DualDisc - nahoru dáme hudbu a dolů data

  • 43
Technologie DualDisc je sice již nějaký ten pátek známá, vydavatelství však o ni začala jevit zájem až nyní. Proč tomu tak je? Má DualDisc kromě nesporných výhod také nějaká negativa? Kdy se první disky objeví na trhu?

Pirátských nahrávek stále přibývá, tržby obchodníkům klesají. Místo toho, aby zlevňovali, budou raději naříkat na piráty a čekat na zázrak. Tím by do jisté míry mohla být nová technologie, která se má zanedlouho objevit na trhu. Vydavetelské firmy, které doposud raději vyvíjely všemožné ochrany CD, které byly stejně ve všech případech prolomeny, si od ní hodně slibují.

Zázrak, který má s trochou nadsázky skomírající labely zachránit, se jmenuje DualDisc. Technologie není úplně nová, byla představena již v roce 2001, tehdy pod názvem DVD plus. Nikdy se příliš neujala, především proto, že formát nepatřil mezi příliš propagované. Objevilo se pár nahrávek, ale tím vše skončilo.

Jak technologie funguje?

Nyní se však myšlenka oprášila a od technologie DualDisc hodně očekává. A v čem tedy spočívá její odlišnost oproti CD či DVD? V možnosti přehrávat disk na CD či DVD přehrávači - "cédévédéčko" si tedy poslechnou jak chudší majitelé, tak posluchači, kteří si rádi vychutnají prostorový zvuk, který DVD skýtá. DualDisc funguje tak, že z jedné strany je CD vrstva - na té se nachází klasické audiostopy, ze strany druhé DVD s videomateriály (například klipy, koncerty atd.) a samozřejmě skladby v prostorovém zvuku.

Proč až teď?

Výhody technologie DualDisc si hudební labely uvědomily zřejmě až poté, co meziročně vždy výrazně narostl prodej Audio DVD se záznamy koncertů atd. a přitom se neustále propadal prodej CD nosičů. DVD přehrávač však v dnešní době ještě nemá zdaleka každý, je ovšem velká pravděpodobnost, že si ho za pár let stejně koupí, až bude nahrazovat CD-ROM mechaniku či audiosystém. I takový posluchač dá přednost bonusovému materiálu před pouhým CD. A především - projde vyšší cena nosiče, ten se stane hůře kopírovatelným (alespoň zpočátku, kdy nebudou na trhu DualDisc-R média, či budou drahá).

Je tu ale háček

Doposud byly nastíněny jen samé výhody DualDiscu. Protože však tyto nosiče budou tvořeny dvěma vrstvami, musí se logicky zvětšit tloušťka disku. A v tom je asi největší problém. Klasické CD či DVD je tlusté 1,2 milimetru. DVD plus by mělo mít o 0,6 milimetrů navíc. Větší tloušťka znamená rovněž zvýšenou hmotnost média a s tím by přehrávače nemusely zas až tak dobře vypořádat, pokud nebudou na takovou váhu koncipovány. Zda tomu tak je či není, zatím žádný z labelů, které DualDisc testují, neuvádí. Tak lze jen věřit, že v době uvedení do prodeje bude tato otázka zodpovězena a na technologii nepohoří výrobci přehrávačů, ani vydavatelé. Rovněž se můžeme dočkat zničených CD-ROM mechanik či autorádií přehrávajících pouze CD, ale na to odpoví až praxe.

Kdy tedy?

První DualDisc média by se měla v obchodech objevit počátkem příštího roku. V současné době jsou pilně testována v Británii. Technologii podpoří většina světových vydavatelství a DVD plus tak bude zřejmě hodně propagováno. Pokud nebude docházet k výše popsaným možným problémům, mohlo by se na trhu dobře uchytit a stát se minimálně alternativou k prodávaným CD a DVD diskům.