Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Duel levných webových kamer: Logitech QuickCam Messenger v. Creative WebCam NX

aktualizováno 
Minulý týden jsme se podívali na webové kamery z hlediska jejich funkčnosti a rozdělení podle typů. Dnes vám přinášíme test dvou webových kamer, které se hodí pro začínající uživatele.

Minulý týden jste si mohli přečíst, co jsou to webové kamery, jaké existují typy a jaké jsou způsoby jejich využití (viz článek Otevřte okna na internet (K čemu se hodí webové kamery)). Dnes jsme pro vás připravili duel nižších modelů od dvou renomovaných výrobců. V jednom rohu se rozcvičuje  zástupce Logitechu webová kamera Logitech QuickCam Messenger, proti němuž stojí jako vyzyvatel  zástupce Creative webová kamera Creative WebCam NX. A už je tu gong a začíná první kolo.

Vzhled a vybavení

Logitech nás zaujal svým sympatickým designem, který nápadně připomíná oční bulvu. Jeho světle šedivému kulovitému tělu dominuje objektiv s výrazným ostřícím kroužkem v tmavě hnědé barvě, který se velice snadno otáčí. Nad ním je protáhlá tmavě hnědá elipsa, v níž je umístěna signalizační dioda, spoušť pro režim fotografování a vestavěný mikrofon. Na zadní straně je vyvedený kabel pro připojení k počítači, který si zaslouží drobnou výtku, kvůli své malé ohebnosti.

K masivnímu trojúhelníkovému stojánku z tvrdé gumy je kamera připojena prostřednictvím výběžku, který se pohybuje v drážkce ve stojánku. Díky tomuto řešení je možné pohybovat kamerou ve všech čtyřech směrech, přičemž pohybu nahoru a dolu se provádí posunem kamery v drážce a jde to poměrně ztuha. Naproti tomu natáčení doprava a doleva jde poměrně snadno. Stojánek je velice stabilní a na monitoru sedí jako přišitý. Nemůže se vám tak stát, že by jste si letmým zavaděním kameru schodili. Bohužel ho však není právě kvůli jeho rozměrům použít na LCD displej.

Creative WebCam NX ProNaproti tomu zástupce Creativu je velice subtilní. Jeho vzhled se velice těžko k něčemu přirovnává. Při čelním pohledu by se dal při troše dobré vůle přirovnat k hodně šišatému vajíčku. V redakci zazněl i názor, že vypadá trochu jako robot z filmu číslo pět žije. Přední straně dominuje ostřící kroužek objektivu z tmavě modrého průhledného plastu, který je ve stejné barvě jako stojánek a spoušť, jenž naleznete na horní strany kamery. Na rozdíl od svého soupeře však nemá tato kamera vestavěný mikrofon.

Stojánek má podobu  trojnožky na dlouhý tenkých nohách, přičem přední nohy jsou pevné a zadní se dá sklopit, což umožňuje narozdíl od Logitechu upevnit kameru na okraj LCD monitoru. Námi testovaný vzorek však měl zadní nohu uvolněnou a na monitoru nedržel. Celkově vypadá stojánek velice křehce a vratce. Stačí jen jemně zatáhnout za kabel a kamera se kácí.  Ačkoli se námi nemusíte souhlasit, protože každý člověk má jiný vkus, podle našeho mínění vítězí v tomto kole Logitech.

Instalace a spuštění

Logitech QuickCam MessengerSpolu s webovou kamerou Logitech QuicjCam Messenger je dodáváno, které obsahuje pro ovládání kamery spolu s dalším doplňkovým softwarem. Po vložení CD do mechaniky se objeví nabídka, ve které si můžete vybrat instalaci programu ImageStudio spolu s potřebnými ovladači, a dále instalaci Yahoo Messengera. Vybrali jsme si nejdříve plnou instalaci programu ImageStudio. Po instalaci samotného programu se  počítač sám restartoval a následně se nainstaloval Yahoo Messenger. Poté proběhl ještě jeden restart a při následném spuštění je uživatel  pomocí  animované sekvence požádán o zapojení samotné kamerky. Prostřednictvím programu Open Logitech Camera Control si můžete nastavit jednotlivé parametry obrazu přesně podle svých požadavků.

