Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvořák: Digitální vysílání ve vysoké kvalitě zatím není na pořadu dne

  7:00aktualizováno  13:18
Dnešní on-line rozhovor vás čtenářů Technet.iDNES.cz s předsedou rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) se točil především kolem dostupnosti digitálního signálu v různých regionech. Pavel Dvořák se však nebál odpovídat ani na praktické dotazy.
Pavel Dvořák

Pavel Dvořák - Pavel Dvořák | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Digitální pozemní TV vysílání se zatím v Česku nerozbíhá, jak by si mnozí lidé představovali. ČTÚ tak může zatím na šíření digitalizace spolupracovat zatím jen s Českou televizí. Ta jediná totiž má platnou licenci pro digitální vysílání.

ČTÚ nemůže České televizi přímo nařizovat, kde digitální vysílání spustí, ale spolupracuje s ní. "Nyní ČTÚ spolupracuje s ČT na urychlení digitalizace i s využitím frekvencí ČT2," řekl v on-line rozhovoru Dvořák. A i jako příklad této spolupráce můžeme brát další dnešní odpověď: "ČT má zájem spustit digitální vysílání v ucelené oblasti Plzeň ještě v tomto roce."

"Bez uvolněných kmitočtů není prakticky prostor pro budování sítí pro šíření digitálního signálu. Jinak to samozřejmě je primárně otázka mimo kompetenci ČTÚ," říká Dvořák o největší brzdě digitalizace v Česku. A také ví, že násilná forma odebrání analogových kmitočtů by nebyla ideální. "ČTÚ preferuje dohodu zúčastněných subjektů. Přechod na digitální vysílání je celoevropský proces, je nevyhnutelný."

Důležité je také, aby měl kdo vysílat. To je v současné době, kdy byly Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělené licence soudně zrušené, problém.

Vysílání v MPEG2 a otázka HDTV

Předseda se také vyjádřil k formátu vysílání a k tomu, proč je zatím počítáno s MPEG2, a ne s pokročilejším MPEG4. "MPEG2 je doporučováno vzhledem k dostupnosti set-top-boxů na trhu a samozřejmě také s přihlédnutím k situaci Evropě. ČTÚ doporučuje s ohledem na diváky cenovou dostupnost set-top-boxů i tržní zralost technologie využítí MPEG2 pro přechod od analogového k digitálnímu vysílání."

Souvisí s tím i odpověď na dotaz po televizi ve vysokém rozlišení (HDTV). "Digitalizace vysílání se nyní soustřeďuje na realizaci přechodu od analogového vysílání k vysílání digitálnímu. Problematika HDTV přijde na pořad po ukončení tohoto přechodu, uvolnění analogových kmitočtů je prvým a nezbytným krokem k vysílání v HDTV," sdělil předseda ČTÚ.

Uvědomuje si však, že budoucnost je v HDTV. "HDTV však vyžaduje pokročilejší způsoby kódování a s tím spojené dražší technologie. Standardní kvalita DVB-T odpovídá zhruba současnému analogovému vysílání. Pokud nedojde k snížení datového toku, např. z důvodu zařazení více programů do multiplexu kvůli úspoře nákladů. Standardní kvalita TV vysílání nebyla předpokládána pro obrazovky velkého formátu. Digitalizace standardního vysílání je prvým a nezbytným krokem na cestě k HDTV," uzavírá Dvořák.

popisekPŘEDSEDA ČTÚ ON-LINE
Pavla Dvořáka jste se ptali ZDE

Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ

Narodil se 11. července 1948 v Pelhřimově. Studoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, vystudoval Filosofickou fakultu UK v oboru sociologie (PhDr.) a v ČSAV získal vědeckou hodnost CSc.

Velkou část profesní kariéry strávil ve Federálním statistickém úřadu, kde se věnoval otázkám statistického zpracování dat a aplikacím informačních technologií. V devadesátých letech prošel zaměstnáními ve firmách v oblasti informačních technologií (např. APP, ICZ). V letech 1998-2002 působil jako poradce ministra vlády ČR.

Byl spoluautorem Státní informační politiky, podílel se na tvorbě zákonů v oblasti informačních společností. Od roku 2003 do 30. 4. 2005 pracoval jako poradce správních orgánů společnosti Český Telecom, a.s. Od 1. 5. 2005 byl ve funkci člena rady, 1. dubna 2006 byl jmenován do funkce předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové pozemní TV vysílání se zaseklo. Na jihu Čech se čeká na Německo

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

Český telekomunikační úřad počítá se spuštěním DVB-T2 vysílání z jihočeských vysílačů Kleť a Mařský vrch až na sklonku...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz