Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Duel webových kamer pro náročnější uživatele: Logitech QuickCam Pro 4000 v. Creative WebCam NX Pro

aktualizováno 
V minuelém duelu jsme proti sobě postavili dva z nižších modelů od renomovaných výrobců počítačových periferií společností Creative a Logitech. Zajímá vás, jak si vedly webové kamery pro náročnější uživatele od stejných výrobců a kdo si tentokrát odnesl palmu vítězství? Tyto otázky vám zodpoví dnešní článek.

Minulý týden jsme vás seznámili s webovými kamerami z hlediska jejich funkčnosti, rozdělení podle typů a způsobů využití (viz článek Otevřte okna na internet (K čemu se hodí webové kamery)) a poté jste se mohli v článku Duel levných webových kamer: Logitech QuickCam Messenger v. Creative WebCam NX seznámit s dvěmi z nich od renomovaných výrobců počítačového příslušenství. Dnes jsme pro vás nachystaly duel dalších webových kamer od stejných výrobců, které jsou tentokrát určeny pro náročnější uživatele. Jedná se o webovou kameru Creative WebCam NX Pro, kterou jsme postavily proti webové kameře Logitech QuickCam Pro 4000

Vzhled a vybavení

Creative WebCam NX ProWebová kamera Creative WebCam NX Pro na první pohled nezapře svou příbuznost s webovou kamerou Creative WebCam NX, kterou jsme testovali minule, Design je prakticky indentický, avšak díky použité kombinaci světle šedého a černého průhledného plastu vypadá o poznání luxusněji. Zvláště je to patrné na čelní straně a na průhledech na bocích kamery.

Stejně jako levnější model nedisponuje webová kamera vestavěným mikrofonem, ale spolu s ní je dodáván externí mikrofon, který je možné pomocí odnímatelného držáčku připevnit na monitor nebo pomocí klipsu na oblečení. Toto řešení je velice praktické, protože je tak možné umístit mikrofon podle momentální potřeby. Se zadní nohou stojánku, na níž jsme si minule stěžovali, jsme tentokrát neměli žádné problémy a při umístění na hranu LCD monitoru držela webová kamera perfektně a byla byla mnohem stabilnější než při umístění na klasický CRT monitor.

Logitech sází i u webové kamery Logitech QuickCam Pro 4000 na tvar podobný oční bulvě s černým gumovým ostřícím kroužkem a černou elipsou na vrchní straně. Zajímavým prvkem, který evokuje sklápěcí hledí u rytířské přilby, s tím rozdílem, že jeho účelem je zakrytí objektivu.

Logitech QuickCam Pro 4000K elegantnímu odlehčenému trojúhelníkovému stojánku v kombinaci stříbrné a černé je kamera připojena prostřednictvím kloubu, díky kterému se může otáčet o 180° a naklánět dopředu a dozadu. Stojánek má poměrně velkou základnu, díky níž nemá žádný problém se stabilitou. Ze stejného důvodu ho však není možné umístit na LCD monitor.

Ve výbavě kamery samozřejmě nemůže chybět integrovaný mikrofon. Ačkoli obě kamery budou mít z hlediska vzhledu a vybavení své zavilé příznivce a odpůrce a ať dáme přednost kterékoli z nich, všem čtenářům se nezavděčíme. Zdá se nám řešení od Creativu o něco lepší než Logitech.

Práce s kamerou

Webová kamera Creative WebCam NX Pro využívá stejný software jako webová kamera Creative WebCam NX, o níž si můžete přečíst zde. Podíváme se proto na údaje, které jsou u tohoto modelu odlišné. Kamera je vybavena CMOS seznzorem s přirozeným rozlišením 640 x 480 a umožňuje si vybrat z rozlišení od 160 x 120, přes 320 x 240 a 640 x 480 až po maximálních 1024 x 768, což se ovšem týká pouze fotografií.

Creative WebCam NX ProKvalita obrazu je velice dobrá a barvy jsou věrné.Záznam je stejně jako u nižšího modelu standardně pořizován rychlostí 30 snímku za vteřinu, ale v nastavení je možné tutu rychlost změnit. Minimum je přitom 6 snímku za vteřinu a dalšími možnostmi je 12, 15, 18, 20, 25 a maximum je právě těch 30 snímků za vteřinu. Velice praktická je taky možnost nastavení několika typů komprese videa.

Stejně jako Creative využívá webová kamera Logitech QuickCam Pro 4000 stejný software jako model QuickCam Messenger a je tudíž zbytečné se opakovat. Jediným rozdílem ve využití programu Logitech Image studio, je podpora funkce automatického hlídače, která reaguje na pohyb a vše zaznamenává na disk. Kromě základního softwaru jsou k webové kameře přibaleny dva programy od společnosti MGI. Jedná se o programy MGI VideoWave 4 pro práci s videem a MGI PhotoSuite SE 4 pro práci s fotografiemi.

Logitech QuickCam Pro 4000Kamera je vybavena CMOS senzorem s přirozeným rozlišením 640 x 480 a umožňuje si vybrat rozlišení od 160 x 120, přes 320 x 240 až po maximálních 640 x 480 bodů v případě videa a 1280 x 960 u fotografií. Záznam je pořizován s rychlostí 30 snímků za vteřinu. Kvalita obrazu je velice dobrá a barvy jsou věrné. Výsledný obraz můžete také v reálném čase pomocí obrazových efektů obrátit vzhůru nohama, nebo jej převrátit zrcadlově. Kromě toho kamera nabízí pětinásobný digitální zoom.

Obě kamery nabízejí kvalitní obraz s věrnými barvami. Creative nabízí možnost výběru komprese videa a počtu snímků za vteřinu, ale Logitech se pro změnu pyšní vyšším rozlišením pro fotografie, bohatší softwarovou výbavou a digitálním zoomem. Poto bychom v tuto kategorii nechali bez vítěze.

Nároky na systém

mikrofon Creative WebCam NX ProMinimální požadavky webové kamery Creative WebCam NX Pro jsou procesor Intel Pentium nebo AMD Athlon s frekvencí 266 Mhz nebo vyšší. operační systém Windows 98, 98SE, Me, 2000 nebo XP, 32 MB RAM, 250 MB volného místa na harddisku a port USB 1.1. Nesmí samozřejmě chybět ani připojení na internet.

Logitech QuickCam Messanger vyžaduje pro svou instalaci PC s procesorem Intel Pentium II/Celeron nebo AMD Athlon+ o frekvenci 400 Mhz, operační systém Windows 98/2000/Me nebo XP, 64MB RAM, 200 MB volného místa na harddisku a samozřejmě USB port a připojení na internet.

Cena

Webová kamera Logitech QuickCam Pro 4000 stojí 3 154 Kč. Webovou kameru Creative WebCam NX Pro je výrazně levnější a v internetovém obchodě Creative jí pořídíte za zhruba 1750 Kč.

Hodnocení

Ačkoli obě kamery nabízejí kvalitní obraz i barvy spolu s řadou zajímavých funkcí a softwarou výbavou, která ta druhá nemá. Odnáší si tentokrát palmu vítězství webová kamera Creative WebCam NX pro, která je o zhruba 1400 Kč levnější než konkurentka při srovnatelných parametrech.

Logitech QuickCam Pro 4000 & Creative WebCam NX Logitech QuickCam Pro 4000 & Creative WebCam NX

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Najdete na iDNES.cz