E2 Cult: Kovový MP3 přehrávač, kompletně v češtině

aktualizováno 
Přehrávač Emgeton E2 Cult si nás získal kvalitním provedením a komplexní výbavou. Jeho menu je kompletně v češtině a podporuje dokonce i oháčkované a očárkovaná ID3 tagy. Navíc nestojí nic navíc. I proto získal prestižní ocenění Tip iDNES.

Značka Emgeton je v e-shopech s MP3 přehrávači zastoupena více než početně. Mezi její povedené kousky patří například, svého času nejmenší harddiskový minijukebox Mpeye HTS 200, jehož recenzi na Technetu naleznete zde nebo barevný iOps X5 – recenze zde.

Na konci letpšního léta se rodinka Emgetonu rozrostla o další flashový přehrávač s názvem E2 Cult. Čím je zvláštní? Kromě sebevědomého názvu a kvalitního kovového provedení, které jsou vidět na první pohled, je to především kompletní podpora češtiny jak v ID3 tazích, tak v Menu. Emgetonu také nechybí žádná z obvyklých standardních funkcí (diktafon, FM tuner s nahráváním, linkový vstup, prohlížení TXT souborů). Napájení obstarává jedna mikrotužková baterie což bude velké části uživatelů jistě vyhovovat a neméně velké naopak vadit. Podstatný je fakt, že E2 Cult se svojí cenou řadí spíše do kategorie low-endu, zatímco výbavou a provedením se hrdě hlásí ke střední třídě.

 

Testovali jsme přehrávač s kapacitou paměti 1 GB.

Čeština přímo z krabice

Emgeton umí česky hned jak ho vybalíte z krabice. Uvítací animace vás pozve na české stránky dovozce a celé Menu je kompletně počeštěno. Zde musíme podotknout, že překlad se opravdu povedl. Tápat nebudete. Bezchybně je provedena i podpora českých ID3 tagů. Na trhu není mnoho přehrávačů, které si poradí s háčky a čárkami.

 

Menu stejně jako ID3 tagy v češtině nabízí pouze harddiskový iRiver H10 (recenze na na Technetu zde) z flashových přehrávačů však žádný. Diakritiku v názvech zvládá MPIO FG 100 (recenze na Technetu zde), cmtech S650 (jeho duel s přehrávačem Safa naleznete na Technetu zde), všechny dosavadní irivery a některé modely iAudio se speciálním firmwarem (ke stažení v diskusním fóru zde).

  

Ovládání: Jednoduché a intuitivní

Většinu funkcí aktivujete čtyřsměrným joystickem. Jeho dlouhým stiskem vyvoláte technické Menu, krátký stisk zobrazí stromovou strukturu adresářů a oblíbené skladby. Jednotlivá menu a adresářová struktura se logicky rozbalují nebo naopak zavírají při natočení joysticku vlevo nebo vpravo.

Tlačítko Mode, umístěné spolu s Play a Stop na horní hraně přístroje, aktivuje veškeré funkce přehrávače – MP3 playback, FM tuner, Diktafon, Linkový vstup. Na vývoji Cultu se výrazně podílel tuzemský výhradní dovozce. Celý systém ovládání byl koncipován tak, že je podobný tomu, který používají přehrávače značky iAudio. Na škodu to rozhodně není. V Emgetonu nezabloudíte.

Co je potřeba Cultu vytknout je jeho relativní pomalost. Zatímco při procházení menu je odezva přehrávače na pohyb joysticku okamžitá, při listování stromovou strukturou alb si budete muset občas chvilku počkat. Ověřili jsme si však, že při obvyklém používání tuto negativní vlastnost ani neodhalíte.

 

Funkce: Bez větších výhrad

Zvukový projev jsme jako tradičně hodnotili se sluchátky Koss Porta Pro a neshledali jsme závažnějších nedostatků. Stručně řečeno Emgeton E2 Cult nabízí velmi slušný nadprůměr. Přiložená sluchátka navíc také nejsou k zahození. Dovozce uvádí, že se jedná o OEM verzi značkových pecek Senheiser MX350. Co se týče zvukových úprav, k dispozici jsou přednastavené i jedna libovolně upravitelná ekvalizační křivka. Někoho zaujmou i efekty WOW a SRS, my vám však jejich používání doporučit nemůžeme.  

Proč ho koupit?
Přehrávač je kompletně v češtině včetně ID3 tagů, Menu a textů v TXT.
Proč ho nekoupit?
Pomalá reakce na pohyb joysticku při listování obsahem přehrávače 
Kdy?
Již v prodeji
Za kolik?
4 690 Kč za 1 GB, 3390 Kč za 512 MB

FM tuner nabízí 50! pamětí pro uložení naladěných stanic. Vzhledem k tomu, že v ČR vysílají asi tři poslouchatelná rádia je to mnoho, ale to nic nemnění na faktu, že se jedná o vychytávku více než příjemnou. Většina přehrávačů totiž nabízí maximálně 20 pozic. Vyhledávat stanice můžete ručně nebo pomocí spolehlivého autoscanu. Kvalitu a způsob nahrávky lze měnit v rozmezí bitrate 32 kbps při ADPCM až 128 kbps při komprimaci do MP3. Záznam je srovnatelný s poslechem dobře naladěného rádia.

Bohužel linkový vstup, při stejných volitelných parametrech, již tak spolehlivý není. Chybí zde možnost automaticky rozsekat nahrávku na jednotlivé písničky, což ale v této cenové kategorii nelze brát jako výraznou výtku. Zamrzel nás však mírný šum, který je na záznamu patrný i při nejvyšším bitrate (128 kbps). Diktafon je spolehlivý a záznam relativně čistý.

Na čtyřřádkovém displeji (CSTN, 128 x 64 obr. bodů, 2,7 x 1,4 cm) si můžete kromě informací o přehrávané skladbě z ID3 tagu a animovaného loga prohlížet i texty ve formátu TXT. Ani zde pochopitelně nechybí podpora češtiny. Podsvícení displeje lze navíc libovolně měnit mixováním RGB (červená – zelená – modrá) barev.

Vlastnosti přehrávače je možné i nadále zdokonalovat díky upgradovatelnému firmware, který je ke stažení na stránkách dovozce – zde.

Provedení: Kov

Přehrávač se zatím prodává ve dvou barevných provedení. Černá barva označuje 1 GB paměti, světle modrá metalíza značí 512 MB. V nejbližší době by však měli být k dostání i další barvy a navíc i výměnné kryty, podobně jako u mobilů. Dílenské provedení Cultu je opravdu luxusní a všichni z naší redakce, kteří si Emgeton vyzkoušeli jej pochvalovali. Výjimkou je krytka mikrotužkové (AAA) baterie, která svou vrklavostí mnoho důvěry nebudí. Na druhou stranu je nutné poznamenat, že i ostatní výrobci a to i dražších přehrávačů, používají totožné řešení.

 

Koupit či nekoupit

E2 Cult je výborný MP3 přehrávač, který vás výbavou nezklame, provedením nadchne a cenou nezruinuje.


Přehrávač Emgeton E2 Cult získává prestižní ocenění TIP iDNES.  

 

Technická specifikace:

  • Přehraje formáty: MP3 (8 – 392 kbps, včteně VBR), WMA (5 – 192 kbps), ADPCM
  • Displej: CSTN, 128 x 64 obr. bodů, 2,7 x 1,4 cm, různobarevné podsvícení
  • Napájení: 1x AAA baterie
  • Výdrž baterie: změřili jsme 15 hodin (výrobce uvádí 18 hodin)
  • USB 2.0
  • Rozměry: 70 x 31 x 16 mm
  • Hmotnost: 33 g (bez baterie)

    
 

Galerie displejů:

     
 Nejčtenější

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Best Buy prodal omylem zařízení od Googlu, které firma ještě neuvedla

Logo společnosti Google

Obchodní řetězec omylem zákazníkovi prodal zařízení, které má Google uvést až příští týden.

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz