Sledujeme vás.

Sledujeme vás. | foto: profimedia.cz

Drzá stránka odhalí piráty i na českých úřadech. Co práskne na vás?

  • 804
Internet zdaleka není tak anonymní, jak si mnozí myslí. IP adresy 55 milionů stahovačů jsou teď veřejně dostupné, spolu se seznamem stažených souborů. Mezi těmi, kdo přes torrenty shánějí filmy, jsou údajně i francouzský prezident, protipirátské organizace nebo české úřady.

Sdílení souborů na sítích P2P patří mezi oblíbený zdroj "upirátěných" filmů nebo aplikací. Pro někoho je to občasná záležitost, pro jiného je neustálé vytížení linky otázkou cti. Málokdo ale uvítá, že je jeho osobní historie downloadů veřejně přístupná na adrese YouHaveDownloaded.com.

Na stránkách můžete:

  • zjistit, zda jsou k dispozici záznamy o tom, jaké torrenty se stahovaly z vašeho počítače (z vaší IP adresy)
  • zjistit, co stahoval někdo jiný (pokud znáte IP adresu)
  • vyhledat konkrétní torrent nebo soubor a podívat se na část ze seznamu IP adres uživatelů, kteří jej stahovali

Tento torrentový tracker provozuje Suren Ter-Saakov za necelých 300 dolarů měsíčně. Chce projektem ukázat to, co by měli stahovači dávno vědět: internet není tak soukromý, jak si myslíte.

Ter-Saakov odhaduje, že jeho tracker dokáže sledovat kolem pěti procent všech stahovaných torrentů na světě. Monitoruje pouze veřejné torrenty, ale prý umí i ty soukromé, a to s téměř stoprocentní jistotou. "Na druhou stranu jsme při studiu sledování torrentových protokolů přišli i na jednoduchý způsob, jak udělat P2P sítě absolutně utajené," podotýká provozovatel stránky. "Ale bohužel jsme pro to nenašli žádné další uplatnění."

Stahují politici, úředníci i filmová studia

Jakmile se server YouHaveDownloaded.com dostal na veřejnost, začali všichni zkoušet, koho nachytají na švestkách, respektive na torrentech. Údajně se takto vybarvily například:

  • Sony Pictures Entertainment (film Conan the Barbarian, zdroj)
  • Fox Entertainment (Super 8,  zdroj)
  • Google (například Windows 7, zdroj)
  • US Universal (Cowboys and Aliens, zdroj)
  • palác prezidenta Sarkozyho (Tower Heist, zdroj)

Redakce Technetu k tomuto seznamu přidala pár českých "úlovků" z IP adres souvisejících s českými institucemi. Český statistický úřad například má údajnou zálibu v japonských anime, z pražského městského úřadu si někdo nejspíš stáhl Allenovu Půlnoc v Paříži a někdo z poslanců se možná inspiroval vytrvalostí hlavního hrdiny filmu Limitless. Jde samozřejmě o nezaručené informace.

Vypovídací hodnota?

Agentura Buma/Stemra se zabývá výběrem poplatků za práva k použití. Ve chvíli, kdy byla nařčena z toho, že z jejich IP si někdo po torrentech stáhl epizodu Entourage a hru Battlefield 3, se rezolutně ohradila. Někdo údajně podvodem využil jejich IP adresu ke stažení.

To je technicky možné, i když nepravděpodobné. Ale je to ta nejlepší reakce, jakou si mohli provozovatelé přát. Jejich systém je totiž obdobou podobných sledovačů, na základě kterých pak nahrávací společnosti žalují konkrétní stahovače. Rozdíl je jen v tom, že YouHaveDownloaded.com je veřejně dostupný (a autoři jsou i otevřeni spolupráci s výzkumnými organizacemi). V patičce stránek zdůrazňují, aby lidé nebrali narážky na "sledování" a některé texty na stránce příliš vážně. Jde ovšem o reálná data, jen jejich využití je úsměvné.

Záznamy zdaleka nejsou spolehlivé - aby se zvýšila jejich vypovídající hodnota, musely by počítat s dynamickými IP adresami, NAT apod. Ter-Saakov si myslí, že by to šlo obejít, ale systém by pak byl dražší, a on takové rozšíření neplánuje.

Jde mu především o ukázku technologie, tzv. proof-of-concept. Navíc má prý s jednotlivými odhalenými nešťastníky pochopení a na písemnou žádost jejich záznam z databáze odstraní. "Jeden kluk tvrdil, že film stáhl jen proto, že jeho babička byla nemocná a on se chtěl rozveselit filmem Harold a Kumar. A další prosil, abych odstranil informace o tom, že stahoval pornografii, protože se bál, že si toho rodiče všimnou."