Pavel Dvořák

Pavel Dvořák - Pavel Dvořák | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Dvořák: Digitální vysílání ve vysoké kvalitě zatím není na pořadu dne

  • 50
Dnešní on-line rozhovor vás čtenářů Technet.iDNES.cz s předsedou rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) se točil především kolem dostupnosti digitálního signálu v různých regionech. Pavel Dvořák se však nebál odpovídat ani na praktické dotazy.

Digitální pozemní TV vysílání se zatím v Česku nerozbíhá, jak by si mnozí lidé představovali. ČTÚ tak může zatím na šíření digitalizace spolupracovat zatím jen s Českou televizí. Ta jediná totiž má platnou licenci pro digitální vysílání.

ČTÚ nemůže České televizi přímo nařizovat, kde digitální vysílání spustí, ale spolupracuje s ní. "Nyní ČTÚ spolupracuje s ČT na urychlení digitalizace i s využitím frekvencí ČT2," řekl v on-line rozhovoru Dvořák. A i jako příklad této spolupráce můžeme brát další dnešní odpověď: "ČT má zájem spustit digitální vysílání v ucelené oblasti Plzeň ještě v tomto roce."

"Bez uvolněných kmitočtů není prakticky prostor pro budování sítí pro šíření digitálního signálu. Jinak to samozřejmě je primárně otázka mimo kompetenci ČTÚ," říká Dvořák o největší brzdě digitalizace v Česku. A také ví, že násilná forma odebrání analogových kmitočtů by nebyla ideální. "ČTÚ preferuje dohodu zúčastněných subjektů. Přechod na digitální vysílání je celoevropský proces, je nevyhnutelný."

Důležité je také, aby měl kdo vysílat. To je v současné době, kdy byly Radou pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělené licence soudně zrušené, problém.

Vysílání v MPEG2 a otázka HDTV

Předseda se také vyjádřil k formátu vysílání a k tomu, proč je zatím počítáno s MPEG2, a ne s pokročilejším MPEG4. "MPEG2 je doporučováno vzhledem k dostupnosti set-top-boxů na trhu a samozřejmě také s přihlédnutím k situaci Evropě. ČTÚ doporučuje s ohledem na diváky cenovou dostupnost set-top-boxů i tržní zralost technologie využítí MPEG2 pro přechod od analogového k digitálnímu vysílání."

Souvisí s tím i odpověď na dotaz po televizi ve vysokém rozlišení (HDTV). "Digitalizace vysílání se nyní soustřeďuje na realizaci přechodu od analogového vysílání k vysílání digitálnímu. Problematika HDTV přijde na pořad po ukončení tohoto přechodu, uvolnění analogových kmitočtů je prvým a nezbytným krokem k vysílání v HDTV," sdělil předseda ČTÚ.

Uvědomuje si však, že budoucnost je v HDTV. "HDTV však vyžaduje pokročilejší způsoby kódování a s tím spojené dražší technologie. Standardní kvalita DVB-T odpovídá zhruba současnému analogovému vysílání. Pokud nedojde k snížení datového toku, např. z důvodu zařazení více programů do multiplexu kvůli úspoře nákladů. Standardní kvalita TV vysílání nebyla předpokládána pro obrazovky velkého formátu. Digitalizace standardního vysílání je prvým a nezbytným krokem na cestě k HDTV," uzavírá Dvořák.

popisekPŘEDSEDA ČTÚ ON-LINE
Pavla Dvořáka jste se ptali ZDE

Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ

Narodil se 11. července 1948 v Pelhřimově. Studoval Matematicko-fyzikální fakultu UK, vystudoval Filosofickou fakultu UK v oboru sociologie (PhDr.) a v ČSAV získal vědeckou hodnost CSc.

Velkou část profesní kariéry strávil ve Federálním statistickém úřadu, kde se věnoval otázkám statistického zpracování dat a aplikacím informačních technologií. V devadesátých letech prošel zaměstnáními ve firmách v oblasti informačních technologií (např. APP, ICZ). V letech 1998-2002 působil jako poradce ministra vlády ČR.

Byl spoluautorem Státní informační politiky, podílel se na tvorbě zákonů v oblasti informačních společností. Od roku 2003 do 30. 4. 2005 pracoval jako poradce správních orgánů společnosti Český Telecom, a.s. Od 1. 5. 2005 byl ve funkci člena rady, 1. dubna 2006 byl jmenován do funkce předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu.