Skvělý obraz by mohl do televizoru přicházet i z televizního vysílání

Skvělý obraz by mohl do televizoru přicházet i z televizního vysílání | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nová specifikace umožní skvělý obraz i v DVB-T/C/S. Ale proč?

  • 45
Digitální televizní vysílání DVB-T/C/S se teoreticky může posunout o obrovský kvalitativní skok kupředu. Schválena byla specifikace UHD-1 Phase 2, která počítá s vysíláním v ultravysokém rozlišení UHD, vysokým dynamickým rozsahem HDR a vysokou snímkovou frekvencí FHR.

Mohla by to být i dobrá zpráva. Obraz v ultravysokém rozlišení nadchne jemnou kresbou a dříve neviděnými detaily, vysoký dynamický rozsah pak přináší kontrast a šířku barveného spektra dříve viděnou jen v reálném (neelektronickém) světě a vysoká snímková frekvence FHR zajistí plynulejší a přirozenější pohyb zejména v rychlých obrazových scénách. Specifikace nezapomíná ani na zvuk, NGA (Next Generation Audio) nabídne pokročilé multikanálové (prostorové) formáty.

Přehledně: vše o přechodu na nové digitální televizní vysílání

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Specifikace tak umožňuje, aby televizní vysílání kvalitou obrazu a zvuku konkurovalo VOD službám typu Netflix, případně UHD Blu-ray diskům.

To však neznamená, že se této kvality v dohledné době dočkáme. Aktuálně nastartovaný přechod na DVB-T2 počítá i s vysokým rozlišením spíše okrajově, navíc provozovatelé komerčních stanic již dali jasně najevo, že signál v plném HD rozlišení nenabídnou v bezplatném vysílání, ale jen v kódované, tedy placené, podobě. Na ultravysoké rozlišení nejsou produkčně připravené ani televizní stanice a především - zatím je komerčně výhodnější omezené vysílací pásmo naplnit desítkami TV stanic ve standardním (tedy vlastně nízkém) rozlišení.

Podrobnější informace zde (v angličtině).