Při koupit televizoru hledejte tuto nálepku. Takto označené přístroje nebudou mít s českým DVB-T2 vysíláním žádný problém. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Dnes oficiálně začíná nové televizní vysílání. DVB-T2 se nebojte

  • 276
Oficiální start druhé generace pozemního digitálního televizního vysílání proběhne v Česku prvního března 2017. Pro běžného uživatele se však tímto krokem v podstatě nic nemění. Nové vysílání v DVB-T2 zatím zachytí pouze diváci v Praze a okolí.

Nový formát televizního pozemního vysílání přitom mohou někteří zájemci přijímat už řadu měsíců. Musí však splňovat několik podmínek. Tou první je být v dosahu DVB-T2 vysílače v Praze, který provozuje zatím jen experimentální vysílání. Druhou podmínkou je televizor, set-top box nebo jiný přijímač, který podporuje formát DVB-T2 a kodek HEVC (h.265). Seznam všech vyhovujících stávajících televizorů najdete zde.

Konec DVB-T za čtyři roky

Prvního března bude oficiálně zahájena tzv. přechodová fáze, tedy souběžné vysílání ve formátu nového DVB-T2 a současného DVB-T(1). Souběžné vysílání poběží zhruba čtyři roky.

Žižkovský vysílač

Právě na rok 2021 je totiž naplánováno vypnutí posledního vysílače DVB-T(1). Z toho vyplývá, že se zatím rozhodně není třeba měnit starší televizi za novou (navíc i ta stará může být schopná DVB-T2 přijímat). Právě přechodová fáze je tu proto, aby měli diváci čas se na přechod připravit.

České radiokomunikace, které mají současné i přicházející vysílání na starosti, zapnou pomyslné tlačítko na vysílačích Praha Žižkov a Cukrák 1.3.2017 v 10 hodin dopoledne. Na 31. kanálu se pak začne poprvé šířit oficiální pozemní televizní vysílání v DVB-T2 formátu.

Televizní a rozhlasový vysílač Cukrák

Podle zatím nepotvrzených informací se v prvním DVB-T2 multiplexu (to jsou programy na jednom kanálu) mají šířit televizní stanice ze současného multiplexu 2 a 3 a možná ještě nějakých dalších.

Zájemci by tak mohli naladit kompletní nabídku TV Prima, Barrandov, některých kanálů Nova a další. Konkrétní nabídka bude jasná až v den spuštění.

DVB-T2

Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, v reálném provozu se však počítá spíše s 30 Mbit/s. Vejdou se do něj zhruba čtyři kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s).

Právě možnost dostat díky lepšímu kódování na jeden multiplex více televizních programů i ve vysokém (HD) rozlišení, je asi největším přínosem nového standardu. Sníží se tak počet frekvencí, které bude pozemní televizní vysílání využívat. Uvolněné pásmo 700 MHz pak budou moci využít mobilní operátoři k zavádění lepších datových služeb.

Jak bude přechod pokračovat

Do konce roku 2017 by měly vzniknout dvě až tři přechodové sítě, které budou vysílat dva až tři roky souběžně se stávajícími multiplexy. Vysílače v Praze na Žižkově a na Cukráku tak postupně doplní dalších 24 oblastí. Vzniknout by mělo celkem šest vysílacích sítí místo stávajících čtyř multiplexů v DVB-T(1).

Vše, co jste chtěli vědět o DVB-T2

Celkově bude přechodovou sítí pokryto téměř 98 procent populace České republiky. Vypnutí stávajícího vysílání je naplánováno na 1. února 2021, ale konečný termín ještě bude schvalovat vláda. Ta také platí přechodovou fázi, kdy budou televizní stanice vysílat duálně na současné DVB-T síti a na nové DVB-T2.

Podíl pozemního digitálního vysílání je podle ČTK v tuzemských domácnostech přes 58 procent, téměř 28 procent přijímá televizní signál přes satelit a 23 procent má doma kabelové připojení nebo internetové IPTV.

Není třeba spěchat

Poměrně dlouhá doba přechodu by měla vést k tomu, aby si uživatelé nemuseli narychlo měnit své přístroje za nové. Mělo by také být dost času na to, aby specializované firmy stihly upravit stávající rozvody společných antén.

Televizory jsou testovány přímo v budově Českých Radiokomunikací v Mahlerových sadech.

Kdo si bude někdy v přechodném období chtít pořídit nové přijímací zařízení, měl by se orientovat podle certifikátu, který vydávají České Radiokomunikace. Seznam několika set již certifikovaných přístrojů najdete na stránkách Dvbt2overeno. Nové vysílání ovšem zvládnou i některé starší přístroje, jejich seznam jsme vám přinesli v tomto článku.

Přístroje s podporou nového formátu by měly uživatelům vydržet minimálně do konce třetího desetiletí, protože do té doby se zatím o žádné další změně neuvažuje.

Podle studie společnosti Grant Thornton, citované ČTK, vyjde přechod na DVB-T2 české domácnosti do konce roku 2020 na 20,8 miliardy korun.