DVDxCopy zkopíruje každé DVD. A Hollywood se třese

  • 74
Software, který automaticky zkopíruje kompletní DVD disk na prázdné médium? Přesně taková aplikace se začne oficiálně prodávat 15. listopadu. Filmový průmysl však má obavy o své příjmy. I kontroverznímu zákonu DMCA, omezujícímu uživatele, už začíná zvonit umíráček...

Všem fanouškům filmů a videa se splní dlouholetý sen. Patnáctého listopadu bude do prodeje uveden softwarový nástroj DVDxCopy, který slouží k zálohování originálních DVD-Video nosičů. Podobných aplikací již existuje mnoho, firma 321 Studios však deklaruje, že jako první umí okopírovat celý disk na běžné DVD médium. Takový software je samozřejmě trnem v oku filmovému průmyslu, jenž se marně snažil postavit jej mimo zákon.

Kauza DMCA
Pokud uživatel vlastní originální zvukový či obrazový nosič, dává mu americká ústava právo na pořízení kopie pro vlastní potřebu. Takto je možné bez problémů zálohovat například hudební CD či videokazety. DVD jsou v tomto ohledu výjimkou. Jsou totiž chráněna patentovaným algoritmem CSS, který je při kopírování třeba prolomit - a zde narážíme na nepopulární právní normu DMCA (Digital Millenium Copyright Act). Ta staví mimo zákon veškeré technologie a postupy, jenž slouží (nebo by jen potenciálně mohly sloužit) k porušování autorských práv. Reverse Engineering (zpětné zkoumání) lze za takový postup rozhodně označit. Díky němu mladý norský programátor Jon Johansen vytvořil utilitu DeCSS, jež původně umožňovala přehrávání DVD na Linuxu a následně byla používána ke grabování a kopírování videa. Filmový průmysl ve vleklém přelíčení dosáhl alespoň dílčího úspěchu, když soud zakázal distribuci kódu po internetu. Celá kauza však stále není u konce.

Zákon DMCA tak hned dvakrát porušil práva Američanů: na svobodu projevu, kterou může prezentovat vytvořený kód, a možnost tvorby záložní kopie videodisku. Již v dubnu požádala firma 321 Studios americkou justici, aby zákon prohlásila za protiústavní. Proti ní se postavilo devět filmových studií a představitelé ministerstva spravedlnosti, kteří soudu doporučili návrh zamítnout. Jednání mělo proběhnout 15. října 2002, bylo však odročeno. Podporu vývojářům vyjádřil i kongresman Rick Boucher, jenž představil nový zákon DMCRA (Digital Media Consumer Rights Act), vyhrazující práva uživatelů na legální manipulaci se zakoupenými nosiči.

Proč šíří DVDxCopy paniku?
Programů pro grabování DVD existuje spousta, proč zrovna DVDxCopy budí takovou pozornost? Důvod je jednoduchý: Dokáže zkopírovat kompletní strukturu disku včetně menu a bonusových materiálů, takže DVD vypadá přesně jako originál. Umí vyřešit i problém s prázdnými médii (max. 4,7 GB), a to dvěma způsoby: Buď vynechat bonusový materiál a zkopírovat pouze film, nebo DVD citlivě rozdělit na dvě média. Výrobce udává, že práce v prostředí je velice jednoduchá a plně automatizovaná. Stačí vložit originální disk, stáhnout materiál na harddisk, vypálit a pustit v přehrávači. Pokud je počítač vybaven DVD-ROM a rekordérem, lze kopírovat on-the-fly, tzn. přímo z mechaniky na mechaniku.

Prezident MPAA (Motion Picture Association of America) Jack Valenti vidí rozšíření DVD rekordérů jako obrovskou hrozbu pro "svůj" průmysl. Výrobci elektroniky prý jen dávají pirátům nové a nové nástroje. CEO 321 Studios Robert Moore však oponuje: "Náš software má zákazníkům pouze vrátit to, co je naprosto legální, ale neustále odpírané: nárok na záložní kopii pro vlastní účely. Nepodporujeme piráty!" Zároveň připustil, že není možné rozeznat DVD koupené a z půjčovny. Budoucnosti se obává analytik Phil Leigh: "Filmová studia by si měla začít dělat starosti. Tento fenomén se dotkne jejich rozpočtů."

Nic nového pod sluncem, ale...
DVDxCopy nepřináší do světa počítačů mnoho nového. Jak jsme již řekli, nástrojů pro zálohování DVD-video disků existuje mnoho. Nový produkt pouze celý proces maximálně zjednodušuje a přibližuje jej "běžným" uživatelům. A právě jednoduchost obsluhy děsí strážce copyrightu nejvíce. Zejména však proto, že zpátečnický hudební a filmový průmysl považuje všechny nové technologie především za obrovskou hrozbu jejich obchodu. Zcela legální využití prakticky nikoho nezajímá.