DVD kombinované s internetem - lék na filmové pirátství?

aktualizováno 
Matsushita testuje novinku, která by měla zabránit pirátskému šíření filmů z videopůjčoven. Princip je velice prostý: zákazník dostane domů DVD s nekompletním filmem a zbytek si bude muset za poplatek stáhnout z internetu. Má takový systém budoucnost?

Představte si, že se vypravíte do videopůjčovny pro oblíbený film. Dostanete disk s nekompletním titulem, který si odnesete domů. Sednete k počítači, na harddisk stáhnete chybějící pasáže filmu a při přehrávání se tato dvě média zkombinují. Stažená data se po čase smažou. Je to jen nápad šíleného fantasty, nebo seriózní návrh na řešení současné situace?

1+4 proti pirátům

S technologií protipirátské ochrany, která má skloubit DVD disky a stahování souborů z internetu, přišli specialisté japonského elektronického gigantu Matsushita. Podle listu Nikkei Business se na vývoji a pilotním testování modelu dále podílejí společnosti Oki Electric, softwarová firma Japan Wave, provozovatel internetových kaváren InterPia a PFU, dceřiná společnost Fujitsu.

Zatímco Japan Wave vyvíjí DRM software pro zabezpečení stažených dat a Oki poskytne server a síťovou platformu, Matsushitě zůstanou na starosti finance - vybírání poplatků od uživatelů a odvádění plateb filmovým studiím.

Testováno na lidech

V současnosti probíhá testování projektu přímo na návštěvnících internetových kaváren. InterPia bude rozdávat zkušební disky s několika epizodami filmů a bonusy (hry, ukázky...), které mají přitáhnout pozornost zákazníků. Aby majitelé disku mohli shlédnout kompletní obsah, musí si za manipulační poplatek v přepočtu 2 USD stáhnout chybějící části filmu z internetu. Speciální software pak při přehrávání DVD a soubory na pevném disku zkombinuje, divák údajně nemá poznat rozdíl.

Pokud se bude chtít uživatel v budoucnu podívat na film znovu, bude muset opět složit poplatek a stahovat chybějící data. Přehrávací aplikace totiž soubory po stanoveném čase samočinně smaže. Disk se nevrací, takže ubude cesta do půjčovna a zpět.

Dostaví se komerční úspěch?

Tato technologie ochrany copyrightu jedinečná v tom, že uživatel nemá k dispozici disk s kompletním filmem. K distribuci autorského díla je využito dvou rozdílných platforem. Zcela tak odpadá možnost přímého zneužití DVD jakožto zdroje pirátského materiálu, neboť zkopírovaný disk je prakticky k ničemu.

Skupina vývojářů doufá, že se nová ochrana komerčně prosadí již letos a bude přijata filmovými studii a videopůjčovnami. Nebude to však mít jednoduché, protože o přízeň představitelů odvětví se již ucházejí další dvě metody bránící nelegálnímu šíření filmů. Společnost Sony nedávno přišla se zabezpečenou distribucí videa po internetu, která rovněž využívá technologii Japan Wave. Disney zase chystá DVD nosič na jedno použití, který díky chemické reakci po několika dnech ztmavne a stane se tak nečitelným.

Otázkou je také nasazení v praxi - takové systémy je možné použít jen v oblastech s velkým rozšířením širokopásmového internetu, tedy především v Asii a USA.

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Další z rubriky

Facebook zablokoval desítky účtů kvůli volbám ve Spojených státech

Rodiče dostanou přístup k facebookovému účtu své mrtvé dcery.

Společnost Facebook zablokovala celkem 115 účtů na svých sociálních sítích Facebook a Instagram. Důvodem bylo podezření...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Najdete na iDNES.cz