Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvacet věcí, které možná nevíte o Windows Vista

aktualizováno 
Stále se nemůžete rozhodnout, zda upgradovat na Windows Vista? Tentokrát jsme se rozhodli nepsat o argumentech o lepší podpoře a stabilitě, ale rozhodli jsme se vám přinést několik praktických postřehů nad zajímavými vlastnostmi či funkcemi.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1. zapomeňte na Longhorn, přichází Vista
Původně se tento systém měl jmenovat Windows Longhorn. V polovině roku 2005 však Microsoft oznámil, že šlo pouze o pracovní označení a oficiální název bude Windows Vista.

2. systém se čtyřletým zpožděním
Windows Vista se měla objevit na sklonku roku 2003. Ke konci roku 2002 byl termín upřesněn na duben 2004. Již na začátku následujícího roku se znovu vrátil termín konce roku 2004. Termín se ještě několikrát posunul a důvodem byla nedostatečná bezpečnost. Nakonec se Windows Vista oficiálně začala prodávat 30. ledna 2007.

3. rychlý start a pracovat můžete ihned
Oproti Windows XP došlo u Vista k dalšímu zrychlení startu systému. Po zapnutí počítače je operační systém připraven k práci do několika sekund. Po zalogování, tedy přihlášení do systémů, je možné začít pracovat prakticky ihned. Všechny potřebné přihlašovací úkony a start různých programů se provádějí na pozadí, a tudíž uživatele zbytečně nezdržují a systém stále reaguje.

4. najdu, co hledám
Vyhledávání souborů je snadnější a tato funkce je konfigurovatelná. U indexování je možné definovat, které typy souborů se mají zpracovávat.

5. Windows Aero
Na rozdíl od předchozích verzí systému Windows poskytuje systém Windows Vista dvě odlišná rozhraní uživatelského prostředí, a to základní prostředí pro jednoduché systémy a vizuálně dynamičtější prostředí s názvem Windows Aero. Obě nabízejí nové a intuitivní možnosti navigace, které usnadňují vyhledávání a uspořádání aplikací a souborů, avšak verze Aero jde ještě dále. Používání tohoto prostředí vyžaduje počítač s kompatibilním grafickým adaptérem a používající verzi Premium nebo Business systému Windows Vista.

Tipy Vista

6. průhledný efekt
Díky Aeru se objevil nový prvek – průhledný efekt režimu Aero Glass zahrnující dynamické odrazy a plynulé animace. Skleněná okna vytvářejí otevřené a lehké prostředí.

7. miniatury na hlavním panelu
V prostředí Windows Aero vám živé miniatury na hlavním panelu zobrazí obsah aktuálně otevřených oken na pozadí nebo minimalizovaných na hlavním panelu. Po zastavení ukazatele myši nad ikonou okna na hlavním panelu se zobrazí miniatura s obsahem daného okna, aniž by bylo nutné je zobrazit v popředí obrazovky.

8. přepínání oken
Přepínání oken je aktualizace funkce známá jako Alt+Tab v předchozích verzích systému Windows. V prostředí Aero zobrazí funkce Přepínání oken namísto obecných oken živé miniatury, které usnadňují identifikaci daného okna. Pomocí kláves Windows+Tab probíhá přepínání oken v 3D zobrazení na ploše.

Windows Vista - Aero

10. Windows Media Center
Díky rozhraní Windows Media Center se počítač může stát centrem domácí zábavy. Můžete nahrávat a sledovat televizní pořady, přehrávat filmy, poslouchat oblíbenou hudbu nebo si prohlížet své fotografie a domácí videa z jednoho menu a přímo na TV.

11. rodičovská kontrola
Pro lepší dohled nad potomky mají rodiče ve Vistách poprvé celkem komplexní kontrolu. Kromě filtrování obsahu webových stránek můžou rodiče např. určit, které programy může dítě spouštět, které hry hrát apod. Nejen pro děti by byla asi potřeba funkce pro kontrolu povolených časů práce na počítači.

12. instalace bez restartů
Ve starších verzích operačních systémů Windows se při instalaci nových programů prakticky neobejdete bez restartů systémů. Windows Vista jejich počet při instalaci nového programového vybavení snižují na minimum a restart vyžadují jen ve výjimečných případech.

13. HW náročnost
Díky novým funkcím, vyššímu zabezpečení a také rozhraní Windows Aero jsou Vista náročnější na hardware. Operační paměť počítače, na kterém se budou provozovat, by měla mít alespoň kapacitu 1 GB a grafická karta by měla podporovat rozhraní DirectX 9.

14. postranní panel
Další novinkou, která je však v jiných operačních systémech známa již řadu let, je postranní panel. Ve výchozím nastavení operačního systému se nachází na pravé straně obrazovky. Postranní panel Windows slibuje uživatelům uspořádat informace, ke kterým chcete mít rychlý přístup, bez zbytečného zaplnění pracovního prostoru. Obsahuje miniaplikace (v originále Gadgest), což jsou malé programy s možností vlastního nastavení, které zobrazují průběžně aktualizované informace a umožňují provést běžné úlohy bez nutnosti otevřít okno.

Miniaplikace ve Windows Vista

15. Start tlačítko se změnilo
Tlačítko Start na hlavní liště doznalo změny. Konečně si někdo v Microsoftu uvědomil, že používat tlačítko Start pro vypnutí operačního systému je poněkud nelogické, a tak z něj zmizel nápis Start. Zůstala jen ikonka, která je nyní modernější.

16. upravená Start nabídka
V nabídce Start (tedy spíše bez slova Start) se objevil nový sloupec. Ten zajišťuje přístup k důležitým složkám, jako jsou Dokumenty, Obrázky, Hudba, Počítač apod. Také zde naleznete tlačítko pro vypnutí, restart, režim spánku a další.

17. IE7
Po několika letech se konečně objevil také nový internetový prohlížeč Internet Explorer, a to ve verzi 7. Ten slibuje chránit váš počítač a osobní údaje při připojení k internetu a dále obsahuje další funkce na ochranu před škodlivým softwarem.

Vyhledávání IE7

18. virtuální složky
Výrazně lepší a efektivnější je práce se soubory. Nově se okénko pro vyhledávání objevuje téměř všude, kde se pracuje se soubory. Navíc je možné vytvořit si tzv. virtuální složky, což jsou v podstatě adresáře, které obsahují soubory nalezené v některém z hledání.

19. ochrana proti kopírování
Ve Windows Vista existuje speciální ochrana chráněné hudby a videa, která umožní vydavatelům snížit kvalitu při přehrávání multimédií ve vysokém rozlišení (HD), pokud nejsou přehrávána prostřednictvím zařízení podporujícího rozhraní.

20. nový e-mailový klient
Outlook Express zmizel a objevila se náhrada, program Windows Mail. Ten obsahuje nové nástroje – filtry pošty, které vás ochrání před spamem, útoky typu phishing a škodlivými přílohami. Integrované Okamžité vyhledávání rychle najde libovolnou e-mailovou zprávu.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz