Dva LCD rychlíky na 17 palcích (duel)

  • 22
V našem duelu jsme prověřili schopnosti dvou sedmnáctipalcových LCD panelů známých značek. Společnou měly úhlopříčku 17 palců a udávanou rychlost odezvy bodů 16 ms. V čem se lišily a v čem dále shodovaly?
Kdysi nepokořitelnou hranici 25 ms rychlosti odezvy bodů u LCD panelů již nyní nové modely LCD panelů hravě překonávají: Ty nejrychlejší dosahují rychlosti odezvy až 16 ms. Právě dva takové z čeledi sedmnáctipalcových jsme měli možnost vyzkoušet v následujícím duelu.

Utkala se v něm LCD od Fujitsu Siemens Computers (FSC) a od LG Eelectronics (LG). První nese označení S7 a druhý Flatron L1710B.

Balení

Při pohledu na dvě krabice, v nichž se LCD nacházela, by se mohlo zdát, že se jedná o modely rozdílných tříd. Krabice od LG byla totiž zhruba dvojnásobně široká než ta od Fujitsu Siemens Computers a navíc nebyla ani opatřena držátkem pro snadnější přenášení.

LCD FSC S7 a LG L1710B 

Mimo samotných LCD, CD s ovladači a cizojazyčných manuálů se v základní výbavě obou přístrojů nachází napájecí kabel a VGA kabel s D-Sub konektory. FSC S7 je také vybaven odnímatelným reproduktorovým modulem a má externí elektrický adaptér. Ve výbavě je tak i audiokabel a zdroj. LG Flatron L1710B je zase vedle analogoveho D-SUB vstupu vybaveno i digitálním DVI. Proto je v balení i jeden kabel s DVI koncovkami. Poslední součástí balení u LG je USB kabel, který slouží k propojení počítače a USB rozbočovače, který má LCD integrován.

LCD FSC S7 ovládání

LCD LG L1710B ovládání 

Vzhled

Na první pohled až futuristický design LCD S7 je umocněn minimální tloušťkou samotného panelu, Jedná se o jedno z mála LCD, které se dá řadit do kategorie ultratenkých. Tento dojem kazí pouze poměrně široké okraje kolem obrazovky, které již nejsou příliš moderní. Spodní část čelní plochy je vyhrazena pěti ovládacím tlačítkům. Tlačítka up a down mají mimo funkce pohybu v menu také přímý přístup k ovládání hlasitosti reproduktoru.

LCD FSC S7 LCD LG L1710B

Zadní část tohoto přístroje nemá jediný otvor pro odvětrávání, a tak je panel po delší době provozu poměrně teplý. K dispozici jsou 4 otvory při pro připevnění na standardní stojan, které jsou kryté záslepkami. Všechny konektory jsou vyvedeny tak, že se k nim kabely musí připojovat kolmo k obrazovce. To by mohlo vadit při umístění panelu na zeď, nebo těsně ke zdi, pokud by na to designéři nemysleli. Siemens u tohoto modelu však všechny konektory na konci kabelů ohnul do pravého úhlu podobně, jako je tomu u osobních audiopřehrávačů.

LCD FSC S7 zadní část LCD LG L1710B zadní část

 

Přístroj od LG sice nemá tenké boky, ale naopak tenký rámeček kolem obrazovky. Na jeho spodní části se nachází osm ovládacích tlačítek. Prostřední čtyři slouží pro přímé ovládání jasu a kontrastu a dále pro pohyb v menu. Především v nočních hodinách uživatel ocení zeleně podsvícený kruh kolem tlačítka Power.

Zadní část dovoluje po odpojení nohy podstavce prostřednictvím uvolněných otvorů připojit držák s podporou standardu VESA. Zajímavá je noha podstavce, která je zároveň rozbočovačem USB. Prostor pro konektory se nachází pod vlysem na spodní části. Je zde k nalezení zdířka pro napájení, analogový D-SUB a digitální DVI vstup.

LCD FSC S7 konektory 

LCD LG L1710B konektory 

Praktické zkušenosti

Ani jeden z modelů neměl problémy s vadnými body. Co nás však poněkud překvapilo, byl relativně tmavý obraz u FSC S7. Pouze tehdy, když jsme nastavili maximální kontrast a jas, byl obraz dostatečně světelný. Další problém u S7 byl v oblasti zobrazování především světlých barev v okrajových oblastech. Při bližším zkoumání se zdálo, jako by byl kolem celé obrazovky rámeček s mírně tmavší barvou. Nejmarkantnější to bylo při zobrazení bílé. Problém je patrně v podsvícení.

Co se rychlosti zobrazení 16 ms (tedy více než 60 zobrazení za sekundu) týká, nemají již tyto LCD prakticky žádný problém se zobrazováním akčních scén. Opravdu jen velice pozorný uživatel nalezne nějaké problémy. Ty však spíše souvisí s tím, že ne všechny barevné přechody jsou stejně rychlé. Některé barevné odstíny mohou zpomalit odezvu bodu až čtyřikrát.

Až překvapivě příjemný byl zvuk 3W reproduktorů u S7, které mohou bez problémů sloužit k nenáročnému poslechu hudby. Velice praktický je rozbočovač USB se dvěma sloty, který ocení především ti uživatelé, kteří nemají konektory USB vyvedeny na čelní stranu svého PC.

Přístroj LG má oproti FSC výhodu v tom, že má podstavec vybaven otočným talířem, který usnadňuje jeho pohyb kolem svislé osy. Poněkud nás zarazilo, že ani jeden model nenabízí možnost výškového nastavení přístroje.

Boční srovnání LCD FSC S7 a LG L1710B 

Hodnocení

Oba přístroje nabízejí nejnovější technologii ve své oblasti. U FSC bychom ocenili vybavenost DVI a lepší podsvícení. Na druhou stranu zajisté mnohé zaujme nevšední design, který dle našeho názoru obstojí i v budoucnosti.

Dobře vybavené LG je s cenou kolem 18 600 Kč o zhruba 1 200 korun levnější a nabízí několik funkcí navíc, avšak ne reproduktory. Je však robustnější a designově spíše konzervativní než inovativní.

 

 

LCD LG zapůjčila společnost Abacus.

LCD FSC zapůjčil FSC.


Témata: Fujitsu, Monitory, Siemens, USB