Diskuze

Vystačili bychom jenom s obnovitelnými zdroji?

Může nám stačit elektřina z větru, slunce a vody k pokrytí veškeré spotřeby? Podle některých modelů ano, ale realita - ať už jde o skladování energie, nebo stavbu nových elektráren a vedení - je poněkud složitější, píše fyzik Vladimír Wagner.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Já teda jaderný fyzik nejsem a hodnotím to jenom jako klasický konzument z hlediska úspor. Po tom, co jsme si na střechu nainstalovali solární panely jsme ušetřili docela významně. K tomu jsme teda ještě trochu postrašili dodavatele a zamávali srovnáním cen z http://www.snizujeme.cz, načež jsme dostali dost výraznou slevu. Inu, když se člověk zajímá a něco pro to udělá, může opravdu ušetřit. Ať už s obnovitelnými zdroji nebo bez nich.

0 0
možnosti

Děkuji všem diskutérům za příspěvky, dovolil bych si jednu poznámku k základnímu tématu, který se vine všemi příspěvky pana Navary. Ten tvrdí, že je ekonom, ale celou dobu mluví o tom, jak nám Německo bude dodávat většinu doby elektřinu zadarmo. Jako ekonom by však měl asi vědět, že nic není zadarmo. Tu elektřinu z obnovitelných zdrojů, kterou nám Němci v některých chvílích zadarmo dodávají, musí někdo zaplatit. A ta cena je dokonce většinou násobně vyšší než cena ze zdrojů klasických. A platí ji německý spotřebitel. To je možné opravdu jen v případě, kdy to množství této elektřiny je relativně malé. Jak je v článku ukázáno, je celkový podíl FV a větru na produkci elektřiny v Německu méně než 14 %. Z toho jen menší část se zatím vyváží. A už teď to německý spotřebitel přestává zvládat. To je důvod pro to, že i Němci uvažují o změnách pravidel trhu s elektřinou. Vy si opravdu myslíte, že nám budou dodávat stále elektřinu zadarmo, s tím, že její náklady bude hradit německý spotřebitel i v případě, že budeme na nich s elektřinou plně závislí?

Na příspěvek pana Vaněčka už reagoval jiný diskutér. Jím inzerované projekty jsou většinou podobně, jako studie kolegy Platta představy, které často nejsou založeny na současných reálných technologií. A ty jsou tam nereálně zobrazeny, jako lehce a levně dostupné. A hlavně, při využití řady zdrojů platí, že v malé decentralizované podobě jsou efektivní a ekonomické. V masovém měřítku se však projeví značná negativa. Ideologické vyřazování nějakého zdroje z mixu k efektivní a ekologické energetice opravdu nepovede.

4 1
možnosti

J71a97n 21N10o49v96á57k

4. 3. 2014 15:08

Je doplním, zvažují změnu v tom, že se přestanou dávat úlevy těm podniků, které je opravdu nepotřebují (aktuálně má slevu asi 2300 firem). Navíc už mají Němci zamáznutou sekyru po nepředpokládaném nárůstu OZE v roce 2009 a už nemusejí řešit rezervní kapitál na léto. Neboli poplatek na OZE pravděpodobně klesne o čtvrtinu až třetinu.

Ano, Němci v některých chvílích dodávají levně. Ale zase si každou zimu namastí kapsu na Francouzích a Holanďanech.

Jediní, koho OZE ohrožují jsou energetické mono- a oligopoly a jejich špatné investice v megalomanských elektrárnách, které ani nejdou podle potřeby regulovat.

A s tou potřebou stavět nová vedení to už taky není pravda. Na základě reálné zkušenosti se ukázalo, že ty plány jde osekat na třetinu (někdo holt, asi schválně, zanedbal efekt spotřeby blízko místa výroby) a Bavoři se už rozhodli, že se obejdou i bez nových vedení z Porúří. Chtějí to řešit jinak - pomocí demand respose a demand shift (ušetřených několik GW výkonu bez nutnosti investic), distribuovaných zdrojů a úspor.

Vyřazují se jen ty zdroje, které nejsou kompatibilní se vznikajícím novým systémem - neregulovatelní baseloadoví dinosauři.

2 3
možnosti

my prostě budeme bojovat proti Německu.;-O

0 0
možnosti

Výborně....psal jsem že je to propaganda. Prostě články pana Wagnera jsou psané na míru společnosti Westinghause a nemýlil jsem se. Paralelně tu máme komerční sdělení, které má veřejnost nasměrovat "správným" směrem. http://sdeleni.idnes.cz/kde-sezenou-cesi-praci-dostavba-temelina-to-jsou-tisice-prilezitosti-12u-/eko-sdeleni.aspx?c=A140210_164117_eko-sdeleni_bar

V době, kdy k nám již nyní občas teče z Německa proud, který je zdarma. Když fouká a svítí slunce. A když tu máme zprávy, že Německo nehodlá v investicích do OZE povolit, tak je jasné že dotovaná energie z Německa bude na burze zdarma kromě špiček. Tak je třeba nasměrovat české mínění, že místo budování elektráren, které budou vykrývat špičky budeme stavět jadernou elektrárnu. A co víc, investor požaduje zaručení výkupní ceny jaderné energie. A to proto, že si sám spočítal, že jaderná energetika je v situaci, která v EU panuje prodělečná. Tj. Německo bude dotovat zelenou energii a my budeme ze státního rozpočtu dotovat jadernou.

0 2
možnosti

prodělečné je dneska cokoliv co se nedotuje. Přestaňte ty OZE povinně dotovat a rázem budou v háji.

3 0
možnosti

odpověd expertů (YES, WE CAN), kteří již něco dokázali, ze státu, který nedotuje OZE jako Německo, pro kolegu Wagnera (z Řeže u Prahy), který stále o OZE říká (TO NEEJDE):

 – plány US firmy TESLA (největší US výrobce elektromobilů) na energy storage

http://www.renewableenergyworld.com/rea/news/article/2014/03/guessing-game-teslas-gigafactory-and-energy-storage-aims

 

- roadmaps profesora Jacobsona ze Stanford University (Silicon Valley, US) pro pokrytí energetiky každého státu US pomocí OZE (vítr, voda, slunce) do roku 2050 (s přihlédnutím k tomu, že každý stát má jiné přírodní podmínky)

http://news.stanford.edu/news/2014/february/fifty-states-renewables-022414.html Bohužel nemám dost íček, abych pokračoval v diskusi, chci jen přispět k informovanosti kolegy Wagnera a diskutujících. Nejen v Německu, ale i v USA, Číně (v roce 2013 byla no.1 v instalacích fotovoltaiky ve světě, ve větrných elektrárnách již v roce 2012 byla no.1) a Japonsku vědí že vítr, voda a slunce nemají jako energetický zdroj konkurenci ve špinavých technologiích jako uhlí a atom. Je to jen otázka času. Když si přečtou prof. Jacobsona získají i kvantitativní data, kolik US ušetří přechodem na OZE v roce 2050 (bez dotací-narozdíl od atomu; pouze pro rozběh OZE byly dotace potřebné)

0 0
možnosti

Víte, nemám teď pro nával práce bohužel čas na delší reakci, ale k oběma odkazům, které jste přiložil, se nechá říci jen jediné. Internet a papír snesou všechno. I ty nejsmělejší plány se tam její jako by už bylo vše vyřešeno a hned zítra se začínalo s výstavbou či masovou výrobou. V praxi pak zpravidla dojde na slova zkostnatělých a dle Vašeho názoru nedostatečně informovaných techniků, kteří skepticky tvrdí, že to tak jednoduché nebude.

Já tohle sleduji už nějakých 15 let a vězte, že za tu dobu jsem už zažil pěknou řádku takovýchto nadějí a nadšení, na která dneska sedá prach ve skříních a šuplících. Ona si ta mrcha příroda prostě nechce dát poručit i kdyby o tom hlasovali všichni zelení světa. Je to kruté, ale je to tak.

Už jen čistě z principu. Na nějaké technologie lze přejít ve chvíli, kdy budou dostatečně prověřené praktickým používáním v menším měřítku, které se pak bude postupně zvětšovat. Plánovat si překopání energetiky pomocí technologií, které mnohdy nemám ještě ani v laboratoři je přinejmenším naivní a je smutné, že už to zasahuje i university jako Stanford.

Takže asi tak.

6 1
možnosti

D63a45v73i73d 97Č59e57c50h

4. 3. 2014 11:00

Do budoucna vůbec nemá smysl se alternativními zdroji energie zabývat... v momentě, kdy zvládneme vodík, bude vše ostatní neúčinné...

1 0
možnosti

D38a96v13i69d 56Č21e10c85h

4. 3. 2014 11:00

* málo účinné

0 0
možnosti

Ne, a ještě hodně dlouho tomu nebude jinak. Respektive bude tomu jinak jedině za předpokladu, že se podaří nějaký nobelovský až zázračný objev v oblasti akumulace elektrické energie tak, aby byla dostatečně kapacitní, pohotová, schopná dlouhodobého provozu a ekonomická. A co je třeba zdůraznit, hlavně také bezpečná. Na webu lze nalézt tuny videí, co dokáže udělat obyčejná malá baterka v mobilu nebo v notebooku, když se energie v ní uložená dá na pochod jinak, než konstruktéři zamýšleli. Dovede si někdo představit, že se podobným způsobem splaší velký akumulátor pod barákem? A pokud budou vyráběny v množstvích desítek milionů kusů, tak je to jen otázka spolehlivosti a pravděpodobnosti, protože na 100% se v technice nedá udělat nic. Vždy je to jen o tom, kolik tam bude těch devítek, než se na konci objeví nějaká nižší číslice. Děkuji nechci.

Další cestou jsou supravodivá vedení, která by podle všech předpokladů měla být schopná beze ztrát strkat proud na vzdálenosti tisíců kilometrů. Ovšem i toto má svá nemalá úskalí, jak je ostatně napsáno v článku samotném. A v uvedeném případě z Německa jde stále o klasické vedení. Supravodivá trasa by byla neskonale náročnější ve všech aspektech od technologických až po ekonomické.

5 0
možnosti

J66a94n 68N64o57v37á22k

6. 3. 2014 23:41

Zatímco vy tvrdíte, že to nejde, tak v Kalifornii už běží program výstavby 1,3 GW instalovaného výkonu skladů na energii. To vše do 2020.

0 1
možnosti

Pekný článok, ale hovorí o súčasnosti a vôbec sa nesnaží ani naznačiť, ako by sa problémy dali riešiť.

Ten prebytok energie sa dá riešiť relatívne jednoducho - cena kapacity batérii neustále klesá. V Nemecku je možno 25 miliónov domácností. Viem si predstaviť, že značná časť z nich by doma mala štandardizovaný a špecializovaný akumulátor, ktorý by ukladal energiu práve pri takýchto prebytkoch. V tom čase by nadbytočná energie mohla byť veľmi lacná.

Aj tie záložné zdroje sa dajú riešiť vcelku jednoducho - stačí klasické fosílne elektrárne prerobiť na elektrárne spaľujúce biopalivá a nechať ich v permanentnej minimálnej prevádzke. Zvýšenie výkonu je potom otázkou relatívne krátkeho času.

A ešte k tým výkyvom v produkcii energie - už desiatky rokov existuje predpoveď počasia - na 1 až 3 dni dopredu je pomerne presná. Súčasné počítače a vzájomne zosieťovanie veľkého množstva malých zdrojov energie a malých odberateľov by umožnilo pomerne presnú synchronizáciu vyrobenej a spotrebovanej energie.

Zaujímavé sú káble. Napadla niekoho taká šialená myšlienka ako dovážať elektrinu vyrobenú zo slnka z Austrálie do Európy? Už počujem tie výkriky o nezmyselnosti tejto myšlienky a o obrovských stratách. Áno, za súčasnej situácie je to nezmysel. Ale každý rok sa znižuje teplota, pri ktorej dokážu fungovať supravodivé materiály - a u nich sú straty prakticky zanedbateľné oproti klasickým drôtom. Ak sa raz podarí vyvinúť supravodivé materiály fungujúce pri nejakých 10 stupňoch, tak to už taká nereálna myšlienka nie je. Priamo sa ponúka aj riešenie, o ktorom som ešte nikde nečítal: krajiny, v ktorých by bol práve deň, by dodávali energiu do krajín, kde je aktuálne tma - ak by to potrebovali. Keď by nastal v týchto krajinách deň, tak by zase prebytky energie posielali zase tým krajinám, u ktorých je nedostatok svetla. Takto by sa to celé posúvalo a vývoz a dovoz energie by sa vzájomne započítal.

Teším sa na argumenty o nezmyselnosti tejto koncepcie. :-)

1 0
možnosti

J24i17r40i 19D16o97b40r13ý

4. 3. 2014 7:51

Clovece vy vubec nemate predstavu o potrebnem rozsahu nutnych baterii, aby bylo mozne uskladnit nadbytecnou energii na "horsi" casy byt jen na pristich nekolik hodin.

I kdyz v pohledu na mobilni telefon to vypada jinak (opravdu jen vypada), zkutecnost je takova, ze za poslednich 100let se v principu akumulatoru zadna revoluce nekonala a zadna neni na obzoru. Tempo jakym se dnes bateriie zlepsuji neumozni skladovani energeticky vyznamneho mnozstvi ani za nekolik desitek let.

Pro prestavu. Baterie v mobilu ma rekneme 2000mA a hmotost 40g. Tech 2000mA predstavuje 7.4Wh energie. Spotreba Nemecka je asi 50GW (kdyz se uskromni diky smart grids). Pro uskladneni energie na pouhou hodinu je tedu treba kapacita 50GWh. Prepocteno asi 6.7 miliard baterii do mobilu bez zapocteni ztrat. To je asi 270 tisic tun baterii. S tim ze je musite kazdych nekolik let vymenit.

3 0
možnosti

.....už nyní nastávají chvíle, kdy za větrného počasí mimo špičku k nám z německa proudí elektřina téměř zadarmo.

A s rostoucím podílem obnovitelných zdrojů bude na burze zadarmo mnohem delší dobu.

A pak se najdou "technicky chytří češi", kteří budou chtít stavět jadernou elektrárnu za stovky miliard. Přičemž mimo špičky k nám bude z německa proudit energie zadarmo.

Všechny firmy co u nás chtěli stavět jadernou elektrárnu, chtěli od státu záruku výkupní ceny, protože jsou narozdíl od čtenářů technetu blbý, když si nejsou sami jistí návratností investice do jaderné elektrárny. Čtenáři technetu mají ale o všem jasno.

0 5
možnosti

Problém je že já tu elektriku nepotřebuju ve chvíli kdy je téměř zadarmo.

V tu chvíli je obvykle i zadarmo drahá protože vůbec její existence kterou není jak smysluplně použít a neexistuje technologie jak jí skladovat ohrožuje existenci vedení.

Za energii vyrobenu nad spotřebu v danou chvíli by měl každý výrobce vysoko doplácet- a podotýkám výrobce - majitel elektrárny.

5 0
možnosti

jojo češi byli vždycky chytřejší než němci.

A ještě musím reagovat na pána co říká, potěš koště, že jsem ekonom....když tvrdím, že energie i z "třikrát zálohovaných zdrojů" bude pro nás zadarmo.

Tak mu prostě říkám, že kromě špiček bude.

A argumentuji větou. "Právě proto !"

Vzpomeňte si za pár let ne mě.

0 2
možnosti

Melete nesmysly, protože o výrobě a distribuci elektřiny vůbec nic nevíte.:-P

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 19 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 19 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 19 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 33 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč