Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci z CERNu vyvíjejí ProtonMail. Zprávy z něj nepůjde šmírovat

  10:00aktualizováno  10:00
Zejména v poslední době je bezpečnost soukromých dat a zpráv na prvním místě nejen pro řadu institucí. Špehování konverzací soukromými i vládními agenturami už nepatří jen do filmů o špionech. ProtonMail v této situaci představuje naději pro bezpečnou poštu.

ProtonMail nabízí zdarma bezpečnou e-mailovou službu. | foto: ProtonMailTechnet.cz

Skupina softwarových vývojářů a vědců z výzkumného střediska CERN ve švýcarské Ženevě pracuje na bezpečném e-mailovém systému. ProtonMail by měl být v základní verzi zdarma pro všechny uživatele. Hlavním tahákem služby je šifrování zpráv, které probíhá už před přijetím zprávy na server. Poptávku po takovémto systému zvýšil i konec služby Lavabit, o kterém jsme psali dříve.

„Zvládli jsme první krok a vytvořili architekturu s nulovým přístupem. To znamená, že ani my si nemůžeme přečíst žádné zprávy na našem serveru. Tím plníme jeden z našich cílů, tedy vytvořit systém, ve kterém nemusíte věřit ani nám, jakožto jeho správcům,“ vysvětlil pro server Techcrunch jeden ze zakladatelů služby Andy Yen.

Interface služby ProtonMail

V základu nabízí ProtonMail 100 MB místa.

ProtonMail už na serveru Indiegogo získal za minulý měsíc od zájemců přes 400 tisíc dolarů, což je čtyřikrát tolik, kolik bylo původně k vývoji potřeba. Za tyto peníze už nyní dokáže zvýšit úložný prostor pro vaše zprávy a také registrovat vlastní e-mailové domény. V plánu jsou i mobilní aplikace pro Android a iOS.

Proč zrovna Švýcarsko?

Pro sídlo služby si vývojáři vybrali Švýcarsko zcela záměrně. Zaprvé proto, že tento stát se nachází zcela mimo pravomoci Evropské Unie a Spojených států. Některé předpisy Spojených států týkající se sledování soukromých zpráv mají totiž svoje protějšky i v zemích Evropské unie. Například v Německu se vám podle tvůrců dostane ještě méně ochrany soukromých dat než v USA.

Švýcarsko má ovšem zcela vlastní právní předpisy ohledně soukromí dat. V zemích EU a USA jsou možné případy, kdy vám příslušné orgány nemusí dát vědět, že jste vyšetřováni či sledováni. Ale ve Švýcarsku mají žalobci povinnost upozornit cíl sledování co nejdříve a dotyčný má možnost odvolat se k soudu.

Interface služby ProtonMail

Interface služby ProtonMail je jednoduchý a přehledný.

Téměř každá země na světě má určitý soubor zákonů ohledně zachycování elektronické komunikace. Ve Švýcarsku se však tyto zákony vztahují pouze na poskytovatele internetového připojení. ProtonMail, jakožto pouze poskytovatel internetové aplikace, však do této kategorie nespadá. Ani s pomocí švýcarských zákonů tedy není možné najít způsob, jak obejít bezpečnostní pravidla této služby.

I kdyby byli vlastnící ProtonMailu jakkoliv jinak nuceni obrátit se proti vlastním uživatelům, nebude to nic platné. Klíče k dešifrování zpráv totiž nemají k dispozici ani oni. Uživatelská data tak budou v každém případě plně chráněna.

V jednu chvíli projektu nevěřil ani PayPal

Na začátku července se vývojáři museli potýkat s velkým problémem. Jejich PayPal účet, kam směřovaly všechny příspěvky na financování projektu, byl neočekávaně uzavřen. Správcům této platební služby se totiž nezdála legálnost projektu ProtonMail a žádali jeho „vládní schválení“. Ve chvíli zmrazení účtu na něm bylo 270 tisíc dolarů a vládla nejistota, zda se jednání pohnou tím správným směrem.

Ani samotní majitelé ProtonMailu si nebyli jisti, kterou vládu má vlastně PayPal na mysli. „Dokonce i čtvrtý dodatek ústavy Spojených států zajišťuje bezpečí osob a jejich majetku proti bezdůvodnému prohledávání a zadržování,“ znělo oficiální vyjádření ProtonMailu.

Interface služby ProtonMail

Volnou registraci do účtů je možné očekávat v průběhu července a srpna.

O několik hodin později už bylo naštěstí opět možné účet používat. PayPal uvedl jako důvod „technické problémy v důsledku změn pravidel ohledně crowdfundingových projektů“ a omluvil se za způsobené nepříjemnosti.

Přednostní prodej účtů a přístup ke službě

Projekt se nachází ve stavu otevřené betaverze a v současnosti probíhá prodej přístupu do bety přes server Indiegogo. Okamžitý přístup ke službě, respektive zřízení schránky do pěti dnů, stojí v tuto chvíli 37 dolarů a je omezen na prvních 2 500 zájemců. Za 149 dolarů dostanete na rok službu ProtonMail+, která přidává navrch další 1GB úložného prostoru. Základní účet má k dispozici 100 MB.

Pokud službě přispějete 17 dolarů, bude váš účet vytvořen přednostně do týdne po skončení Indiegogo kampaně. Zbytek čekajících registrací bezplatných účtů bude vyřízeno poté, co vývojáři navýší kapacity serverů a vyřídí ostatní přednostní požadavky.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz