Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Earjam IMP v.1.0 - Earjam Internet Music Player

  0:30aktualizováno  0:30
Přehrávač Earjam IMP dospěl k finální verzi. Dokáže přehrávat celou řadu internetových formátů audio i video souborů. Nejedná se však o pouhý přehrávač. Program umí soubory ukládat do přenosných hardwarových zařízení, či je přímo vypalovat na zvukové CD.
Firma Earjam.com byla založena v roce 1999 s cílem poskytovat internetový hudební software a služby v oblasti hudby online. S touto činností je úzce spojen vývoj přehrávače IMP, který právě dospěl k finální verzi. Přehrávač dokáže přehrávat celou řadu internetových formátů audio i video souborů. Ukádá soubory do přenosných hardwarových zařízení, či je přímo vypaluje na zvuková CD. Software umožňuje spojení s poskytovateli multimédií na Internetu.

Zejména majitelé počítačů, které se připojují na Internet přes telefonní linku, je třeba upozornit na délku instalačního souboru. Program je na přehrávač opravdovým cvalíkem a jeho stahování by na běžném modemovém připojení trvalo víc než hodinu. Pokud se rozhodnete program nainstalovat, můžete si vybrat mezi instalací plnou a úspornou, při níž jsou pominuty některé komponenty. V jejím rámci si můžete také nainstalovat RioPort Media Device Manager. Pod tímto složitým názvem se skrývá software pro exportování digitalizované hudby do přenosných MP3 přehrávačů RIO. Program patří k těm, které znepříjemňují život a vyžadují před spuštěním nejprve restart systému.

Na první pohled přehrávač upoutá svým futuristickým zjevem. Pro první seznámení s programem slouží zvuková prezentace uložená v komprimovaných MP3 souborech. Ovládání není složité, ale trvá chvíli než se zorientujete ve významech jednotlivých ikon. Přehrávač zvládá všechny obvyklé formáty ukládání zvuku a videa i internetového streamingu (MP3, Real Audio, Windows Media, Audio CD). Přehrávání videa v oválném okně není zrovna nepraktičtější, protože neuvidíte značnou část obrazu. Všechny soubory je možné sestavovat do playlistů. Program umožňuje doprovázet hudbu vizualizačními efekty, jež se zobrazují také v oválném okně přehrávače. Počítá i s další dnes samozřejmou možností měnit vzhled uživatelského rozhraní pomocí skinů. Skiny a vizuální efekty si budete moci stáhnou přímo ze stránek earjam.com, ale zatím byste je tam hledali marně.

Poněkud zavádějící je označení nabídky Burn (vypal). Kromě vypalování CD se pod ní také skrývá ukládání souborů na pevný disk a ukládání na Internet. Díky spolupráci Earjam.com se serverem Myplay.com si může uživatel přímo z programu zkopírovat nahrávky na tento hudební server., který nabízí zdarma pro zvuková dataprostor až 3 GB. Poslední možností, jíž tato nabídka poskytuje, je přenos souborů do hardwarových přehrávačů. Pod "vypalováním na pevný disk" musíte rozumět kódování a dekódování do formátů MP3, WMA a WAV. Kvalita kódování do MP3 je ve freewarové verzi omezena.

Součástí programu je Jukebox, který můžete spustit samostatně. Je to manažer multimediálních souborů, s jehož pomocí máte okamžitý přísup k všem skladbám. Můžete je nechat setřídit podle kategorií a vytvářet vlastní playlisty. Co tento organizátor MP3 souborů odlišuje od ostatních programů stejného zaměření je integrace s Průzkumníkem ve Windows. Jukebox se nechová jako samostatný program, ale jako jedna ze systémových složek v Průzkumníku, jako jsou tiskárny či kontrolní panel

Program vcelku plní to, co se od něj očekává. Jako stále se rozšiřující řada univerzálních programů pro přehrávání a zpracování multimediálních souborů nabízí všechny potřebné funkce. Ocenění možností pro automatické vyhledávání hudebního obsahu na Internetu závisí na potřebách i zvyklostech jednotlivých uživatelů. Prvidelné uživatele Napsteru asi nenadchne. Programu je nutné vytknout značnou hardwarovou náročnost, díky níž některé funkce pracují velmi pomalu (zejména vizualizační efekty).

Kromě základní freewarové verze můžete za poplatek 29 dolarů získat tzv. Deluxe Edition s dalšími rozšířeními. Výhodami této verze jsou:

  • vícepásmový grafický ekvalizér,
  • speciální zvukové efekty jako je 3D Sound, které vylepšují prostorový vjem a vlastnosti nahrávky uložené v komprimovaných souborech,
  • simulace akustiky určitých prostředí,
  • neomezená vysoká kvalita MP3 kódování.

Jak můžete z výčtu rozšířených funkcí sami posoudit, jedná se vesměs o možnosti, které dnes nabízí více programů a mnohé z nich zdarma. Vydávat peníze za Deluxe verzi se jeví jako opravdový luxus.

Výrobce: Earjam.com, Inc.
Website: http://earjam.com/
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://earjam.com/ (12.8 MB)
Cena: freeware, verze Deluxe $29

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Najdete na iDNES.cz