Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Earjam IMP v.1.0 - Earjam Internet Music Player

  0:30aktualizováno  0:30
Přehrávač Earjam IMP dospěl k finální verzi. Dokáže přehrávat celou řadu internetových formátů audio i video souborů. Nejedná se však o pouhý přehrávač. Program umí soubory ukládat do přenosných hardwarových zařízení, či je přímo vypalovat na zvukové CD.
Firma Earjam.com byla založena v roce 1999 s cílem poskytovat internetový hudební software a služby v oblasti hudby online. S touto činností je úzce spojen vývoj přehrávače IMP, který právě dospěl k finální verzi. Přehrávač dokáže přehrávat celou řadu internetových formátů audio i video souborů. Ukádá soubory do přenosných hardwarových zařízení, či je přímo vypaluje na zvuková CD. Software umožňuje spojení s poskytovateli multimédií na Internetu.

Zejména majitelé počítačů, které se připojují na Internet přes telefonní linku, je třeba upozornit na délku instalačního souboru. Program je na přehrávač opravdovým cvalíkem a jeho stahování by na běžném modemovém připojení trvalo víc než hodinu. Pokud se rozhodnete program nainstalovat, můžete si vybrat mezi instalací plnou a úspornou, při níž jsou pominuty některé komponenty. V jejím rámci si můžete také nainstalovat RioPort Media Device Manager. Pod tímto složitým názvem se skrývá software pro exportování digitalizované hudby do přenosných MP3 přehrávačů RIO. Program patří k těm, které znepříjemňují život a vyžadují před spuštěním nejprve restart systému.

Na první pohled přehrávač upoutá svým futuristickým zjevem. Pro první seznámení s programem slouží zvuková prezentace uložená v komprimovaných MP3 souborech. Ovládání není složité, ale trvá chvíli než se zorientujete ve významech jednotlivých ikon. Přehrávač zvládá všechny obvyklé formáty ukládání zvuku a videa i internetového streamingu (MP3, Real Audio, Windows Media, Audio CD). Přehrávání videa v oválném okně není zrovna nepraktičtější, protože neuvidíte značnou část obrazu. Všechny soubory je možné sestavovat do playlistů. Program umožňuje doprovázet hudbu vizualizačními efekty, jež se zobrazují také v oválném okně přehrávače. Počítá i s další dnes samozřejmou možností měnit vzhled uživatelského rozhraní pomocí skinů. Skiny a vizuální efekty si budete moci stáhnou přímo ze stránek earjam.com, ale zatím byste je tam hledali marně.

Poněkud zavádějící je označení nabídky Burn (vypal). Kromě vypalování CD se pod ní také skrývá ukládání souborů na pevný disk a ukládání na Internet. Díky spolupráci Earjam.com se serverem Myplay.com si může uživatel přímo z programu zkopírovat nahrávky na tento hudební server., který nabízí zdarma pro zvuková dataprostor až 3 GB. Poslední možností, jíž tato nabídka poskytuje, je přenos souborů do hardwarových přehrávačů. Pod "vypalováním na pevný disk" musíte rozumět kódování a dekódování do formátů MP3, WMA a WAV. Kvalita kódování do MP3 je ve freewarové verzi omezena.

Součástí programu je Jukebox, který můžete spustit samostatně. Je to manažer multimediálních souborů, s jehož pomocí máte okamžitý přísup k všem skladbám. Můžete je nechat setřídit podle kategorií a vytvářet vlastní playlisty. Co tento organizátor MP3 souborů odlišuje od ostatních programů stejného zaměření je integrace s Průzkumníkem ve Windows. Jukebox se nechová jako samostatný program, ale jako jedna ze systémových složek v Průzkumníku, jako jsou tiskárny či kontrolní panel

Program vcelku plní to, co se od něj očekává. Jako stále se rozšiřující řada univerzálních programů pro přehrávání a zpracování multimediálních souborů nabízí všechny potřebné funkce. Ocenění možností pro automatické vyhledávání hudebního obsahu na Internetu závisí na potřebách i zvyklostech jednotlivých uživatelů. Prvidelné uživatele Napsteru asi nenadchne. Programu je nutné vytknout značnou hardwarovou náročnost, díky níž některé funkce pracují velmi pomalu (zejména vizualizační efekty).

Kromě základní freewarové verze můžete za poplatek 29 dolarů získat tzv. Deluxe Edition s dalšími rozšířeními. Výhodami této verze jsou:

  • vícepásmový grafický ekvalizér,
  • speciální zvukové efekty jako je 3D Sound, které vylepšují prostorový vjem a vlastnosti nahrávky uložené v komprimovaných souborech,
  • simulace akustiky určitých prostředí,
  • neomezená vysoká kvalita MP3 kódování.

Jak můžete z výčtu rozšířených funkcí sami posoudit, jedná se vesměs o možnosti, které dnes nabízí více programů a mnohé z nich zdarma. Vydávat peníze za Deluxe verzi se jeví jako opravdový luxus.

Výrobce: Earjam.com, Inc.
Website: http://earjam.com/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://earjam.com/ (12.8 MB)
Cena: freeware, verze Deluxe $29

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Tipy a triky pro Windows 10: představuje se lepší Start menu

Tipy a triky pro Windows 10

Personifikace vládne světu. I proto Microsoft nově umožňuje uživatelům ještě více osobního nastavení systému. Podívejte...

Najdete na iDNES.cz