Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dva MP3 přehrávače s paměťovým médiem Iomega Clik!

  0:30aktualizováno  0:30
Paměťové karty jsou drahé, jiná média příliš velká. S miniaturní disketou Iomega Clik! se nabízí praktické a levnější řešení. Pojďme se podívat na dva přenosné MP3 přehrávače, které Iomega Click! používají.
Do soutěže o dostatečně velké a přitom levné médium pro přenosné MP3 přehrávače se nyní prosadila firma Iomega. Iomega, která je výrobcem nejpopulárnější náhrady disketové mechaniky - mechaniky Zip, je i tvůrcem malé diskety pojmenované Clik!. Její předností je malá velikost, přiměřená kapacita 40 MB, jednoduchá výměna a klesající cena. Kapacitou srovnatelná paměťová karta flash o 32 MB přijde na sto dolarů, což je značný rozdíl oproti disketě Clik!, jejíž cena se pohybuje okolo deseti dolarů. Zejména s ohledem na přetrvávající ceny paměťových karet flash se zdá miniaturní disketa Clik! pro přehrávače jako stvořená. Umožňuje jednoduchý přenos a výměnu. Bylo jen otázkou času, kdy se objeví přehrávače s tímto médiem na trhu. Iomega již dříve oznámila partnerství s několika výrobci MP3 přehrávačů. Zdá se, že si zatím budeme moci vybrat nejméně ze dvou přehrávačů různých značek.

Clik!

Iomega Clik! Player
Samotný výrobce média Iomega se spojil s firmou iObjects ke společnému vývoji MP3 přehrávače Iomega, který by výměnnou disketu Clik! využíval. iObjects se zabývá tvorbou softwaru pro digitální audio a dodá přehrávači softwarové vybavení - operační systém iObjects Dadio. Tento systém nabídne kromě správy paměti a souborů možnost používat zvukové soubory kódované v různých formátech. Speciálními rysem je možnost ukládat soubory a vytvářet playlisty při současném poslechu hudby. Pro připojení k PC a přenos souborů bude přístroj vybaven rozhraním USB.

Podle dřívější oznámení je systém iObjects Dadio vytvořen s ohledem na budoucnost a pro novou generaci digitálních zvukových přehrávačů, proto zahrnuje podporu více zvukových formátů a přenosných médií. Součástí systému je i technologie pro zabezpečení nahrávek (Digital Rights Management) firmy InterTrust, s jejíž pomocí by měly přehrávače umožnit reprodukci zabezpečených souborů.

K výhodám levného výměnného paměťového média tak Iomega přidá všechny nejnovější výdobytky multimediálních přehrávačů. Přehrávač Iomega by měl automaticky rozeznat a přehrávat většinu rozšířených komprimovaných zvukových formátů. Bude podporovat soubory volně šířené i soubory se zabezpečeným obsahem, tak jak to odpovídá dnešní internetové nabídce hudebních souborů.

Přesné rozměry přehrávače výrobce zatím neoznámil, ale výrobek by se měl vejít na dlaň. Iomega taktéž nespecifikovala ani předpokládanou cenu. Můžeme vycházet pouze z faktu, že jednotky Click! se dnes prodávají za 200 dolarů. Jejich přesné rozměry jsou 85.6 x 54 x 5 mm, hmotnost 41 gramů bez diskety. Přehrávač Iomega by měl být v prodeji na podzim tohoto roku.

RaveMP 2300

RaveMP 2300
Iomega nebude prvním výrobcem, který přehrávače s technologií Clik! začne prodávat. První přehrávač tohoto typu přestavila na výstavě PC Expo v New Yorku firma Sensory Science. Přehrávač RaveMP 2300 přichází s 80 MB paměti, kterou tvoří společně dvě diskety Click!. Každému disku jednotlivě je přidělen kód, aby plně vyhověl požadavkům na zabezpečení podle dohodnutého standardu SDMI. Přehrávač podporuje zvukové formáty MP3 a WMA.

Kvalitní zvuk zabezpečí sluchátka Sennheiser HD-36. Plynulé přehrávání při otřesech zajišťuje zabudovaná vyrovnávací paměť. Další předností přehrávače je velký display, který umožní pohodlné čtení informací. Napájení tvoří lithium-ionový akumulátor. Na jedno nabytí vydrží dvanáct hodin přehrávání.

Pro jednoduché připojení k počítači a přenos souborů je RaveMP 2300 vybaven rozhraním USB. Je kompatibilní s PC vybavenými systémem Windows 95, 98, 2000 a NT. Rozšířené možnosti přístroje dokumentuje možnost ukládat informace jako jména, telefonní čísla a e-mailové adresy z programů Microsoft Outlook a Outlook Express. Dalšími rysy jsou možnost používat přehrávač jako hlasový záznamník, jako hodiny s datem a světovým časem a možnost ukládat jakákoliv počítačová data. Na jednu disketu se vejde dvě a půl hodiny hlasového záznamu nebo 40 MB dat z Outlooku a počítačových souborů. Přidaný software umožňuje přenos dat provádět jednoduše myší pomocí drag and drop.

RaveMP 2300 by se měl v USA prodávat již v červenci za cenu 299 dolarů.

Otázkou zůstává, zda mají přehrávače s disketou šanci uspět na trhu. Clik! si vynutí větší velikost přístrojů než dražší, ale menší paměti flash. 40 megabytů je přes výhodnou cenu dosti málo a nevejde se ně ani celé CD ve formátu MP3 se standardním datovým tokem 128 kbit/s. Úspěch velkokapacitních přehrávačů využívajících CD nebo pevný disk svědčí o tom, že zájem uživatelů směřuje spíše jiným směrem.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Najdete na iDNES.cz