Dvě Pentium M na 1 čipu a se sítí UMTS: představena příští generace Centrino

  0:01aktualizováno  0:01
Dvě jádra Pentium M na jednom čipu, nová čipová sada a bezdrátový modul s podporou sítí 3.generace - tak vypadá nová nabídka Intelu pro rok 2006. Yonah, Calistoga a Golan jsou tři čipy, které se zapíší do historie jako Centrino 3.generace. Nahlédněme pod pokličku budoucnosti.

Yonah předveden v Israeli

V rámci jedné tiskové konference v domovské zemi Centrino - respektive domovské zemi vývojářského týmu, který stojí za touto velmi úspěšnou sadou komponent - byl v Israeli představen nástupce této sady, respektive její jádro. Nový čip se může pochlubit více jádry: stará rovnice "1 čip = 1 procesor" tak již přestává platit. A to i v mobilní oblasti. Nejenom to, v nové sadě se již uvažuje s integrací nových technologií, mluví se o UMTS, vyloučen není ani WiMax, jehož propagátorem právě Intel je.

Yonah preview - převzato z www.hwzone.co.il

V Israeli je vývojové středisko, kterému svět vděčí například za instrukce MMX, které ještě v dobách archaických přinesly do světa PC procesorovou podporu multimediálních aplikací - a v ne tak dávné době například nepříliš úspěšný projekt Timna a jeho velmi úspěšného potomka z třetího kolena, mobilní procesor Pentium M a sadu Centrino.

Více procesorů v noteboocích

Více než 10letá vývojářská praxe se málokdy projeví více: na tiskové konferenci byl předveden nový procesor s kódovým označením Yonah, což má být mobilní procesor se dvěma jádry - více méně si tak lze představit notebook mající namísto jednoho dva procesory Pentium M. A podobnou spotřebu - během ukázky na tomto procesoru běžely Windows XP s testovacím benchmarkem a videem současně, aniž by se navzájem brzdily - a aniž by procesor vyvíjel přebytečné teplo. Dle vyjádření pozorovatelů z israelského magazínu HWzone bylo možné na něm udržet ruku, aniž by se dotyčný spálil. Chladič byl údajně teplý, ale ne horký.

Co trochu kazí až neuvěřitelně idylickou zprávu, je fakt, že nevíme, na jaké frekvenci tento procesor, respektive čip běžel. Přesto, evidentně zde výrobní proces se strukturami o 65 nanometrech přinesl pozitivní výsledky (současné špičkové čipy Pentium M 2,13 GHz jsou vyráběny s 90 nanometrovými strukturami).

Další součásti sady Centrino

Nic bližšího není známo o čipové sadě "Calistoga", se kterou tento procesor spolupracoval. Samozřejmostí již obsaženou v současné sadě Sonoma je například sběrnice PCI Express nebo podpora pamětí DDR2. Čím lepším se však tento notebook míní pochlubit, toť otázkou.

Více je toho známo o třetí komponentě, totiž bezdrátovém čipu - hodně překvapivě, Intel oznámil, že nový bezdrátový modul bude podporovat i některé dříve neoznámené technologie. Čip se jmenuje "Golan" (buď to může být "GO LAN" čili něco jako "síť do toho!" nebo spíš jako Golanské výšiny - zkuste si odhadnout s námi, kdypak budete mít v notebooku "pásmo Gaza") - a má podporovat nejenom klasické bezdrátové sítě WLAN, jak je známe dnes, ale i sítě třetí generace alias UMTS. (A kdesi v pozadí se pořád drží technologie WiMax, kterou se Intel snaží prosadit do obecného povědomí jako nástupce sítí WLAN...).

Mé jméno je Napa... Koncept Napa.

Jak bývá u Intelu zvykem, sbírka těchto čipů si zaslouží samostatné kódové označení (a zcela klasicky, marketingově a la Intel přídomek "technologie"). Takže pro přehledné shrnutí: procesor Yonah, čipová sada Calistoga a bezdrátový modul Golan se budou jmenovat "technologie Napa" (případně si místo slova technologie dosaďte též intelovské označení koncept). A protože kódových označení z domu Intel není nikdy dost - jistě už nyní pochopíte šifrované sdělení, že koncept Napa má nahradit současnou platformu Sonoma někdy v průběhu roku 2006... A snad s námi budete souhlasit, že se je na co těšit!Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.Najdete na iDNES.cz