DVD v domácnosti brzy nahradí video

aktualizováno 
Ještě před dvěma lety byl DVD přehrávač výsadou majetnějších. Dnes už jeho cena nijak výrazně nepřečnívá nad klasickými videorekordéry a pomalu je vytlačuje z obývacích pokojů. V letošním roce jej bude podle odhadu odborníků vlastnit téměř čtvrt milionu českých domácností.

Ještě před dvěma lety byl DVD přehrávač výsadou majetnějších. Dnes už jeho cena nijak výrazně nepřečnívá nad klasickými videorekordéry a pomalu je vytlačuje z obývacích pokojů. V tomto roce jej bude podle odhadu odborníků vlastnit téměř čtvrt milionu českých domácností.

Domácí kino za pár korun 

„Všechny modely zlevňují i přesto, že jim přibývá funkcí. Za peníze, které vloni stačily k nákupu DVD přehrávače, jsou dnes k dispozici celé systémy domácího kina či DVD rekordéry,“ říká generální ředitel ElectroWorldu Jiří Řízek

 

Cena značkových přehrávačů přitom klesla o více než padesát procent. Zatímco model Grundig GDP 3200 nabízeli obchodníci počátkem roku v akci za 6990 Kč, funkčně dokonalejší GDP 3205 se dnes prodává za 3090 Kč.

 

„Nejlevnější DVD přehrávače přitom stojí již okolo patnácti set korun. O těch se ale nevyplatí přemýšlet, pokulhává u nich kvalita zvukového a obrazového výstupu. Výrobci  mohou používat levné neznačkové materiály a špatný bývá mnohdy záruční a pozáruční servis.

 

„Přístroje, které dnes poskytují opravdu dobrou kvalitu, stojí okolo čtyř tisíc korun,“ radí Tomáš Kmínek ze sdružení pro podporu formátu DVD Group.

 

Díky tomu spadla i cena celých systémů. „Kvalitní sestava domácího kina včetně reproduktorů a AV receiveru dnes stojí totéž co dříve samotný přehrávač, tedy méně než deset tisíc korun,“ doplňuje Kmínek.

 

Další články o domácím kinu

Vybíráme domácí kino pod stromeček (díl 1.)
Vybíráme domácí kino pod stromeček (díl 2.) - Systémy do 20 tisíc
Vybíráme domácí kino pod stromeček (díl 3.) - Systémy nad 20 tisíc
Domácí kino – zábava ve vašem obýváku
Jak vybrat vhodné repro a AV reciever pro domácí kino?

 


Láká Harry Potter i Pán prstenů

„Lidé si DVD hodně oblíbili zejména díky stále širší nabídce filmových titulů doplněných o mnohé bonusy. Rychlý vývoj technologií a velký konkurenční boj v sektoru i přes zvýšenou poptávku způsobil tak razantní pád cen,“ vysvětluje Pavel Borowiec ze sdružení DVD Group.

 

Zatímco přehrávače zlevnily o více než polovinu, cena filmových DVD klesla o zhruba 15%. I přesto se jich letos prodá podle odhadů přes jeden milion kusů, což je stejně jako v letech 1997 – 2002 dohromady.

„Může za to zejména široká nabídka filmů. Na českém trhu je momentálně osmnáct set titulů s  dabingem nebo titulky. Více než stovka z toho jsou původní české filmy, což je na tak malou zemi, jakou je Česká republika, neuvěřitelně mnoho,“ líčí Tomáš Kmínek.

 

Cena nejočekávanějších novinek se pohybuje okolo 800 korun, postupem času klesá na polovinu. Kromě toho vycházejí na českém trhu magazíny o filmových DVD, ke kterým je na DVD přikládán jeden film zdarma.

 

Pokles zájmu se nedá očekávat ani před Vánoci, naopak. „Přicházejí silné tituly, například Matrix: Reloaded, třetí díl Terminátora, Hulk či druhý díl Pána Prstenů. Ty navíc obsahují řadu zajímavých bonusů, například sekvence ze zákulisí natáčení, rozhovory s filmaři a herci či nejrůznější hry,“ upozorňuje Kmínek.

 

Multimediální centrum 

DVD přehrávače však neslouží jen k přehrávání filmových titulů. „Mohou být multimediálním centrem domácnosti. Umějí přehrávat hudební CD i skladby ve formátu MP3 stažitelné z internetu, jejich prostřednictvím lze také prohlížet obrázky pořízené digitálním fotoaparátem, nebo třeba pouštět filmy z internetu,“ vypočítává Tomáš Kmínek.

 

Stále oblíbenější jsou i DVD rekordéry, jejichž cena poklesla z loňských pětatřiceti na zhruba osmnáct tisíc korun. Svými funkcemi v podstatě nahrazují videorekordéry. „Mýty o tom, že šidí kvalitu, jsou neopodstatněné. Na DVD je možno uložit 4,6 GB záznamu, což je ohromné množství dat,“ vyvrací fámy Kmínek.

 

Instalace zařízení v domácnosti přitom není nijak složitá. „Stačí jej připojit k televizi podobně jako videopřehrávač, funguje úplně stejně. Není nutné k němu pořizovat systém domácího kina, vzhledem k vysoké zvukové kvalitě je to ovšem vhodné.

 

Stejně jako není nutné pořizovat žádnou speciální televizi. Pro to, aby si divák vychutnal film ve vysoké kvalitě, se ale doporučuje mít televizi s úhlopříčkou alespoň 72, ideálně 82 centimetrů a výše,“ uzavírá Kmínek.

 

Co umí DVD přehrávač

Prostorový zvuk; optický, linkový a koaxiální výstup

Kvalitní obraz; SCART, S-Video, Video a YUV výstup

Přehrávání DVD audio/video, MP3-CD, CD-R/RW

Prohlížení digitálních obrázků

Spouštění hudebních CD včetně MP3Cena: cca 4.500 Kč

Co umí DVD rekordér

Dolby Digital a Digital Theatre Sound zvukový výstup

Přehrávání obrázků a hudebních CD-R/RW, formáty MP3/WMA

Nahrávání filmů z TV na DVD (až 8 hodin hudby, podpora ShowView a VPS)

Až 12 hodin záznamu na DVD médium (oboustranně, 9,4 GB)

Dětská pojistka, rodičovský zámek, TV Tuner

 

Cena: cca 19.000 Kč

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně zasloužil o to, že se stala...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Další z rubriky

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží,...

Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením,...

Podívejte se, jaké triky s videem vám umožní čipy nové generace

Desaturace videa v telefonu Huawei Mate 20 Pro

Moderní technologie leckdy stírají rozdíly mezi těmi, kdo umí, a těmi, kdo ne. A že dovedou přivřít i hodně rozevřené...

Vyzkoušeli jsme první 8K televizor. Kam se hrabe realita

První 8K televizor v testu. Samsung QE65Q900R

Jako první v České republice jsme vyzkoušeli televizor s 8K rozlišením, který v příštích týdnech přijde na český trh....

Najdete na iDNES.cz