Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvacet věcí, které možná nevíte o Windows Vista

aktualizováno 
Stále se nemůžete rozhodnout, zda upgradovat na Windows Vista? Tentokrát jsme se rozhodli nepsat o argumentech o lepší podpoře a stabilitě, ale rozhodli jsme se vám přinést několik praktických postřehů nad zajímavými vlastnostmi či funkcemi.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1. zapomeňte na Longhorn, přichází Vista
Původně se tento systém měl jmenovat Windows Longhorn. V polovině roku 2005 však Microsoft oznámil, že šlo pouze o pracovní označení a oficiální název bude Windows Vista.

2. systém se čtyřletým zpožděním
Windows Vista se měla objevit na sklonku roku 2003. Ke konci roku 2002 byl termín upřesněn na duben 2004. Již na začátku následujícího roku se znovu vrátil termín konce roku 2004. Termín se ještě několikrát posunul a důvodem byla nedostatečná bezpečnost. Nakonec se Windows Vista oficiálně začala prodávat 30. ledna 2007.

3. rychlý start a pracovat můžete ihned
Oproti Windows XP došlo u Vista k dalšímu zrychlení startu systému. Po zapnutí počítače je operační systém připraven k práci do několika sekund. Po zalogování, tedy přihlášení do systémů, je možné začít pracovat prakticky ihned. Všechny potřebné přihlašovací úkony a start různých programů se provádějí na pozadí, a tudíž uživatele zbytečně nezdržují a systém stále reaguje.

4. najdu, co hledám
Vyhledávání souborů je snadnější a tato funkce je konfigurovatelná. U indexování je možné definovat, které typy souborů se mají zpracovávat.

5. Windows Aero
Na rozdíl od předchozích verzí systému Windows poskytuje systém Windows Vista dvě odlišná rozhraní uživatelského prostředí, a to základní prostředí pro jednoduché systémy a vizuálně dynamičtější prostředí s názvem Windows Aero. Obě nabízejí nové a intuitivní možnosti navigace, které usnadňují vyhledávání a uspořádání aplikací a souborů, avšak verze Aero jde ještě dále. Používání tohoto prostředí vyžaduje počítač s kompatibilním grafickým adaptérem a používající verzi Premium nebo Business systému Windows Vista.

Tipy Vista

6. průhledný efekt
Díky Aeru se objevil nový prvek – průhledný efekt režimu Aero Glass zahrnující dynamické odrazy a plynulé animace. Skleněná okna vytvářejí otevřené a lehké prostředí.

7. miniatury na hlavním panelu
V prostředí Windows Aero vám živé miniatury na hlavním panelu zobrazí obsah aktuálně otevřených oken na pozadí nebo minimalizovaných na hlavním panelu. Po zastavení ukazatele myši nad ikonou okna na hlavním panelu se zobrazí miniatura s obsahem daného okna, aniž by bylo nutné je zobrazit v popředí obrazovky.

8. přepínání oken
Přepínání oken je aktualizace funkce známá jako Alt+Tab v předchozích verzích systému Windows. V prostředí Aero zobrazí funkce Přepínání oken namísto obecných oken živé miniatury, které usnadňují identifikaci daného okna. Pomocí kláves Windows+Tab probíhá přepínání oken v 3D zobrazení na ploše.

Windows Vista - Aero

10. Windows Media Center
Díky rozhraní Windows Media Center se počítač může stát centrem domácí zábavy. Můžete nahrávat a sledovat televizní pořady, přehrávat filmy, poslouchat oblíbenou hudbu nebo si prohlížet své fotografie a domácí videa z jednoho menu a přímo na TV.

11. rodičovská kontrola
Pro lepší dohled nad potomky mají rodiče ve Vistách poprvé celkem komplexní kontrolu. Kromě filtrování obsahu webových stránek můžou rodiče např. určit, které programy může dítě spouštět, které hry hrát apod. Nejen pro děti by byla asi potřeba funkce pro kontrolu povolených časů práce na počítači.

12. instalace bez restartů
Ve starších verzích operačních systémů Windows se při instalaci nových programů prakticky neobejdete bez restartů systémů. Windows Vista jejich počet při instalaci nového programového vybavení snižují na minimum a restart vyžadují jen ve výjimečných případech.

13. HW náročnost
Díky novým funkcím, vyššímu zabezpečení a také rozhraní Windows Aero jsou Vista náročnější na hardware. Operační paměť počítače, na kterém se budou provozovat, by měla mít alespoň kapacitu 1 GB a grafická karta by měla podporovat rozhraní DirectX 9.

14. postranní panel
Další novinkou, která je však v jiných operačních systémech známa již řadu let, je postranní panel. Ve výchozím nastavení operačního systému se nachází na pravé straně obrazovky. Postranní panel Windows slibuje uživatelům uspořádat informace, ke kterým chcete mít rychlý přístup, bez zbytečného zaplnění pracovního prostoru. Obsahuje miniaplikace (v originále Gadgest), což jsou malé programy s možností vlastního nastavení, které zobrazují průběžně aktualizované informace a umožňují provést běžné úlohy bez nutnosti otevřít okno.

Miniaplikace ve Windows Vista

15. Start tlačítko se změnilo
Tlačítko Start na hlavní liště doznalo změny. Konečně si někdo v Microsoftu uvědomil, že používat tlačítko Start pro vypnutí operačního systému je poněkud nelogické, a tak z něj zmizel nápis Start. Zůstala jen ikonka, která je nyní modernější.

16. upravená Start nabídka
V nabídce Start (tedy spíše bez slova Start) se objevil nový sloupec. Ten zajišťuje přístup k důležitým složkám, jako jsou Dokumenty, Obrázky, Hudba, Počítač apod. Také zde naleznete tlačítko pro vypnutí, restart, režim spánku a další.

17. IE7
Po několika letech se konečně objevil také nový internetový prohlížeč Internet Explorer, a to ve verzi 7. Ten slibuje chránit váš počítač a osobní údaje při připojení k internetu a dále obsahuje další funkce na ochranu před škodlivým softwarem.

Vyhledávání IE7

18. virtuální složky
Výrazně lepší a efektivnější je práce se soubory. Nově se okénko pro vyhledávání objevuje téměř všude, kde se pracuje se soubory. Navíc je možné vytvořit si tzv. virtuální složky, což jsou v podstatě adresáře, které obsahují soubory nalezené v některém z hledání.

19. ochrana proti kopírování
Ve Windows Vista existuje speciální ochrana chráněné hudby a videa, která umožní vydavatelům snížit kvalitu při přehrávání multimédií ve vysokém rozlišení (HD), pokud nejsou přehrávána prostřednictvím zařízení podporujícího rozhraní.

20. nový e-mailový klient
Outlook Express zmizel a objevila se náhrada, program Windows Mail. Ten obsahuje nové nástroje – filtry pošty, které vás ochrání před spamem, útoky typu phishing a škodlivými přílohami. Integrované Okamžité vyhledávání rychle najde libovolnou e-mailovou zprávu.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz