Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci z CERNu vyvíjejí ProtonMail. Zprávy z něj nepůjde šmírovat

  10:00aktualizováno  10:00
Zejména v poslední době je bezpečnost soukromých dat a zpráv na prvním místě nejen pro řadu institucí. Špehování konverzací soukromými i vládními agenturami už nepatří jen do filmů o špionech. ProtonMail v této situaci představuje naději pro bezpečnou poštu.

ProtonMail nabízí zdarma bezpečnou e-mailovou službu. | foto: ProtonMailTechnet.cz

Skupina softwarových vývojářů a vědců z výzkumného střediska CERN ve švýcarské Ženevě pracuje na bezpečném e-mailovém systému. ProtonMail by měl být v základní verzi zdarma pro všechny uživatele. Hlavním tahákem služby je šifrování zpráv, které probíhá už před přijetím zprávy na server. Poptávku po takovémto systému zvýšil i konec služby Lavabit, o kterém jsme psali dříve.

„Zvládli jsme první krok a vytvořili architekturu s nulovým přístupem. To znamená, že ani my si nemůžeme přečíst žádné zprávy na našem serveru. Tím plníme jeden z našich cílů, tedy vytvořit systém, ve kterém nemusíte věřit ani nám, jakožto jeho správcům,“ vysvětlil pro server Techcrunch jeden ze zakladatelů služby Andy Yen.

Interface služby ProtonMail

V základu nabízí ProtonMail 100 MB místa.

ProtonMail už na serveru Indiegogo získal za minulý měsíc od zájemců přes 400 tisíc dolarů, což je čtyřikrát tolik, kolik bylo původně k vývoji potřeba. Za tyto peníze už nyní dokáže zvýšit úložný prostor pro vaše zprávy a také registrovat vlastní e-mailové domény. V plánu jsou i mobilní aplikace pro Android a iOS.

Proč zrovna Švýcarsko?

Pro sídlo služby si vývojáři vybrali Švýcarsko zcela záměrně. Zaprvé proto, že tento stát se nachází zcela mimo pravomoci Evropské Unie a Spojených států. Některé předpisy Spojených států týkající se sledování soukromých zpráv mají totiž svoje protějšky i v zemích Evropské unie. Například v Německu se vám podle tvůrců dostane ještě méně ochrany soukromých dat než v USA.

Švýcarsko má ovšem zcela vlastní právní předpisy ohledně soukromí dat. V zemích EU a USA jsou možné případy, kdy vám příslušné orgány nemusí dát vědět, že jste vyšetřováni či sledováni. Ale ve Švýcarsku mají žalobci povinnost upozornit cíl sledování co nejdříve a dotyčný má možnost odvolat se k soudu.

Interface služby ProtonMail

Interface služby ProtonMail je jednoduchý a přehledný.

Téměř každá země na světě má určitý soubor zákonů ohledně zachycování elektronické komunikace. Ve Švýcarsku se však tyto zákony vztahují pouze na poskytovatele internetového připojení. ProtonMail, jakožto pouze poskytovatel internetové aplikace, však do této kategorie nespadá. Ani s pomocí švýcarských zákonů tedy není možné najít způsob, jak obejít bezpečnostní pravidla této služby.

I kdyby byli vlastnící ProtonMailu jakkoliv jinak nuceni obrátit se proti vlastním uživatelům, nebude to nic platné. Klíče k dešifrování zpráv totiž nemají k dispozici ani oni. Uživatelská data tak budou v každém případě plně chráněna.

V jednu chvíli projektu nevěřil ani PayPal

Na začátku července se vývojáři museli potýkat s velkým problémem. Jejich PayPal účet, kam směřovaly všechny příspěvky na financování projektu, byl neočekávaně uzavřen. Správcům této platební služby se totiž nezdála legálnost projektu ProtonMail a žádali jeho „vládní schválení“. Ve chvíli zmrazení účtu na něm bylo 270 tisíc dolarů a vládla nejistota, zda se jednání pohnou tím správným směrem.

Ani samotní majitelé ProtonMailu si nebyli jisti, kterou vládu má vlastně PayPal na mysli. „Dokonce i čtvrtý dodatek ústavy Spojených států zajišťuje bezpečí osob a jejich majetku proti bezdůvodnému prohledávání a zadržování,“ znělo oficiální vyjádření ProtonMailu.

Interface služby ProtonMail

Volnou registraci do účtů je možné očekávat v průběhu července a srpna.

O několik hodin později už bylo naštěstí opět možné účet používat. PayPal uvedl jako důvod „technické problémy v důsledku změn pravidel ohledně crowdfundingových projektů“ a omluvil se za způsobené nepříjemnosti.

Přednostní prodej účtů a přístup ke službě

Projekt se nachází ve stavu otevřené betaverze a v současnosti probíhá prodej přístupu do bety přes server Indiegogo. Okamžitý přístup ke službě, respektive zřízení schránky do pěti dnů, stojí v tuto chvíli 37 dolarů a je omezen na prvních 2 500 zájemců. Za 149 dolarů dostanete na rok službu ProtonMail+, která přidává navrch další 1GB úložného prostoru. Základní účet má k dispozici 100 MB.

Pokud službě přispějete 17 dolarů, bude váš účet vytvořen přednostně do týdne po skončení Indiegogo kampaně. Zbytek čekajících registrací bezplatných účtů bude vyřízeno poté, co vývojáři navýší kapacity serverů a vyřídí ostatní přednostní požadavky.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

NÁVOD: Kdo má přístup k vašemu Facebooku? Zalepte si díry v soukromí

Nastavte, kdo má na Facebooku přístup k vašim informacím

Budete asi překvapeni, kolika aplikacím, firmám a lidem jste v minulosti povolili přístup ke svým datům. Vzhledem k...

Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a...

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz