Program dnes do televizoru dostanete mnoha způsoby. Vyberte si ten pro vás...

Program dnes do televizoru dostanete mnoha způsoby. Vyberte si ten pro vás nejvhodnější. | foto: Profimedia.cz

Odmítáte další změnu televizního vysílání? Toto jsou vaše možnosti

  • 163
Pravděpodobnost, že se v roce 2021 přestane vysílat současným DVB-T a přejde se na novější technologii DVB-T2 se již blíží jistotě. Pro některé to bude znamenat koupi set-top-boxu, výměnu televizoru nebo přechod k jiné službě.

O tom, proč je přechod na DVB-T2 důležitý a co to bude znamenat pro televizní diváky a uživatele mobilních datových sítí, jsme toho již na Technetu napsali hodně, pro připomenutí doporučujeme:

Změna se dotkne jen těch, kteří ke sledování televizního programu využívají právě digitální pozemní vysílání a televizor, který budou mít v roce 2021, si s ním neporadí. Přechod se podle oficiálních informací dotkne 60 % českých domácností, což zní jako astronomické číslo, musíme si však uvědomit, že jsou započítány i domácnosti, kam televizní zábava proudí ze satelitu, kabelové televize, internetu a dalších zdrojů, přičemž pozemní digitální vysílání je přijímáno na druhý či třetí přijímač v ložnici, kuchyni, nebo dětském pokoji. A v těchto rolích často bývají starší „dosluhující“ televizory a ne všechny budou po ukončení digitálního vysílání nahrazeny novými.

Pozemní vysílání

Digitální pozemní vysílání je bezplatně dostupné téměř všem obyvatelům ČR, pokryté je až na malé výjimky celé území.

K příjmu potřebujete anténu a televizor s DVB-T tunerem, nebo set-top-box.

Nabídka HD kanálů je nízká. Zda bude bezplatná celá nabídka kanálů i v DVB-T2, není jisté, komerční stanice volají po zavedení placeného modelu pro HD kanály.

Přechod se nedotkne mnohých z těch, co si v uplynulém roce pořídili televizor nový. Pokud zvolili televizor modelové řady 2016 či 2017, a nevybrali nejlevnější či neznačkové modely, mají velkou šanci, že již na přechod připraveni jsou. Ti, co budou v příštích čtyřech letech přijímač z jakýchkoli důvodů obměňovat, si musí pohlídat, aby uměl přijímat DVB-T2 HEVC vysílání, přičemž úplnou jistotu správného příjmu budou mít s modely, které získaly certifikát Českých radiokomunikací (odkaz vede na web ČRa).

Podle čtenářských diskusí pod souvisejícími články je další změna technologie pozemního vysílání vhodným momentem pro zvážení přechodu na technologii jinou. Pojďme si tedy stručně představit tři možnosti, které to mohou být.

1 Satelitní vysílání

Satelitní vysílání pokrývá celé území České republiky, a tak si jej může pořídit prakticky kdokoli, kdo může na balkon či fasádu domu přimontovat přijímací anténu. To není vždy možné, zájemce může narazit například na fasádu v záruce, nebo na zamítavé rozhodnutí družstva. Naopak se není nutné bát vedení kabelu, je možné koupit průchodku skrze balkonové dveře či okno, kterou lze instalovat vez vrtání a jiných invazivních metod.

K příjmu je potřeba parabola (talíř), konvertor, televizor se satelitním tunerem a Common Interface (CI) slotem pro CA (Conditional Access - podmíněný přístup) kartu nebo samotný satelitní přijímač. Parabolu s konvertorem a kabeláží lze koupit za cenu okolo 1 500 Kč, na podobnou částku vyjde přiměřeně kvalitní základní přijímač (špičkový s UHD a pokročilými funkcemi ale stojí i pětinásobek). Nutná je dekódovací karta společnosti, od které budete vysílání přijímat - Skylink, Freesat, DIGI TV, nebo Flix TV.

Výhodou satelitního vysílání se široká nabídka televizních programů a mnohdy vysoká technická kvalita vysílání - lze naladit i experimentální kanály v ultravysokém rozlišení. Satelitní vysílání bývalo „zdarma“, nyní je však i základní nabídka zpoplatněna - například u SkyLinku je nutné platit servisní poplatek 79 Kč měsíčně. S ním pak můžete bez poplatku sledovat 51 kanálů (z větší části shodné s nabídkou „free-to-air“ pozemního vysílání), z toho 28 v HD. K této základní nabídce si u SkyLinku můžete připlatit jeden ze základních (230 - 1100 Kč měsíčně) a několik doplňkových balíčků (131 - 285 Kč).

O trochu více „zdarma“ se k satelitnímu vysílání dostanete u společnosti FreeSat, takzvaná FreeSat karta nabídne bezplatný příjem 25 televizních kanálů, ale po zaplacení administračního poplatku 500 Kč za rok. V nejvyšší nabídce zaplatíte 249 Kč měsíčně za 118 kanálů (z toho 23 v HD) a můžete si připlatit různé prémiové balíčky, například s filmovými kanály nebo erotikou.

2 Kabelové televize

Televizní vysílání po kabelových rozvodech, lidově „kabelovka“, má omezení především v dostupnosti - pokud se na dané adrese kabelová přípojka nenachází (a nejde o velký bytový dům, kde by mohla být vybudována na náklady provozovatele), není třeba jejich nabídku řešit - pro obyvatele dané adresy je nedostupná.

Pokud přípojka existuje, je to snadné, stačí si službu objednat. K příjmu potřebujete přijímač kabelové televize nebo televizor s DVB-C tunerem, CI slotem a CA modul pro kódovací kartu provozovatele kabelové televize.

Přijímač kabelové televize je zpravidla možné (a někdy i nutné) si od provozovatele pronajmout, což má nevýhodu v měsíční platbě, ale výhodu při poruše, technické změně vysílání nebo aktualizaci funkční nabídky operátora - snadno přístroj vyměníte za nový bez větší jednorázové investice. V případě největšího kabelového operátora UPC je u základního přijímače na výběr měsíční nájemné 70 Kč, nebo koupě za 2 200 Kč. Lepší HD PVR lze pouze pronajmout.

Nabídka sahá od základního balíčku TV Klasik+ se šedesáti kanály (z toho 27 v HD) za 229 Kč po TV Komplet+ se 140 TV programy (z toho 62 v HD) za 899 Kč měsíčně.

Na českém trhu je i řada lokálních kabelových operátorů fungujících v rámci jednoho města či kraje. Nabídka může být zpravidla kombinována s připojením k internetu přes kabelový rozvod.

3 IPTV

Nejmladším přírůstkem mezi technologie, které dopraví televizní vysílání z budovy televize do vašeho přijímače je IPTV, tedy televize po internetu. Dostupná je všude tam, kde je dostatečně rychlé a datově neomezené připojení k internetu. Nezbytným minimem je zhruba 5 MBit/s, při kterém by měl být obraz ve standardním rozlišení plynulý. Pro HD kanály je pak doporučováno alespoň 10 Mbit/s. Vzhledem k tomu, že rychlost internetu je málokdy garantována v plné výši a že v domácnosti je zpravidla současně více uživatelů internetu, pak je alespoň 20 Mbit/s připojení pro klidné sledování rozumnou hodnotou.

K příjmu potřebujete buďto set-top-box provozovatele konkrétní IPTV služby, nebo chytrý televizor s vhodnou aplikací (například Kuki.TV v televizorech Samsung), nebo počítač s webovým prohlížečem, nebo aplikaci v tabletu či chytrém telefonu.

Kvalita obrazu se mezi jednotlivými poskytovateli liší, umí však být i velmi dobrá. Podobně lze hovořit o dostupných televizních stanicích.

Například O2 ve svém základním balíčku 02 TV M nabízí 81 kanálů, z toho 19 v HD, za 399 Kč měsíčně (299 Kč pokud od O2 odebíráte i internet), v maximálním balíčku O2 TV XL pak najdete 175 kanálů, z toho 47 v HD, za 849 Kč za měsíc (749 Kč s internetem od O2). Nechybí ani doplňkové balíčky.

Počet IPTV operátorů se na našem trhu stále rozrůstá, mezi hlavní patří mimo O2TV i Kuki, Lepší.TV, nebo Digi TV. Své televize mají i operátoři Vodafone (ve spolupráci se SledováníTV) a T-Mobile, IPTV služby nabízí i mnoho lokálních poskytovatelů internetu.

Velkou výhodou u většiny jmenovaných je možnost zpětného přehrání již odvysílaných pořadů (typicky 2 dny zpětně) a možnost nahrání některých pořadů pro pozdější přehrání přímo v rámci služby. Častá je také kombinace s videotékou, tedy možností přehrávat vybrané filmové a seriálové tituly (někdy zdarma, někdy za poplatek).

Nutno podotknout, že například kabelová televize UPC již dnes nabízí svoji variantu v IPTV, kterou můžete jako zákazník kabelové televize také využívat - například na druhém televizoru, nebo třeba tabletu.

Budoucnost

Nutno podotknout, že s rozvojem internetu roste konkurence samotnému televiznímu vysílání. Obrovsky populární je sledování uživatelských videí na serverech typu YouTube, velký rozmach zažívají i služby videa na přání, zejména Netflix a Amazon Prime Video.

U nich si uživatel platící měsíční poplatek vybírá a přehrává ty tituly, které jej zajímají, a to zcela bez rušivých reklam. Navíc zde může okusit i obraz v nejlepší současné kvalitě - s ultravysokým rozlišením UHD a vysokým dynamickým rozsahem HDR. Odvrácenou stranou je v současnosti špatná česká jazyková podpora - české titulky a zvukovou stopu najdete jen u zlomku pořadů.