čekat na stažení tak velikého objemu dat. Instalační program nejdříve otestuje systém a na základě získané informace pak stáhne pouze součásti, které bude potřeba. Typická instalace u uživatele s Windows XP SP1 využijí z nabízeného balíku necelých 100 MB.

Nelegální kopie budou mít smůlu

Přes mnohé spekulace, které hovořily o opaku, se tento opravný balíček nakonec nebude snášet s nelegálně provozovanými verzemi Windows XP. „Před stažením instalačního souboru aktualizace Service Pack 2 bude provedena kontrola jedinečného čísla produktu PID s databází známých nelegálně používaných kopií Windows XP. V případě, že PID Windows bude zaneseno v této databázi, nebude umožněna instalace SP2,“ vysvětluje David Bačovský.

Již se však objevily informace, že ochrana testovací verze SP2 byla překonána, takže je možné že by podobný osud mohl v budoucnu čekat i finální verzi.

Co tedy lze od SP2 čekat?

Již bylo zmíněno, že tento softwarový produkt obsahuje všechny předešlé záplaty včetně prvního Service Packu. „Windows XP Service Pack 2 zavádí silnější ochranu při výchozím nastavení a automaticky instaluje jedinečné nové bezpečnostní prvky a funkce, které umožní výrazně lepší ochranu před hackery, viry a dalšími hrozbami,“ informuje produktový manažer pro Windows Client v České republice. „Service Pack 2 obsahuje přehlednější nástroje pro správu nastavení úrovně zabezpečení počítače, podporu nových technologií jako např. Wi-Fi či Bluetooth, nové ovladače a další podpůrné prvky hardwaru. Práce s počítačem tak bude příjemnější a bezpečnější,“ doplňuje Bačovský.

Kdo očekával integrovaný antivirový program bude patrně zklamán, ale na druhou stranu je na trhu množství poměrně kvalitních produktů, které jsou zdarma a svou službu odvedou. Prostřednictvím SP2 pro Win XP však bude zvýšena ochrana před následky spuštění některých virů a útoků z internetu.

Instalovat či ne?

I přes intenzivní několikaměsíční testování se může stát, že instalace SP2 způsobí v systému některé potíže (včera se například objevila nekompatibilita s MS CRM 1.2). Pokud nenaleznete opravu tohoto problému mělo by stačit SP2 odinstalovat. To je v podstatě také asi jediný vážný důvod, který může vést k rozhodnutí Windows XP SP2 prozatím neinstalovat.

Doplněno: SP2 pro Win XP se dočkal na poslední chvíli dalšího odložení. Více zde

Jaké důležité součásti druhý opravný balíček přinese?

 • souhrn záplat pro Windows XP 
 • nové a vylepšené starší hardwarové ovladače
 • podpora práce s Wi-Fi a Bluetooth
 • nové aktivnější nastavení integrovaného Windows Firewallu (dříve ICF) s použitím technologie Advanced Security Technology (AST) tak, aby lépe bránil útokům zvenčí (například zavření nepoužívaných portů)

  Firewall v SP2 pro Windows XP -

 • podpora technologie NX (no execution), která má ve spolupráci s procesorem lépe bránit problémům s přetečením bufferu
 • rozhraní Attachment Execution Service (AES), které znamená vylepšenou kontrolu a nakládání s přílohami v e-mailu
 • systém Centrum zabezpečení OS Windows, který na jednom místě informuje o stavu bezpečnostních prvků systému (aktivní firewall, stav aktualizací i u některých programů třetích stran (např. antivir). Bude skryt v ovládacích panelech

  Windows Security Center v SP2 pro Windows XP 

   

 • Pop-up blocker pro blokování automaticky se otevírajících oken

  Pop-up Blocker 

 • automatická aktualizace systému prostřednictvím nového Windows Update 5
 • integrace Windows Media 9, který má vylepšené bezpečnostní funkce


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz