DVD žije, potáhne ho Harry Potter

aktualizováno 
Mnozí mu předpovídali rychlejší konec. DVD sice zlevňuje, ale tržby se tenčí. Přesto by se jich letos mohlo prodat více než loni. Obchodníci spoléhají na vánoční horečku a závěr kouzelnické ságy.

DVD s posledním dílem kouzelnické ságy o Harry Potterovi má pomoci prodejům. | foto: Warner Bros / kinobank.org

Éra tradičních placek s filmy možná pomalu končí, jejich strmý pád se však nekoná. Následovník DVD, velkokapacitní blu-ray disk, se zatím rozjíždí pozvolna, a proto očekávání obchodníků ustrnula na discích, které domácí zábavu válcují už více než deset let.

Zatímco v roce 2009 se prodej DVD disků v českých a slovenských obchodech propadl meziročně bezmála o pětinu, v roce 2010 už trh co do počtu disků opět rostl, stejně tak by tomu mělo být i letos. To se však neprojeví na tržbách, ty kvůli nižším cenám padají už několik let v kuse.

"Je to dlouhodobá daň za masivní rozšíření levných DVD v trafikách, které zdeformovalo trh. Je navíc vidět, že i jejich kouzlo se vyčerpalo," říká k tomu Pavel Borowiec, ředitel sdružení DVD Group.cz. Podle něj navíc nejsou data za prodej levných edic z trafik úplně dostupná.

Prodej DVD v letech 2001-2011 (Zdroj DVD Group)

Prodej DVD v letech 2001-2011 (Zdroj: DVD Group)

Čísla DVD Group za celý trh proto zohledňují pouze prodeje internetových a kamenných obchodů. Obchodníky čekají tři poslední měsíce z roku, kdy díky Vánocům zažívají největší žně. Jen během tohoto období se prodá skoro polovina filmových disků z celého roku.

Dvě hlavní skupiny na českém distribučním trhu, Bontonfilm a MagicBox, které zastupují všechna největší hollywoodská studia, připravili své trumfy. Marketingoví šamani z Warner Bros. tak třeba vybrali magické datum 11. 11. 2011 na celosvětovou premiéru DVD s posledním dílem kouzelnické ságy o Harry Potterovi.

"Určitě si od něj slibujeme hodně. Je to divácky náš nejsilnější titul, ale přijdou další úspěšné filmy pro rodiny s dětmi, jako jsou třeba Kung Fu Panda 2 či Cars 2," říká k tomu Jan Rubeš, šéf distributora MagicBox, který v Česku studio Warner Bros. zastupuje. Firma očekává, že jen v tuzemsku by mohla prodat během prvního roku přes 50 tisíc disků závěrečného dílu potterovské série.

Také obchodníci z Bontonfilmu, kteří mají ve své stáji filmové kousky od 20th Century Fox, Sony Pictures či Universal, neskrývají na Vánoce velká očekávání. "Hlavním hitem budou určitě Šmoulové, kteří vycházejí jak na DVD, tak ve 3D verzi na blu-ray. Zájem bude určitě i o letošní hity kin – Pan Popper a jeho tučňáci, Zrození Planety opic, X-Men: První třída, Rychle a zběsile 5 či animované Rio," vyjmenovává Petr Slavík z Bontonfilmu.

Cena disků v posledních letech výrazně klesla. I bez ohledu na levné příbalové edice šly ceny DVD filmů v obchodech dolů o více než polovinu. Například první díl Harryho Pottera v roce 2002 startoval na 899 korunách, závěrečný díl bude v základní verzi stát 399. Do dalšího zlevňování se obchodníkům už nechce. Ukazuje se totiž, že ještě nižší cena prodeje nezvýší.

"Cena DVD již nebude klesat a bude se udržovat v rozmezí 99 až 399 korun s tím, že některé novinky mohou být výjimečně za 199, 99 pak budou stát starší filmy z katalogu,"myslí si Slavík.

"Je jasné, že doba, kdy se prodalo třeba 80 tisíc disků jednoho filmu, je nenávratně pryč. Přesto se počet prodaných DVD v posledních letech stabilizoval," hodnotí Pavel Borowiec.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Apple chystá konkurenci Netflixu. Nabídne vlastní televizi i pořady

Příklad úvodní obrazovky po spuštění Apple TV.

Apple příští rok spustí vlastní streamovací službu. Časovou ztrátu na konkurenci Netflix a Amazon Prime Video chce...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Najdete na iDNES.cz