Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvořák: Digitální vysílání ve vysoké kvalitě zatím není na pořadu dne

  7:00aktualizováno  13:18
Dnešní on-line rozhovor vás čtenářů Technet.iDNES.cz s předsedou rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) se točil především kolem dostupnosti digitálního signálu v různých regionech. Pavel Dvořák se však nebál odpovídat ani na praktické dotazy.
Pavel Dvořák

Pavel Dvořák - Pavel Dvořák | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Digitální pozemní TV vysílání se zatím v Česku nerozbíhá, jak by si mnozí lidé představovali. ČTÚ tak může zatím na šíření digitalizace spolupracovat zatím jen s Českou televizí. Ta jediná totiž má platnou licenci pro digitální vysílání.

ČTÚ nemůže České televizi přímo nařizovat, kde digitální vysílání spustí, ale spolupracuje s ní. "Nyní ČTÚ spolupracuje s ČT na urychlení digitalizace i s využitím frekvencí ČT2," řekl v on-line rozhovoru Dvořák. A i jako příklad této spolupráce můžeme brát další dnešní odpověď: "ČT má zájem spustit digitální vysílání v ucelené oblasti Plzeň ještě v tomto roce."

"Bez uvolněných kmitočtů není prakticky prostor pro budování sítí pro šíření digitálního signálu. Jinak to samozřejmě je primárně otázka mimo kompetenci ČTÚ," říká Dvořák o největší brzdě digitalizace v Česku. A také ví, že násilná forma odebrání analogových kmitočtů by nebyla ideální. "ČTÚ preferuje dohodu zúčastněných subjektů. Přechod na digitální vysílání je celoevropský proces, je nevyhnutelný."

Důležité je také, aby měl kdo vysílat. To je v současné době, kdy byly Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělené licence soudně zrušené, problém.

Vysílání v MPEG2 a otázka HDTV

Předseda se také vyjádřil k formátu vysílání a k tomu, proč je zatím počítáno s MPEG2, a ne s pokročilejším MPEG4. "MPEG2 je doporučováno vzhledem k dostupnosti set-top-boxů na trhu a samozřejmě také s přihlédnutím k situaci Evropě. ČTÚ doporučuje s ohledem na diváky cenovou dostupnost set-top-boxů i tržní zralost technologie využítí MPEG2 pro přechod od analogového k digitálnímu vysílání."

Souvisí s tím i odpověď na dotaz po televizi ve vysokém rozlišení (HDTV). "Digitalizace vysílání se nyní soustřeďuje na realizaci přechodu od analogového vysílání k vysílání digitálnímu. Problematika HDTV přijde na pořad po ukončení tohoto přechodu, uvolnění analogových kmitočtů je prvým a nezbytným krokem k vysílání v HDTV," sdělil předseda ČTÚ.

Uvědomuje si však, že budoucnost je v HDTV. "HDTV však vyžaduje pokročilejší způsoby kódování a s tím spojené dražší technologie. Standardní kvalita DVB-T odpovídá zhruba současnému analogovému vysílání. Pokud nedojde k snížení datového toku, např. z důvodu zařazení více programů do multiplexu kvůli úspoře nákladů. Standardní kvalita TV vysílání nebyla předpokládána pro obrazovky velkého formátu. Digitalizace standardního vysílání je prvým a nezbytným krokem na cestě k HDTV," uzavírá Dvořák.

popisekPŘEDSEDA ČTÚ ON-LINE
Pavla Dvořáka jste se ptali ZDE

Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ

Narodil se 11. července 1948 v Pelhřimově. Studoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, vystudoval Filosofickou fakultu UK v oboru sociologie (PhDr.) a v ČSAV získal vědeckou hodnost CSc.

Velkou část profesní kariéry strávil ve Federálním statistickém úřadu, kde se věnoval otázkám statistického zpracování dat a aplikacím informačních technologií. V devadesátých letech prošel zaměstnáními ve firmách v oblasti informačních technologií (např. APP, ICZ). V letech 1998-2002 působil jako poradce ministra vlády ČR.

Byl spoluautorem Státní informační politiky, podílel se na tvorbě zákonů v oblasti informačních společností. Od roku 2003 do 30. 4. 2005 pracoval jako poradce správních orgánů společnosti Český Telecom, a.s. Od 1. 5. 2005 byl ve funkci člena rady, 1. dubna 2006 byl jmenován do funkce předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Nové pozemní digitální vysílání má mírné zpoždění

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

České radiokomunikace pomalu pokrývají území ČR signálem přicházejícího digitálního vysílání DVB-T2. V září však došlo...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

V novém pozemním televizním vysílání přibude téměř 20 vysílačů

Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

České Radiokomunikace plánují v následujících dvou měsících spustit čtyři vysílače svojí Přechodové sítě 12, Digital...

Porsche Panamera 4,0 4S...
Porsche Panamera 4,0 4S...

r.v. 2017, naj. 9 200 km, diesel
3 350 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz