Duel: Digitální elektronické zrcadlovky s ultrazoomem do 20 000 (díl 2.)

  • 73
V předchozí části recenze digitálních fotoaparátů HP PhotoSmart 945 a Fujifilm FinePix S5000 jste se mohli seznámit se specifikacemi, designem a výbavou obou přístrojů. Nyní máte šanci zjistit, jak dopadly v našich testech.
Duel dvou digitálních fotoaparátů dospěl do druhé fáze. Předchozí díl měl za úkol především oba vzorky představit a nyní si porovnáme jejich výkony a schopnosti. Nejdříve se ale podíváme na menu a ovládání.

Menu a ovládání

Jak mohlo být patrné již z včerejšího představení, na ovládání FinePixu S5000 je potřeba si zvykat poněkud delší dobu než u HP PhotoSmart 945. Poté se ale plně projeví efektivita přístupu k různým funkcím pouhým stisknutím jim určených tlačítek a ne složitějším listováním v menu. Z tohoto pohledu se zdá být Fujifilm mnohem propracovanějším modelem. Také samotné menu je u S5000 poněkud „inteligentnější“. Zobrazuje se na displeji v podobě lišty u jeho spodní hrany, na níž jsou vyneseny jednotlivé položky. V různých režimech se pak zobrazují pouze ty nabídky, které jsou relevantní. U HP je nabídka menu umístěna svisle a zabírá většinu plochy. Případné nepotřebné položky však nemizí, jako u Fujifilmu, ale stávají se pouze nedostupné a zabírají tak zbytečně místo.

Obrazové schopnosti

Denní snímky

model

den

plný zoom

FinePix S5000

Fujifilm FinePix S5000 - foto mostu

Originál (1,47MB)

Fujifilm FinePix S5000 - foto mostu s 10x zoomem

Originál (1,46MB)

PhotoSmart 945

HP PhotoSmart - foto mostu

Originál (1,02MB)

HP PhotoSmart - foto mostu s 8x zoomem

Originál (2,25MB)

 

Již při prvním pohledu na snímky v plném rozlišení (u S5000 interpolovaných 6 Mpix), se projevila převaha HP CCD čipu s 5 MPix snímacích bodů. Interpolace u Fujifilmu snímek jakoby rozostřila a rozmazala detaily. Proto můžeme jen doporučit využívat nejvýše rozlišení, které odpovídá fyzickému rozlišení CCD. U fotografie z Finepixu jsme také nalezli kontury na přechodových plochách, ty jsou asi nejvíce patrné v úzké linii mezi střechami a nebem. Překvapil nás také výrazný přechod z tmavého snímku ke světlému, který vznikl při maximálním přiblížení. Ten byl tak u Fujifilmu mnohem výraznější než u soka. Potěšující je, že oba přístroje disponují optikou, která snímky nerozostřuje ani při krajích. V obou případech však lze konstatovat, že je snímek těsně u bočních krajů velice slabě tmavší. Otázkou zůstává, zda za to může optika, nebo jiný element.

Portál a Makro

U těchto snímků se mnohem více projeví, jakým způsobem si poradí přístroj s barvami a také jak snímá podrobnosti.

model

portál

makro

FinePix S5000

Fujifilm FinePix S5000 - foto portálu

Originál (1,51MB)

Fujifilm FinePix S5000 - makro foto

Originál (1,44MB)

PhotoSmart 945

HP PhotoSmart - foto portalu

Originál (3,27MB)

HP PhotoSmart - makro foto

Originál (2,81MB)

 

I u snímku portálu se nám potvrdilo předchozí zjištění, že interpolovaných 6 Mpix u S5000 není to pravé ořechové. Detaily se slévají. Plně se pak tento nedostatek projevil při vytváření makrosnímků, který oba přístroje pořizují z minimální vzdálenosti 10 cm. Zde FinePix nedokáže zachytit dobře černou linku s tloušťkou 0,25 mm. Co se týká barevnosti v makro režimu Fujifilm má oproti HP překvapivě chladnější podání.

Noční snímky

model

Noční snímek

FinePix S5000

Fujifilm FinePix S5000 - noční foto

Originál (0,82 MB)

PhotoSmart 945

HP PhotoSmart - noční foto

Originál (2,57MB)

Pro focení v noci jsme u Fujifilmu využili funkce pro vytváření nočních snímků. U HP jsme se museli spokojit s automatikou, neboť takový speciální režim aparát nenabízí. Oba modely jsou vybaveny funkcí pro redukci šumu při pomalejších časech závěrky. Dle našeho názoru se noční snímek povedl lépe u HP. Má mnohem realističtější barevné podání, než v případě zelenožlutého nádechu u S5000. Na druhou stranu není výstup z FinePixu tak syrový. Také se zdá, že u 945 poněkud lépe zapracovala funkce redukce šumu.

