DXT Athlon Action

  5:00aktualizováno  5:00
Náš test počítačů nezadržitelně postupuje vpřed a tak tu máme dalšího odvážlivce, jenž se nebál naplno odkrýt své silné, ale i slabé stránky a ukázat světu, jak na tom doopravdy je. Zda v testu uspěl či nikoliv vám napoví následující recenze.

Skříň

Skříň na to zdálky nevypadá, ale jedná se o značkový model AOpen HQ45 v provedení Aquamarine. Je vybavena 250ti Wattovým zdrojem téhož výrobce. O kvalitách zdroje samozřejmě nemůže být pochyb a je v naprostém pořádku, že při výběru nebylo nic ponecháno náhodě.

Vzhled skříně je upřímně řečeno poněkud sporný. V redakci se někomu líbil, někomu ne. Faktem ale je, že čelo skříně tvoří mohutný plastový kryt, který svými okraji přesahuje boky skříně a vytváří tak dojem, že je mnohem širší než je tomu ve skutečnosti.dxt Osobitost vzhledu podtrhuje průhledný zelený plast křivolakých tvarů a zelené tlačítko připomínající siluetou rozjetou mandli. Pomineme-li čistě estetickou stránku věci, na kterou může mít každý člověk zcela jiný názor, pak po praktické stránce je skříň docela zdařilá. Čelní panel je, nebo se alespoň snaží být, ozdobný a to do slova a do písmene. Za zeleným krytem bohužel diody moc nevynikají a tlačítko "reset" se v zelené doslova ztrácí. Někdo by si tak snadno mohl myslet, že tam ani žádné není. Kvalita zpracování je dobrá i když odvětrávání patří k těm méně povedeným. Není zrovna předimenzované a jedná se spíše o dobrý průměr ve srovnání s konkurencí. Skříň je dostatečně hluboká a prostorná, ale zase ne natolik, aby s instalací případné třetí CD mechaniky nebo přenosného harddisku nebyli vzhledem k umístění motherboardu určité potíže.

Zpracování

Ač jsem to původně neměl v úmyslu, zvláštní odstavec je třeba věnovat tomu, jak byl počítač složen dohromady. A musím bohužel konstatovat, že se technik DXT vyřádil. Tak například audio kabel vedoucí od CD-ROM mechaniky protažený za základní deskou se jen tak nevidí. Ale budiž, dejme tomu, že ho chtěl někam schovat. Ovšem to co předvedl s datovým kabelem to je amatérismus nejhrubšího zrna. Možná by měl vědět, že pětinásobné! zlomení datového kabelu jemným vodičům dxt1uvnitř zrovna neprospívá, a že nacpat kabel mezi disketovou mechaniku a pevný disk zase neprospívá pevnému disku. (Protože se mu tím vytvoří tepelná izolace).

Komentář: Všeobecně platí, že je pořád lepší nechat kabely volně a vůbec nejlepší je kabely upravit pomocí svorek do svazků. Ale rozhodně není dobré kabely někam násilím pěchovat a zastrkávat. V přemíře snahy elegantně uspořádat vnitřek počítače se velice často stane, že je díky nějakému "spásnému nápadu" výsledný efekt žalostný.

Procesor

Jádrem systému byl v tomto případě zvolen procesor s mamutí silou. Athlon XP 1600+ se do multimediálního počítače hodí dokonale. V tomto případě je taktován na 1400Mhz (s 266MHz FSB). Jeho cena na trhu již není nikterak závratná. Procesor je vyroben 0.18 mikronovou technologií, jádro nese označení Palomino a dohromady ho tvoří 37,5 milionů tranzsitorů. Jedinými nevýhodami procesoru je absence instrukcí SSE2 a nadprůměrně vyzařované teplo, které vyžaduje kvalitní chlazení (a to nejlépe chlazení přímo doporučené výrobcem procesorů, v tomto případě AMD).

Komentář: Pokud se jedná o někým, ať už je to kdokoliv, doporučované chladiče, pak je třeba mít na paměti následující. Ne každý jednotlivý procesor "topí" stejně. Dva na první pohled stejné a stejně taktované kousky mohou za určitých podmínek vyzařovat rozdílné množství tepla. Pro bezproblémový chod počítače je tedy lepší vždy volit chladiče s určitou rezervou. Například, pokud budete mít procesor AMD taktovaný na 1200MHz, zvolte pro něj raději chladič dimenzovaný na 1400Mhz. Vyhnete se tak do budoucna nepříjemným problémům. AMD totiž na rozdíl od Intelu (alespoň prozatím) nenabízí procesory v tzv. BOX verzi a tak je jakékoliv označení na chladičích vlastně bez záruky.

Paměť

Paměť o velikosti 256 MB se dá považovat za dostatečně velkou na to, aby mohla být v multimediálním počítači. Zbývá dodat , že jsou u DXT použity paměti typu DDR PC 2100, které běží na frekvenci 133MHz. Jméno výrobce (KINGMAX) budí úctu a tak nepřekvapí, že paměti pohodlně zvládají agresivní časování.

Základní deska

Do sestavy DXT zvolilo základní desku GigaByte GA-7VTXH. Ta je postavena na čipové sadě od VIA Technologies a její konkrétní verzi KT266A. Lze jí osadit procesorem AMD 500 MHz a všemi rychlejšími, které jsou momentálně na trhu. Na desce se nachází 5 PCI slotů, je formátu ATX a je určena pro paměti typu DDR (DDR PC1600/DDR200 i PC2100/DDR266). Celková (teoretická) velikost operační paměti, pro které jsou dxturčeny 3 banky může být až 3GB. Módním trendům podlehly i návrháři této desky a tak je ještě navíc, jako bonus, implementována integrovaná síťová karta Realtek, zvuková karta s čipem Creative CT-5880 a nechybí u Gigabytu, dá se říct že již tradiční věci, jako Dual Bios s Easy Tune III.

Komentář: U počítače DXT se však se síťovou kartou jaksi nepočítá. Nainstalována sice je, ale "někdo" zapomněl odstranit na zadní straně skříně příslušný plechový kryt. Konektor byste díky tomu patrně hledali marně. Takže bohužel, jedinou pomocí v takovém případě je odstranění příslušné záslepky svépomocí. Snad je to proto, že v sestavě je ještě samostatný 56Kb/s modem. GA-7VTXH také nepatří mezi ty nejrychlejší základní desky s paměťmi DDR a tak jsou její výsledky v testech v porovnání s ostatními deskami stejné kategorie spíše průměrné. Na druhou stranu její cena není nikterak přemrštěná a tak může být dobrou volbou pro ty, kteří hledají kompromis mezi výbavou, kvalitou, rychlostí a cenou.

Pevný disk

Pevný disk Western Digital Caviar 200BB o velikosti 20 GB se kromě rychlosti jakou se otáčejí jeho plotna, tj. 7200ot/min může pochlubit technologií Data LifeGuard, která by měla spolehlivě ochránit data a být přitom rychlejší než klasický S.M.A.R.T. Velikost cache je v daném případě 2MB a přístupová doba je na úrovni, na kterou si mnoho uživatelů u těchto disků již zvyklo. Disk samozřejmě zvládá ATA/100 s teoretickou propustností 100MB/s.

Klávesnice

Klávesnice Turbo Media v sestavě je opravdu špatná. Jedná se o keyboard který si doslova se zákazníkem pohrává a nabízí mu svým vzhledem něco, co reálně nesplňuje. V tomto případě neváhám přirovnat takovýto výrobek k dětským hodinkám, kde je místo ciferníku s ručičkami rozesmáté sluníčko. Samostatná recenze je zde na Technetu.

Komentář: Většina zákazníků přichází do obchodu s tím, že chce "klávesnici". Příliš se nezajímá o to co kupuje v domění, že mezi jednotlivými klávesnicemi není velký rozdíl. A i kdyby snad náhodou byl, proč by měli za takovou nicotnou věc, jakou je klávesnice, platit 1000 a více korun? To je však mylná úvaha. Existují levné a přitom kvalitní klávesnice. Najít je mezi hromadou braku sice není jednoduché, ale jde to. Kdyby si tuto práci dávali prodejci a nabízeli prověřené zboží, nemusel by na zákazníkově neinformovanosti vydělávat kdejaký filuta z druhého konce planety.

Grafická karta

Innovision Tornado 3D GeForce 2 GTS patří mezi vůbec nejrychlejší GeForce 2 karty ve své kategorii. Překvapí i docela slušnou (na nVidia poměry) kvalitou obrazu. Je osazena 6ns pamětmi Infineon (nebo Hyundai) o celkové velikosti 64MB, což dává dobrý předpoklad k využití například ve hrách s vyšším rozlišením jak 1024x768 bodů.

Monitor

Testovaný monitor měl nepatrně rozhozenou geometrii obrazu, horší konvergenci kolem středu, slabou světlost, kontrast i ostrost, avšak normální moiré a dobrou stabilitu obrazu.

Testy

Testy jsou u této sestavy zajímavé především z toho hlediska, že se jedná o papírově velice silný počítač, který by svými výkony mohl uspokojit i velmi náročného uživatele.

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 104.2 107

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 141.1

151.4

Oproti GeForce 3 kartám je výkon GeForce 2 v 32bitových barvách slabší, ale zase né natolik, aby to výrazně ovlivnilo celkově dobré výsledky. Athlon XP zcela využije potenciál Fill Rate grafické karty a tak by možná neškodilo poohlédnout se po GeForce 2 Ultra verzi Tornada.

MadOnion 3DMark 2001

MadOnion 3D Mark 2001, Hardware T&L

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
1024 x 768 16 16 16 5052
1024 x 768 32 32 24 3767

V 3DMarku dosahuje sestava docela slušné výsledky, ale neodpustím si poznámku, že má na víc. Kdo ví, možná by to chtělo dát si trochu práci s vyladěním.

dxt1Stabilita

Ani u tohoto počítače nebyla stabilita stoprocentní. Bohužel se nepodařilo zjistit, která součást se na tom podílela nejvíce a způsobila tak klasický pád systému (viz obrázek). Je také dost dobře možné, že se jednalo o problém operačního systému, v daném případě Windows 98.

Hodnocení

Papírově velice silný počítač pro náročné uživatele jdoucí s dobou, avšak s drobnými dílčími nedostatky.

  Vzhled Kvalita Design Parametry Velikost obrazovky Výkon Rozšiřitelnost Funkce BIOS Rychlost Celkem Maximálně možných
Skříň 4 7 7               18 30
Monitor   7   6 7     6     26 40
Základní deska   8       8 7 8 7   38 50
Chlazení   7       7         14 20
Procesor           90         90 100
Grafická karta           80         80 100
Paměť       10           9 19 20
Zvuk   5   6             11 20
Repro   6                 6 10
CD/DVD   6               8 14 20
CD/RW   0               0 0 10
HDD   6   7           6 19 30
Klávesnice   1 1               2 20
Myš   5                 5 10
Software   6                 6 10
Special   0                 0 10
                         
Hodnocení                     348 520

Vysvětlivky: Čím větší počet bodů tím lepší, 5 = Standardní, 1 = Nedostatečný, 10 = Vynikající

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Elektrický polohovatelný stůl Stell SOS 3000

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend...

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Nedávno měli poslanci v dolní sněmovně britského parlamentu návštěvu. Robotka Pepper odpovídala na jejich otázky a...

Najdete na iDNES.cz