DVD přehrávač Panasonic nabízí za málo peněz hodně muziky

aktualizováno 
Možná se právě chystáte koupit nový DVD přehrávač a přemýšlíte, zda zvolit značkový nebo neznačkový přístroj. Obě řešení mají jistě své klady i zápory. Jaký si vybrat vám možná napoví i dnešní recenze.

Vzhled a výbava

Vzhled DVD přehrávače Panasonic DVD-S29EG je poměrně střízlivý. Přehrávač se prodává ve dvou barevných provedeních. Můžete si vybrat stříbrný nebo černý. Nám přístorj oděný v černém kabátku připadal subjektivně elegantnější. Navíc většina současných DVD přehrávačů se dělá ve stříbrné barvě, takže černá vypadá poměrně netradičně.

Nejvýraznějším rysem přístroje je zrcadlový panel, který se táhne téměř přes celou horní polovinu přední strany. Ta je výrazně zkosena a vytváří jakýsi zobák, jehož hrana je zhruba v její jedné třetině. Součástí panelu je přitom i šuplík pro disk. Pod panelem, ale stále ještě na horní části přední strany přístroje naleznete několik nejnutnějších ovládacích tlačítek.

Chybí výstup pro prostorový zvuk

Výrobce logicky předpokládá, že zhýčkaný uživatel spíše využije dálkový ovladač než aby se zvedl a šel k přehrávači. Úplně vpravo je, jak bývá zvykem, umístěn obdelníkový vypínač. V levé části naleznete pět ovládacích prvků. Prvním z nich je kulaté tlačítko open/close, následují obdelníková tlačítka stop, pause a play. Posledním z tlačítek je kulaté Quick OSD, které slouží ke zobrazení aktuálního stavu přehrávání na obrazovce televizoru. Z malého okna v pravém dolním rohu obrazovky se dozvíte číslo aktuálně přehrávaného souboru a kapitoly (v případě videa), uplynulý čas, stav přehrávání, aktuální pozice a režim přehrávání.

Na zadní straně naleznete komponentní videovýstup, který není v této cenové kategorii příliš obvyklý, dále RGB (SCART) a video. Pro připojení audia máte k dispozici  stereo výstup a koaxiální digitální výstup. 

Ačkoli výrobce avizuje přítomnost dekodérů prostorového zvuku, tak k tomu aby jste si jej mohli skutečně vychutnat, chybí přehrávači příslušný výstup. Jedinou možností jak tento nedostatek obejít, je připojit přehrávač k nějakému AV receiveru. Toto chování je mezi výrobci DVD přehrávačů poměrně rozšířené. Proto při výběru přehrávače nedejte pouze na to, zda jsou dekodéry uvedeny na krabici, ale raději si zkontrolujte jestli je přístroj vybaven i vícekanálovým výstupem. I v této cenové kategorii můžete nalézt přehrávače s dekodéry, ale jedná se ve většině případů o neznačkové přístroje, nebo méně známé značky.

Dálkové ovládání ergonomií zrovna neoplývá. Je hranaté a na spodní straně má výrazný hrbol, kde se skrývají baterie. Proto v ruce moc dobře nesedí a špatně se ovládá. Ze speciálních tlačítek na dálkovém ovladači bychom rádi zmínili Quick OSD, Advanced Disc Review (přehled titulů/programů, které lze přehrát) nebo FL Select, která přepíná mezi číselným displejem a zobrazením času. Další speciální tlačítka se již přímo dotýkají přehrávaných formátů.

V článku Co by měl Ježíšek vědět o nákupu DVD přehrávače vám poradíme, jak si vybrat nejvhodnější DVD přehrávač, tak aby splňoval vše, co od něj očekáváte.

DVD přehrávač Panasonic DVD-S29EG podporuje DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-RAM, CD. CD-R/RW, SVCD, VCD, HighMat, WMA, MP3 a JPEG. Formát HighMat (High-Performance Media Access Technology), který je dílem společností Microsoft a Panasonic, však není příliš rozšířený. Podle jeho tvůrců by měl zrychlit práci s digitální hudbou, fotografiemi i videem. Jedná se přitom o připojení souboru se zindexovaným obsahem média (CD, DVD).

Jedním z dalších speciálních tlačítek na dálkovém ovladači je Picture Mode, který vám umožní vybrat si z několika režimů obrazu: Normal – normální obraz; Cinema 1 – jemnější obraz s dokonalejšími detaily; Cinema 2 – ostřejší obraz s dokonalejšími detaily ve tmavých scénách; Animation – vhodné pro animovaný obraz; Dynamic – dokonalejší kontrast energických scén. Kromě dokonalejšího obrazu si však můžete dopřát i požitek požitek z vylepšeného zvuku prostřednictvím funkcí Sound Enhancement, která projasní zvuk přidáním vyšších frekvencí než jaké jsou nahrané na disku, nebo Advanced Surround pro virtuální prostorový zvuk. Doporučené nastavení zvuku i obrazu vyvoláte stiskem tlačítka AV Enhancer.

Proč ho koupit?
 • velké množství podporovaných formátů
 • kvalitní obraz a zvuk
 • příznivá cena
 • Proč ho nekoupit?
 • absence výstupu prostorového zvuku
 • nepříliš ergonomické dálkové ovládání
 • Kdy?
   Již v prodeji
  Za kolik?
  2995 Kč

  Z dalších funkcí nás zaujal Manual Skip, který přeskočí o 30 sekund dopředu, což je šikovné třeba u reklam, a dále tlačítko Group. Výrazem Group jsou v přehrávači označeny složky se soubory WMA, MP3 a JPEG. Stiskem tohoto tlačítka tak spustíte celý obsah složky.

  Obraz a zvuk

  Otestovali jsme přehrávač s řadou DVD a to jak originálních, tak vypálených kopií na DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW. S žádným z nich jsme neměly potíže. Stejně dobře fungovalo i přehrávání hudebních CD a souborů MP3, WMA a JPEG. Je jen škoda, že přehrávač nepodporuje ID3 tagy a nezobrazuje ani diakritiku v názvech souborů. Navíc tyto soubory mohou být uložené pouze na CD-R/RW. Formáty DVD-RAM a HighMat jsem bohužel neměli možnost otestovat.

  Obraz byl při přehrávání velmi čistý, na což měla příznivý vliv již zmiňovaná funkce Picture Mode, ale také progresivní skenování a to jak v PAL, tak i NTSC. S kvalitním obrazem jde u Panasonicu ruku v ruce i neméně kvalitní zvuk. Sice se musíte, pokud nevlastníte AV receiver, spokojit se stereem nebo virtuálním prostorovým zvukem (funkce Advanced Surround). Virtuální surround nedosahuje kvality klasického prostorového zvuku, ale na druhou stranu stereo je na tuto cenovou kategorii více než kvalitní. Přehrávač je audio D/A převodníkem 192 kHz/24bit a svou troškou do mlýna přispívá i již zmiňovaná funkce Sound Enhancement.

  Hodnocení

  Na svou cenovou kategorii nabízí DVD přehrávač Panasonic DVD-S29EG vynikající obrazovou i zvukovou kvalitu a několik opravdu zajímavých funkcí. Některé neznačkové DVD přehrávače nabízejí za tyto peníze i podporu DivXu nebo prostorový zvuk. Ne každý je však milovník tohoto formátu videa, takže neschopnost přehrát DivX není zas až takovým mínusem. Spíše zamrzí absence výstupu prostorového zvuku. Stejně jako chybějící podpora ID3 tagů a schopnost přehrávat WMA, MP3 a JPG pouze s CD. Tyto nedostatky se však dají snadno odpustit a koupi tohoto přístroje vám můžeme s klidným srdcem doporučit. Doporučená maloobchodní cena je 2 995 Kč.

   Vlastnosti  
  Podporované formáty:

  DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-RAM, CD. CD-R/RW, SVCD, VCD, HighMat, WMA, MP3 a JPEG

  Video D/A převodník:

  54 MHz/10bit

  Audio D/A převodník:

  192 kHz/24bit 

  video výstupy:

  komponent, RGB (SCART), video 

  audio výstupy:

  stereo, koaxiální 

  Rozměry:

  43 x 4,3 x 24,8 cm 

  Hmotnost:

  2,14 Kg 

  Cena:

  2 995 Kč

  Autor:


  Nejčtenější

  Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

  Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

  V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

  Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

  Apple Watch 2

  Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...  Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

  Paul Allen na snímku z prosince 2017.

  Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

  Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

  Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

  Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

  Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

  Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

  Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

  Další z rubriky

  O2TV má nový set-top-box, nejlepší funkce si nechává na později

  Nový set-top-box O2TV

  Službu O2TV můžete ode dneška sledovat prostřednictvím nového set-top-boxu. Některá vylepšení lze začít využívat hned,...

  Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

  Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

  Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

  8K televizory přijdou na trh ještě letos. Je to zbytečné? Nemyslíme si

  8K QLED TV od Samsungu

  Ještě během podzimu by se měly i na český trh dostat první 8K televizory Samsung. Rozlišení obrazovky bude využívat...  Najdete na iDNES.cz