E-mail pomohl zachránit život

aktualizováno 
Pomozte nemocnému chlapci, jeho život je ve vašich rukou. Takových e-mailů chodí několik týdně. Nepřečtené končí v koši. Některé však mohou být pravdivé a dokonce zachránit život. Jako dvanáctiletému Michalovi.

V e-mailové poště mnoha lidí po celé republice se objevil a stále zřejmě objevuje e-mail, který obsahuje žádost o záchranu života dvanáctiletého chlapce jménem Míša. Pisatelka upozorňuje na to, že chlapec onemocněl leukemií a leží v motolské nemocnici, kde čeká na dárce krve, který má skupinu B Rh+.

Pravost a důvěryhodnost zprávy v e-mailu potvrzuje hlavně vyjádření primáře dětské hematologie a onkologie motolské nemocnice Vladimíra Komrsky, které e-mail obsahuje.

Na zprávu reagovalo několik desítek lidí z celé země a ozvali se i potenciální dárci ze Slovenska a jedna žena z Dánska. Až tam se zpráva o potřebě pomoci dostala.

„Takový ohlas jsme nečekali. Téměř okamžitě po zveřejnění žádosti se lidé začali ozývat a ozývají se stále,“ řekl primář Vladimír Komrska. V současné době se i díky „internetovým dárcům“ chlapec z infekce, která komplikovala léčbu leukemie, dostal. Nemocnice již dárce nepotřebuje, má jich totiž dost.

„Bohužel už musíme každého, kdo nám ohledně této žádosti zavolá, odmítnout. Udělali jsme si svůj registr dárců, kterým se můžeme ozvat, pokud k nějakým dalším komplikacím opět dojde,“ vysvětlil primář.

Dodal, že nemůže bohužel jejich další pomoc vyloučit. Je totiž možné, že se infekce po dalších chemoterapiích nebo transplantaci kostní dřeně, kterou zanedlouho nemocný Michal podstoupí, opět vrátí.

K rozeslání prosby elektronickou formou se rozhodla známá matky nemocného chlapce. „Nejdříve jsem samozřejmě zkoušela rodinu, známé a jejich známé. Když už jsme nevěděli co a jak, objevila se prosba o pomoc na internetu,“ vysvětlila matka nemocného chlapce. Od té doby se hlásilo velké množství lidí.

Ti volali do motolské nemocnice, psali e-maily a zjišťovali, zda je pravdivý a jestli mohou pomoci.

„Je to neuvěřitelné. Internet je velká čarodějka. Bohužel nám ale přidělal trochu i práci a vyřizování,“ dodala chlapcova matka.

Redakce komentuje:

Potíž podobných e-mailů je, že se většinou jedná o falešné zprávy tzv. hoaxy, které se na internetu mohou neustále kolovat. Ještě dnes se například můžete setkat také s žádostí o dárcovství krve pro konkrétní osobu, avšak zmíněný e-mail se objevil již před čtyřmi roky a neustále je v oběhu.

I to je důvod proč většina uživatelů podobné zprávy maže a nevěnuje jim další pozornost. Pokud vás však podobná žádost oslovila a nevyplývá z ní jednoznačně, že se jedná o reálnou prosbu či na druhou stranu hoax, podívejte se stránky hoax.cz. Zde naleznete průběžně aktualizovaný seznam, z něhož lze zjistit, zda je daný e-mail falešnou zprávou nebo ne.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Apple koupil firmu, jejíž program má umět najít budoucí popovou hvězdu

Firma Asaii pomocí umělé inteligence vyhledává hudební talenty.

Firma Asaii vyvinula software, který umožní vyhledávat a sledovat potenciálně úspěšné interprety. Nyní ji koupila firma...

Google zavře svou sociální síť, zatajil chybu ohrožující uživatele

Svou stránku na Google Plus má pochopitelně i Google

Společnost Google se rozhodla, že uzavře pro běžné uživatele svou sociální síť Google+. Důvodem jsou vysoké náklady na...

YouTube postihl dočasný výpadek, nefungoval ani v Česku

YouTube výpadek (ilustrační montáž)

Největší videoserver na světě a druhý nejnavštěvovanější server světa byl v noci na středu dlouho nedostupný. Výpadek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz