Žižkovský vysílač nově šíří i UHD TV vysílání kódované HEVC

Žižkovský vysílač nově šíří i UHD TV vysílání kódované HEVC | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V Česku se zkouší nové kódování pozemní TV. Set-top boxy zatím neměňte

  • 38
České radiokomunikace pilně testují budoucí formát vysílání DVB-T2 a v jeho rámci nyní jako první ve střední Evropě spouštějí kódování HEVC pro Ultra HD vysílání. Komerčního spuštění DVB-T2 se nedočkáme dříve než v poslední třetině tohoto desetiletí. Využít bude moci nově přijatý Ultra HDTV standard.

České radiokomunikace (ČRa) přešly do další fáze dlouhodobého testu pozemního televizního vysílání ve formátu DVB-T2. Firma testuje DVB-T2 ve vybraných městech už od roku 2012. V květnu tak díky tomu v pozemním televizním vysílání dorazilo do Česka vůbec poprvé Ultra HD, či chcete-li 4K rozlišení, které bylo kódováno ve formátu MPEG 4. Nyní ČRa začínají zkoušet nástupnický kodek HEVC, který je při kódování téměř dvojnásobně účinnější .

„Při využití nástupnického kodeku HEVC je již dnes možné dosáhnout 60% úspory bitového toku a v budoucnosti to může být až 75 % oproti nyní užívanému MPEG 2. To znamená, že v budoucnu budeme moci vysílat až tři programy v Ultra HDTV, nebo deset HDTV programů v jednom DVB-T2 multiplexu. V případě standardního rozlišení bychom mohli vysílat až 40 programů v porovnání s osmi programy, které dnes vysíláme v jedné DVB-T síti s kodekem MPEG-2,“ uvedl Michal Bureš, který v ČRa vede skupinu pro testování Ultra HDTV.

DVB-T2

Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, v reálném provozu se však počítá spíše s 30 Mbit/s. Vejdou se do něj zhruba čtyři kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s). Obraz bude kódován v MPEG 4 AVC, zvuk v AAC.

Oznámení přišlo brzy poté, kdy organizace DVB Project přijala předběžnou specifikaci pro Ultra HD televizní vysílání, které právě zmíněný kodek využívá. V rámci specifikace DVB-UHDTV Phase 1 tak DVB Project nastavuje nejen formát vysílání, ale třeba i způsob synchronizace mezi vysílacími službami a dalšími zařízeními.

„Nová specifikace  DVB-UHDTV Phase 1 jednak otevírá dveře nadcházejícímu věku UHDTV, ale také vytváří půdu pro druhou fázi (Phase 2), která přinese další úroveň kvality UHDTV," uvedl v prohlášení Phil Laven, předseda řídícího výboru DVB.

HEVC

HEVC (případně H.265) je standard videoformátu schválený Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) v lednu 2013. Formát snižuje datový tok při zachování porovnatelné obrazové kvality v porovnání s předchůdcem H.264. Předpokládá se jeho nasazení do UHDV/UHDTV, kde se počítá s rozlišením až 8K (7 680 × 4 320). Za vývojem HEVC stojí společnosti ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) a ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG). Kodek podporuje Ultra HD rozlišení na nejnovějších televizních přijímačích, tabletech a mobilních telefonech.

Zdroj: ČRa

Přijatou specifikací, která UHDTV definuje jako HEVC video s rozlišením 3 840 × 2 160 bodů při 10 bitech na pixel a s až 60 snímky za sekundu, se tak nyní může řídit více než 200 společností, které jsou součástí organizace DVB Project. Budou mít spoustu práce, protože třeba televizních přijímačů nebo set-top boxů s podporou tohoto formátu je zatím jako šafránu.

Test až do listopadu

V Česku testování DVB-T2 a v jeho rámci Ultra HDTV poběží nejméně do listopadu. Tehdy vyprší licence pro jeho provoz. Pokud se však České radiokomunikace domluví s Českým telekomunikačním úřadem, bude ho moci prodloužit.

"Testovací vysílání Ultra HDTV probíhá z vysílače Praha-město na kanálu 50. Vysílání zatím obsahuje smyčku v nativním rozlišení 4K, kterou dodala Česká televize a má délku minutu a 17 sekund. Obsah se bude v průběhu testu také měnit," sdělila v květnu při zahájení testu UHDTV tisková mluvčí společnosti Petra Miterová.

Kdo bude chtít novinku vyzkoušet, bude muset mít patřičně vybavený televizor s UltraHD rozlišením, případně set-top box, který kompresní formát a DVB-T2 podporuje. České radiokomunikace k příjmu a měření používají specializované měřící přístroje a nový model 4K televize od Sony.

Nevíte, co je to UHD a 4K?

Poradí vám náš seznam zkratek.

Najdete ho zde.

Žádný strach. S naším průvodcem se v nových technologiích zorientujete.

Zatím není třeba se bát nějakého hromadného přezbrojování vaší domácí televizní výbavy. Komerční spuštění vysílání v DVB-T2 se očekává později v tomto desetiletí. Záležet bude na Českém telekomunikačním úřadu a evropské koordinaci radiového spektra. Radiokomunikace slibují, že plný přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude pro diváky probíhat postupně, aby je nezatížil investicí do nových zařízení. Souběžné vysílání v obou standardech bude trvat až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů.

Cílem aktuálních zkoušek je jednak otestovat novou technologii, ale také třeba ověření rušení DVB-T2 příjmu ze strany LTE sítí pracujících v pásmu 800 MHz, které bylo ještě před dvěma roky využíváno pro televizní vysílání.