Po vložení CD, které je dodáváno spolu s webovou kamerou CreativeWebCam NX, proběhne animované intro a následně se objeví nabídka s výběrem lokality, kde se nacházíte. Vybrali jsme si Evropu a postoupili do výběru jazyka. Čeština mezi nimi však bohužel není. V další nabídce si můžete vybrat z instalace Creative WebCam NX drivers, Creative PC-Cam Center, Creative WebCam Monitor a dále Acrobat Readeru, manuálu k webové kameře a Internet Exploreru s programem Netmeeting 3.01.

Nejprve jsme si vybrali nainstalování ovladačů. Po nainstalování ovladačů se objevilo okno Creative WebCam NX Camera Configuration ve kterém jsme si mohli prostrostřednictví záběru z kamery přesvědčit, zda kameru funguje tak jak má. Následně jsme spustili instalaci programu Creative PC-Cam Center, který musí být stejně jako ovladače bezpodmínečně nainstalovaný. Kromě nezbytných programů jsme se rozhodli nainstalovat i Creative WebCam Monitor, který však není k provozu kamery nutný. Při odchodu z nabídky pro instalování jednotlivých komponentů jste vyzváni k restartování počítače. V programu WebCam Monitor si následně můžete nastavit všechny parametry obrazu. Velice příznivě hodnotíme fakt, že si můžete vytvářet profily se specifickým nastavením.

Co se týče hodnocení, přišla nám snazší instalace webové kamery Logitechu, která však vyžadovala více restartů a trvala o něco déle než instalace webové kamery od Creative, proto si v této kategorii odnáší palmu vítězstství webová kamera od Creative.

Práce s kamerou

Creative WebCam NXLogitech využívá  standartní program Logitech Image studio, dodávaného ke všem webovým kamerám Logitech. Tento program  nabízí, kromě nastavení všech potřebných parametrů, vytváření jednotlivých obrázků nebo videa a jejich přiložení jako přílohy nebo v případě obrázků odeslání do webového alba případně jejich vytištění. Dalšími funkcemi je tvorba animací, automatický hlídač, který reaguje na pohyb a vše zaznamenává a disk. Tuto funkci však kamera nepodporuje.  Dále si v tomto programu můžete ytvořit vlastní webovou stránku, na které se bude objevovat vaše video, nebo si můžete vytvořit vlastní televizi a vysílat živě do celého světa. Poslední funkcí je Logitech gallery, kde si můžete prohlédnout vaše obrázky nebo videa.

Mezi jednotlivými funkcemi se můžete přepínat prostřednictvím barevně odlišených záložek v hlavní obrazovce Image studia. Grafika i barvy jsou velice příjemné a ovládaní je intutivní. Navíc je možné nastavit, aby se při startu spustila naposledy používaná funkce. V tomto ohledu není nic, co by se dalo ovládání kamery vytknout.

Kamera je vybavena CMOS senzorem a nabízí rozlišení od 160 x 120, přes 320 x 240 až po maximálních 640 x 480 bodů. Záznam je pořizován s rychlostí 30 snímků za vteřinu. Kvalita obrazu je dobrá a barvy jsou poměrně věrné k čemuž přispívá kromě možnosti podrobného nastavení všech parametrů i možnost ručního ostření pomocí gumového prstence u objektivu. Výsledný obraz je dále možné pomocí obrazových efektů v reálném Logitech QuickCam Messenger  & Creative WebCam NXčase obrátit snímek vzhůru nohama, nebo jej převrátit zrcadlově.

Pro ovládání webové kamery Creative WebCam NX slouží program, který nabízí jednak funkci "my album" a za druhé funkci "live video". Mezi kterými se přepíná buď pomocí velkých tlačítek nebo prostřednictvím klávesových zkratek. V režimu "live video" můžete nastavovat jednotlivé parametry obrazu. Mezi nimiž nechybí ani výběr z několika typů komprese videa nebo nastavení bílé. Barvy jsou relativně věrné a kvalita obrazu je dobrá. Kamera je vybavena senzorem CMOS a umožňuje si stejně jako kamera u Logitechu vybrat z rozlišení od 160 x 120, přes 320 x 240 až po maximálních 640 x 480 bodů. Samotný senzor má rozlišení pouze 320 x 240 a rozlišení 640 x 480 je dosaženo softwarovou interpolací. Záznam je standardně pořizován rychlostí 30 snímku za vteřinu, ale v nastavení je možné tutu rychlost změnit. Minimum je přitom 6 snímku za vteřinu a dalšími možnostmi je 12, 15, 18, 20, 25 a maximum je právě těch 30 snímků za vteřinu. V režimu "my album" můžete výsledné obrázky, videa a zvuky, které ovšem Creative WebCam NXzískáte z externího zdroje, dále spravovat. Třídit do jednotlivých složek nebo posílat emailem. Proti Image Studio je ovládanání tohoto programu méně intuitivní a Image Studio nabízí i více funkcí. Creative má však ještě dva trumfy v rukávu. Jedním z nich je program Creative WebCam Monitor umožňující využít funkci hlídače reagujícího na pohyb, který následně ukládá záznam o pohybu na disk. Druhým je trumfem je program PhotoImpression od společnosti Arcsoft, který umožňuje doplňovat k fotografiím různé rámečky, vytvářet kalendáře a pohlednice nebo žertovné fotografie.

Hodnocení obou kamer z hlediska práce s nimi je velice těžké. Obě kamery a přiložené programy mají zajímavé funkce, které konkurence postrádá, přesto s přihlédnutím ke všem parametrů a aspektům vítězí tentokrát pro své obrazové parametry, snadnou obsluhu a intuitivnost ovládání přiloženého softwaru webová kamera Logitech, ikdyž webová kamera od Creative mu byla více než zdatným soupeřem.

Nároky na systém

Webová kamera Logitech QuickCam Messanger vyžaduje pro svou instalaci PC s procesorem Intel Pentium II/Celeron nebo AMD Athlon+ o frekvenci 400 Mhz, operační systém Windows 98/2000/Me nebo XP, 64MB RAM, 200 MB volného místa na harddisku a samozřejmě USB port a připojení na internet.

Minimální požadavky webovové kamery Creative WebCam NX jsou procesor Intel Pentium II nebo AMD Athlon s frekvencí 233 Mhz, operační systém Windows 98/2000/Me nebo XP, 90 MB volného místa na harddisku, 16-bitovou grafiku s rozlišením 640x480, USB port a připojení na internet.

Cena

Webová kamera Logitech QuickCam Messenger stojí 1504 Kč. Webovou kameru Creative WebCam NX můžete v internetovém obchodě Creative zakoupit za 1048 Kč.

Hodnocení

Knockout se nekoná. Obě webové kamery mají své klady a zápory a obě nabízejí funkce, která konkurence postrádá. Přesto všechno, když přihlédneme ke všem parametrům, ať již se jedná o design, ovládání nebo software, shodli jsme v redakci jako na vítězi na webové kameře Logitech QuickCam Messenger. Jedná se o vítězství více než těsné, protože zástupce Creativu jí byl více než zdatným soupeřem a v některých parametrech, jako jsou například cena nebo systémové nároky, ji dokonce předčil. Ať už si vyberete kteroukoli z nich, určitě neprohloupíte.

Logitech QuickCam Messenger & Creative WebCam NX Logitech QuickCam Messenger & Creative WebCam NX

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Nikon chystá plnoformátovou bezzrcadlovkou. Má kvůli tomu nový bajonet

Nikon logo

Společnost Nikon oficiálně potvrdila, že se chystá uvést nový fotoaparát s výměnnými objektivy a novým bajonetem.

Najdete na iDNES.cz