Rychlost

Velkou předností FinePixu S5000 je rychlost v automatickém režimu. Někdy se nám zdálo, že focení s HP je až dvakrát náročnější na čas. FinePix se také chlubí kontinuálním režimem, kde je sada pěti snímků v maximálním rozlišení pořízena rychlostí až 5 fotografií za sekundu (fps). Je však potřeba dodat, že se přístroj v tomto režimu snímání nastaví pouze u prvního snímku a následující již pořizuje bez dalšího měření a úprav expozice. HP má podobný režim nazvaný „burst“, který také dovolí vytvořit cca 5 snímků rychlostí zhruba 4,2 fps.

V následující tabulce máte přehledně uspořádané údaje o rychlosti jednotlivých přístrojů. Startem je myšlena doba, která uplyne od zapnutí přístroje k pořízení prvního snímku. Druhé foto označuje čas, za který je přístroj schopen vytvořit další fotografii. Čas expozice v tabulce ukazuje, za jakou dobu je přístroj připraven k focení po namáčknutí spouště. A konečně zoom udává čas, který uplyne, když uživatel přechází z nejmenší do největší ohniskové vzdálenosti (plný zoom). Údaje jsou v sekundách.

Fotoaparát

FinePix S5000

PhotoSmart 945

Start

4,31 s

6,2 s

Druhé foto

1,2 s

1,7 s

Expozice

0,25 s

0,3 s

Zoom

2,4 s

2,9 s

Výdrž

Oba modely pohání čtyři tužkové baterie, které nám vydržely u HP cca 80 snímků a u Fujifilmu necelých 100. Blesk jsme však v průměru použili pouze u každého 25. snímku. Náhledový LCD panel jsme byl zapnut zhruba v 50 % případů. PhotoSmart šetří baterie například i tím, že přepíná LCD do méně náročného hledáčku, pokud je zdroj el. energie již slabší.

Pár postřehů před závěrem

  • U HP nás zaujala funkce tzv: „digitálního blesku“. Ten umožňuje ve scénách s výrazným rozdílem v intenzitě osvětlení zvýšit citlivost pouze u buněk, které zachycují tmavé části.
  • Nepříjemně nás překvapilo, že u žádného z modelů nebyla k dipozici funkce histogram, která by pomáhala s úpravou expozice.
  • PhotoSmart také dokáže otáčet snímky pořízené na výšku do stejné polohy jako ostatní fotografie. A příjemná je také možnost okamžitě po vytvoření snímku jej nechat smazat. Takže pokud se nepovedl, odpadá nutnost přejít do režimu prohlížení a teprve zde jej vymazat.
  • Zatímco S5000 nabízí plynulý zoom, Photo Smart 945 přibližuje krokově. Navíc ne vždy stačí náhledový LCD panel u HP na změny ohniskové vzdálenosti reagovat.
  • FinePix S5000 při pomalejší závěrce naznačí na displeji, že hrozí rozklepání obrazu, pokud budeme přístroj držet v ruce. Zvláště pokud se o veškeré nastavení stará automatika, je toto upozornění velice užitečné. Mnohdy si uživatel ani neuvědomí, že přístroj nastavil pomalejší závěrku.
  • Fujifilm nás zklamal v tom, že nenabízí manuální kalibraci bílé.
  • Ani jeden model nezobrazuje na LCD a hledáčku celou scénu, která se nakonec na snímku zaznamená. Rozdíly jsou však v řádu několika procent.

Finále

Který je lepší? Vyberte si, klady a zápory shrnujeme v následující tabulce.

FinePix S5000  PhotoSmart 945
Klady
  • Cena
  • Rychlost
  • Design, nízká hmotnost
  • Optika a 10x zoom
  • Výbava
  • Množství manuálních nastavení
  • Formát RAW
  • Menu
  • Kvalitní optika
  • "Digitální blesk"
  • Kvalita zobrazení
  • Funkce Easy Share pro zasílání e-mailů či tiskových úloh
  • Cena
Zápory
  • Interpolace způsobující horší obraz
  • Manuální kalibrace bílé
  • ISO 800 pouze s 1 Mpix rozlišením
  • Není histogram
  • Pomalejší chod
  • Pomalejší LCD
  • Krokový zoom

 

Přístroje do testu zapůjčily společnosti Hewlett-Packard a Fujifilm.

 

Témata: design, DigiFoto, Mena