Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Druhý opravný balíček pro Windows XP je hotov. Obejdete se bez něj?

aktualizováno 
Společnost Microsoft ukončila úpravy nového opravného balíčku a předala jej do výroby. Každý kdo to myslí s bezpečností svého počítače a s jeho bezproblémovým chodem vážně by jej neměl minout. Co od něj očekávat?

Doplněno: SP2 pro Win XP se dočkal na poslední chvíli dalšího odložení. Více zde. 

Dlouho očekávaný a několikrát odložený druhý servisní balíček (SP2) pro operační systém Windows XP se dočkal své finální verze a tento týden bude vypuštěn do světa. Obsahuje nejen věci, na které jsou již zákazníci Microsoftu u podobných aktualizací zvyklí, ale také množství zcela nových prvků.

Vývoj SP2

Nový servisní balíček měl původně spatřit světlo světa již minulý rok a podle prvních plánů měl obsahovat běžné věci, které lze v takových balíčcích od Microsoftu najít. Tedy souhrn všech dosavadních oprav a možná některé nové, update ovladačů a pár kosmetických změn systému. O tom, že SP2 bude spíše upgrade systému, tak jak to provedl Microsoft s Windows 98 povýšenými na 98SE (Second Edition), se začalo spekulovat především s oddalováním nástupce Windows XP a tlakem na politiku bezpečnosti.

Je přitom možná trochu paradoxní, že se na oddalování Longornu (kódové označení pro další generaci OS Windows pro desktopy) podepsala výraznou měrou právě práce na SP2. Na jeho vývoj totiž byla převelena právě řada pracovníků, kteří se zabývali Longhornem.

Právě dnes se SP2 vydávává do světa, když již od 2. srpna není na webu Microsoftu k dispozici testovací SP2. Na internetu by finální tzv. RTM (release to manufacturing, vydání do výroby) verze SP2 měla být k dispozici do konce tohoto týdne.

Jak se k SP2 pro Win XP dostanete?

Počet zakoupených licencí operačního systému Windows XP po celém světě se pohybuje vysoko nad 200 milióny kusů. Valnou většinu těchto počítačů nyní čeká instalace SP2. Cesty tohoto balíčku k zákazníkovi budou různé. Lidé s rychlým připojením budou moci využít především inovované služby Windows Update a dalších možností jak získat SP2 přímo z internetu. Ti méně šťastnější si pak budou muset počkat až budou vyrobeny první CD disky s tímto balíčkem a z nich si SP2 nainstalovat. Jen ve Velké Británii předpokládá Microsoft, že vydá zhruba milión CD s tímto software. V Česku se dá očekávat, že bude k dispozici počet takových CD řádech 100 000.

Kde bude moci český uživatel SP2 získat nám vysvětlil David Bačovský, který v ČR zastává pozici Windows Client Product Manager. „Prostřednictvím downloadu přes Windows Update, Microsoft download centra a MSDN. Dále si uživatel si bude moci přes Windows Update objednat zcela zdarma zaslání CD s Windows XP Service Pack 2 (CD mu bude doručeno bez jakýchkoliv poplatků). Zmíněné nosiče budou také přiloženy do časopisů Chip, PC World, PC Revue v rámci jejich 11. čísla. Tato CD budou k dispozici také na Invexu 2004 a dalších akcích společnosti Microsoft a ve vybraných maloobchodních prodejnách.“ Uživatelé s přenosným PC s podporou Wi-Fi budou mít podle Bačovského možnost downloadu přes Wi-Fi vybrané hotspoty (v tuto chvíli KFC, Shell, jedná se o dalších místech). „A samozřejmě v nových počítačích a v balení Windows XP od října 2004,“ uzavírá tento manažer. Česká lokalizace Windows XP Service Pack 2 bude k dispozici v první polovině září 2004.

Kompletní balík SP2 bude mít velikost zhruba 270 MB, ale každý systém z něj využije jen určitou část. Ti kdo se tedy chystají SP2 stahovat z internetu se nemusejí obávat, že budou muset čekat na stažení tak velikého objemu dat. Instalační program nejdříve otestuje systém a na základě získané informace pak stáhne pouze součásti, které bude potřeba. Typická instalace u uživatele s Windows XP SP1 využijí z nabízeného balíku necelých 100 MB.

Nelegální kopie budou mít smůlu

Přes mnohé spekulace, které hovořily o opaku, se tento opravný balíček nakonec nebude snášet s nelegálně provozovanými verzemi Windows XP. „Před stažením instalačního souboru aktualizace Service Pack 2 bude provedena kontrola jedinečného čísla produktu PID s databází známých nelegálně používaných kopií Windows XP. V případě, že PID Windows bude zaneseno v této databázi, nebude umožněna instalace SP2,“ vysvětluje David Bačovský.

Již se však objevily informace, že ochrana testovací verze SP2 byla překonána, takže je možné že by podobný osud mohl v budoucnu čekat i finální verzi.

Co tedy lze od SP2 čekat?

Již bylo zmíněno, že tento softwarový produkt obsahuje všechny předešlé záplaty včetně prvního Service Packu. „Windows XP Service Pack 2 zavádí silnější ochranu při výchozím nastavení a automaticky instaluje jedinečné nové bezpečnostní prvky a funkce, které umožní výrazně lepší ochranu před hackery, viry a dalšími hrozbami,“ informuje produktový manažer pro Windows Client v České republice. „Service Pack 2 obsahuje přehlednější nástroje pro správu nastavení úrovně zabezpečení počítače, podporu nových technologií jako např. Wi-Fi či Bluetooth, nové ovladače a další podpůrné prvky hardwaru. Práce s počítačem tak bude příjemnější a bezpečnější,“ doplňuje Bačovský.

Kdo očekával integrovaný antivirový program bude patrně zklamán, ale na druhou stranu je na trhu množství poměrně kvalitních produktů, které jsou zdarma a svou službu odvedou. Prostřednictvím SP2 pro Win XP však bude zvýšena ochrana před následky spuštění některých virů a útoků z internetu.

Instalovat či ne?

I přes intenzivní několikaměsíční testování se může stát, že instalace SP2 způsobí v systému některé potíže (včera se například objevila nekompatibilita s MS CRM 1.2). Pokud nenaleznete opravu tohoto problému mělo by stačit SP2 odinstalovat. To je v podstatě také asi jediný vážný důvod, který může vést k rozhodnutí Windows XP SP2 prozatím neinstalovat.

Doplněno: SP2 pro Win XP se dočkal na poslední chvíli dalšího odložení. Více zde

Jaké důležité součásti druhý opravný balíček přinese?

 • souhrn záplat pro Windows XP 
 • nové a vylepšené starší hardwarové ovladače
 • podpora práce s Wi-Fi a Bluetooth
 • nové aktivnější nastavení integrovaného Windows Firewallu (dříve ICF) s použitím technologie Advanced Security Technology (AST) tak, aby lépe bránil útokům zvenčí (například zavření nepoužívaných portů)

  Firewall v SP2 pro Windows XP -

 • podpora technologie NX (no execution), která má ve spolupráci s procesorem lépe bránit problémům s přetečením bufferu
 • rozhraní Attachment Execution Service (AES), které znamená vylepšenou kontrolu a nakládání s přílohami v e-mailu
 • systém Centrum zabezpečení OS Windows, který na jednom místě informuje o stavu bezpečnostních prvků systému (aktivní firewall, stav aktualizací i u některých programů třetích stran (např. antivir). Bude skryt v ovládacích panelech

  Windows Security Center v SP2 pro Windows XP 

   

 • Pop-up blocker pro blokování automaticky se otevírajících oken

  Pop-up Blocker 

 • automatická aktualizace systému prostřednictvím nového Windows Update 5
 • integrace Windows Media 9, který má vylepšené bezpečnostní funkce • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

  Mozek, ilustrace

  Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

  Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

  Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

  Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

  Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

  Ilustrace - domácí finance

  Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

  Najdete na iDNES.cz